Bėgimo takelio įkalnės koregavimas ir bėgimo lauke energetika
Mokslinė literatūra rodo, kad standartinė 1 % bėgimo takelio įkalnės taisyklė tiksliai kompensuoja oro pasipriešinimą tik esant didesniam greičiui, o šiuolaikiniai tyrimai atskleidžia, jog vidutiniu greičiu ji gali pervertinti bėgimo lygia danga metabolines sąnaudas. Biomechaniniai palyginimai rodo, kad bėgimas motorizuotu bėgimo takeliu keičia sąnarių kampus, kontakto su danga trukmę ir jėgos profilius nepriklausomai nuo įkalnės.
Paskutinį kartą atnaujinta: 2026-08-26
1 % įkalnės taisyklės ištakos
Ištisus dešimtmečius motorizuoto bėgimo takelio nustatymas ties 1 % įkalne buvo standartinė ištvermės bėgikų praktika, kuria siekta atkartoti bėgimo lauke energetines sąnaudas [1], [3]. Ši gairė iš esmės kilo iš 1996 m. A. M. Joneso ir kolegų tyrimo, kuriame devyni treniruoti ilgų nuotolių bėgikai vyrai atliko šešių minučių intervalus šešiais skirtingais greičiais – nuo 2,92 m/s (maždaug 9:11 min/myliai arba ~5:42 min/km) iki 5,00 m/s (maždaug 5:22 min/myliai arba ~3:20 min/km) – esant įvairiems bėgimo takelio nuolydžiams (0 %, 1 %, 2 % ir 3 %) bei bėgant lygia kelio danga lauke [1], [3]. Iki šio tyrimo laboratoriniuose protokoluose kartais būdavo naudojamos atsitiktinės įkalnės, tokios kaip 1,0 % ir 2,0 %, neatlikus kruopštaus energetinio pagrindimo [3].
Jonesas ir Doustas parodė, kad bėgant lygiu (0 % nuolydžio) motorizuotu bėgimo takeliu submaksimalus deguonies suvartojimas ($\dot{V}\text{O}_2$) buvo mažesnis nei bėgant keliu lauke identišku greičiu [1], [3]. Bėgimo takeliu be įkalnės (0 %) metabolinis deficitas tiesiogiai priklausė nuo greičio: esant 2,92 m/s greičiui $\dot{V}\text{O}_2$ buvo maždaug 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹ mažesnis, o pasiekus 5,00 m/s skirtumas išaugo iki apytiksliai 3,0 mL·kg⁻¹·min⁻¹ [3]. Šie energetiniai deficitai patalpoje atitiko 3–8 dūžiais per minutę mažesnį širdies susitraukimų dažnį [3].
Vertinant visą tirtų greičių diapazoną, 1 % bėgimo takelio nuolydis pasižymėjo didžiausia bendra statistine koreliacija ir energetiniu ekvivalentiškumu bėgimui lygiu keliu ($r > 0,99$) [1]. Vis dėlto duomenys atskleidė aiškią priklausomybę nuo greičio [1]:
- Esant mažesniam greičiui (2,92 m/s ir 3,33 m/s), $\dot{V}\text{O}_2$ lauke reikšmingai nesiskyrė nei nuo 0 %, nei nuo 1 % bėgimo takelio nuolydžio [1].
- Esant vidutiniam greičiui (3,75 m/s), tik 1 % įkalnė sėkmingai atitiko metabolines sąnaudas lauke [1].
- Esant didesniam greičiui (nuo 4,17 m/s iki 4,58 m/s), $\dot{V}\text{O}_2$ lauke atitiko tiek 1 %, tiek 2 % bėgimo takelio įkalnę [1].
Šiuolaikiniai persvarstymai ir metaboliniai neatitikimai
Nors 1 % taisyklė tebėra plačiai taikoma, vėlesni fiziologiniai tyrimai rodo, kad bėgimas takeliu ne visada lemia mažesnes metabolines sąnaudas, palyginti su bėgimu lauke [3], [4]. 2024 m. Ciuricho ETH universitete Nolè ir kolegų atliktame tyrime 14 gerai treniruotų bėgikų vyrų (amžiaus vidurkis 28 ± 5 metai, maksimalus $\dot{V}\text{O}_2$ 64 ± 4 mL·kg⁻¹·min⁻¹) bėgo 5 minučių atkarpas 14 km/h greičiu (3,89 m/s arba 4:17 min/km) lauko stadiono bėgimo taku ir motorizuotu bėgimo takeliu su 1 % įkalne, jų rodiklius registruojant nešiojamąja metaboline įranga [4].
Priešingai prielaidai, kad 1 % įkalnė suvienodina metabolinį poreikį, bėgikų, bėgusių takeliu su 1 % įkalne, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemų rodikliai buvo reikšmingai didesni nei bėgant lauko stadione [4]:
- $\dot{V}\text{O}_2$ patalpoje buvo 12,6 ± 5,5 % didesnis ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
- Širdies susitraukimų dažnis patalpoje buvo 5,5 ± 3,7 % didesnis ($p < 0,001$, $D_z = 1,5$) [4].
- Minutinė ventiliacija patalpoje buvo 15,0 ± 0,1 % didesnė ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
Atskiroje pogrupio analizėje nustatyta, kad pridėjus 1 % įkalnę prie plokščio bėgimo takelio, $\dot{V}\text{O}_2$ papildomai padidėjo 4,4 ± 2,4 % ($p = 0,026$) [4]. Šioje kohortoje bėgimas plokščia (0 %) motorizuota juosta jau buvo metaboliškai lygiavertis arba labiau varginantis nei bėgimas lygiu lauko taku, todėl 1 % įkalnės pridėjimas energetinį netolygumą tik padidino, o ne ištaisė [3], [4].
Panaši energetinė dinamika stebima ir einant; sisteminės apžvalgos patvirtina, kad ėjimas motorizuotu takeliu tokiu pačiu greičiu sukelia reikšmingai didesnį santykinį $\dot{V}\text{O}_2$ (standartizuotas vidurkių skirtumas [SMD] = 0,38) ir didesnį žingsnių dažnį (SMD = 0,22), palyginti su ėjimu ant žemės [10]. Suvokiamas bei kardiovaskulinis atsakas taip pat kinta priklausomai nuo greičio: didesniu greičiu ant bėgimo takelio fiksuojamas didesnis širdies susitraukimų dažnis ir didesnis subjektyviai suvokiamų pastangų vertinimas (RPE) [10].
Biomechaninė adaptacija bėgant motorizuota juosta
Siekdami suprasti, kodėl metabolinės sąnaudos ne visada tiksliai sutampa vertinant vien tik aerodinaminį pasipriešinimą, mokslininkai išanalizavo apatinių galūnių mechaniką ant skirtingų dangų. Išsamios sisteminės apžvalgos ir kryžminio tipo tyrimų meta-analizės, kuriose bėgimas motorizuotu takeliu be įkalnės lygintas su bėgimu ant žemės, rodo nuoseklius kinematinius ir kinetinius pokyčius [7], [10]:
- Pėdos nusileidimas ir čiurnos kinematika: Bėgimas motorizuotu takeliu lemia reikšmingai mažesnį sagitalųjį pėdos ir dangos kampą pirminio kontakto metu (vidutinis skirtumas [MD] = −9,8° [95 % PI: nuo −13,1 iki −6,6]), o tai rodo sistemiškai plokštesnį pėdos pastatymą nusileidžiant [7], [15]. Vidinis čiurnos sąnario momentas sagitalioje plokštumoje bėgant takeliu yra reikšmingai didesnis (MD = −0,4 Nm/kg) [7].
- Kelio sąnario dinamika: Atramos fazės kelio lenkimo judesio amplitudė nuo pirminio kontakto iki didžiausios atramos ant bėgimo takelio yra didesnė (MD = 6,3° [95 % PI: nuo 4,5 iki 8,2]), kartu stebimas ir didesnis kelio sulenkimas pirminio kontakto metu (MD = −2,3°) [7].
- Masės centras (COM) ir atramos reakcijos jėgos: Bėgant motorizuotu bėgimo takeliu sumažėja vertikalus COM ir dubens poslinkis (MD = −1,5 cm) bei didžiausios stūmimo jėgos (MD = −0,04 kūno svorio) [7].
- Laiko parametrai: Sujungtose suaugusiųjų imtyse kontakto laikas ant motorizuotų bėgimo takelių yra šiek tiek ilgesnis (MD = 5,0 ms) [7]. Tačiau gerai treniruotų bėgikų kohortose, tokiose kaip NCAA I diviziono kroso bėgikai, bėgimas takeliu su 0 % ir 1 % įkalne lėmė trumpesnę atramos trukmę (14–16 ms), trumpesnę mosto trukmę (11–12 ms) ir didesnį žingsnių dažnį (~3,2–3,5 žingsnio/min), palyginti su bėgimu maniežo taku, o reikšmingų erdvės ir laiko skirtumų tarp 0 % ir 1 % įkalnės sąlygų ant bėgimo takelio nepastebėta [8].
Bėgimo su nuolydžiu energetinis poveikis
Kai nuolydis tikslingai keičiamas labiau nei minimaliomis 1 % korekcijomis, mechaninė apkrova ir energetiniai poreikiai iš esmės pasikeičia [12], [13], [14]. Bėgant įkalne instrumentuotu bėgimo takeliu su 7 % nuolydžiu (4,17 m/s greičiu), žingsnių dažnis padidėja 4,5 %, žingsnio ilgis sutrumpėja 4,3 %, o skrydžio fazės trukmė sumažėja 13,7 %, palyginti su bėgimu lygiu takeliu [12]. Esant statesnėms įkalnėms (+9°), lygiagrečios stūmimo jėgos pikai padidėja maždaug 75 %, o normalinės smūgio jėgos pikai sumažėja [14]. Ir atvirkščiai, bėgant nuokalne (−9°), normalinės smūgio jėgos pikai padidėja 54 %, o lygiagrečios stabdymo jėgos – 73 % [14].
Tiesioginiai nuolydžių palyginimai bėgant ant žemės ir bėgimo takeliu (+8° nuolydis esant 8, 10 ir 13 km/h greičiui) rodo, kad bėgimas įkalne ant žemės sukelia didesnį vidutinį normalinės apkrovos augimo greitį (14,4 ± 7,1 BW/s), didesnį normalinį impulsą (0,04 ± 0,02 BW·s) ir didesnę vertikalią COM amplitudę (0,092 ± 0,031 m) nei bėgimas instrumentuotu takeliu [13]. Nepaisant nedidelių kinetinių skirtumų, bėgimas motorizuotu bėgimo takeliu yra tinkamas mechaninis pakaitalas treniruotėms su nuolydžiu lauke, jei specialistai atsižvelgia į pakitusius jėgos vektorius [13].
Nemotorizuoti išlenkti bėgimo takeliai pasižymi iš esmės kitokiu energetiniu profiliu; bėgimas išlenkta mechanine platforma reikalauja 10–30 % daugiau metabolinės energijos nei motorizuota juosta bėgant tuo pačiu greičiu, padidindamas $\dot{V}\text{O}_2$ 12 %, o širdies susitraukimų dažnį – apie 10 % [19]. Šį padidėjimą lemia būtinybė generuoti aktyvią atgalinę stūmimo jėgą juostai išjudinti, o tai padidina užpakalinių šlaunies raumenų elektromiografinį (EMG) aktyvumą 18–22 % [19].
Praktinės rekomendacijos sportininkams ir treneriams
Fiziologinės ir biomechaninės literatūros apibendrinimas suteikia aiškias gaires bėgimo takelio nuolydžio korekcijoms:
- Greitis iki 13 km/h (< 3,6 m/s arba lėčiau nei 4:30 min/km): Energetiniai nuostoliai dėl oro pasipriešinimo nebuvimo yra nereikšmingi (< 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹) [1], [3]. Nustačius 0 % bėgimo takelio nuolydį, energetinės sąnaudos lauke atkuriamos itin tiksliai. Pridėjus 1 % įkalnę esant šiam greičiui, energetinis poreikis viršija bazinį lygį lauke [1], [4].
- Greitis nuo 13 iki 18 km/h (nuo 3,6 iki 5,0 m/s): Oro pasipriešinimas tampa vis svarbesniu bėgimo ekonomiškumo veiksniu lauke [1], [3]. Tačiau kadangi bėgimo patalpoje danga, terminės sąlygos ir erdvės apribojimai savaime gali padidinti širdies bei kvėpavimo sistemos įtampą (treniruotiems bėgikams – iki ~12 %) [4], visuotinis 1 % įkalnės taikymas nėra privalomas ir gali lemti per didelį energijos sąnaudų lauke įvertinimą [3], [4].
- Didelio greičio intervalai (> 18 km/h arba > 5,0 m/s): Siekiant atkartoti bėgimo keliu lauke energetines sąnaudas dideliu treniruočių tempu, kai patalpoje nėra didelio greičio oro srauto, 1–2 % įkalnės korekcija kompensuoja trūkstamą aerodinaminį pasipriešinimą [1].
- Biomechaninis specifiškumas: Nuolydžio pokyčiai keičia apatinių galūnių kinematiką, sąnarių momentus ir žingsnių dažnį [7], [8], [12]. Sportininkai, naudojantys bėgimo takelius specifiniam nervų ir raumenų sistemos parengimui pagal tempą, turėtų atsižvelgti į tai, kad bėgimas lygiu (0 %) takeliu išlaiko kelio ir čiurnos kinematinius modelius, artimus bėgimui stadiono taku, o nereikalingas įkalnės didinimas keičia žingsnio parametrus neužtikrindamas tikslaus energetinio atitikimo [4], [7], [8].
Šaltiniai
Interneto šaltiniai
- A 1% treadmill grade most accurately reflects the energetic ...
- Do treadmill elevation tables overestimate grade effects?
- 1% Treadmill Incline: What the Research Actually Says
- Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
- [PDF] Velocity at maximal oxygen uptake best predicts 3 km race time in ...
- Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
- Is Motorized Treadmill Running Biomechanically Comparable ...
- spatiotemporal comparison of overground and treadmill ...
- (PDF) Biomechanical differences between overground and ...
- Physiological, perceptual, and biomechanical differences ...
- Biomechanical differences and variability during sustained ...
- A review of uphill and downhill running: biomechanics ... - PMC
- Joint kinematics and ground reaction forces in overground ...
- A review of uphill and downhill running: biomechanics ...
- A kinematic comparison of overground and treadmill running
- (PDF) A Kinematics and Kinetic Comparison of Overground ...
- What percentage of grade on a treadmill simulates running?
- Why train on a manually powered, curved treadmill vs. a motorized ...
- Curved Treadmill vs Regular Treadmill: Which Burns More ...
- Curved manual treadmills - how stressful are they exactly to ... - Reddit