🌐 Slovenščina
EnglishالعربيةБългарскиবাংলাBosanskiČeštinaDanskDeutschΕλληνικάEspañol (España)Español (Latinoamérica)EestiSuomiFilipinoFrançaisहिन्दीHrvatskiMagyarBahasa IndonesiaItaliano日本語한국어LietuviųLatviešuМакедонскиBahasa MelayuNorsk bokmålNederlandsPolskiPortuguês (Brasil)Português (Portugal)RomânăРусскийSlovenčinaSlovenščinaShqipSrpskiSvenskaไทยTürkçeУкраїнськаاردوTiếng Việt简体中文繁體中文
Endurance

Prilagoditve naklona tekalne steze in energetika teka na prostem

Objavljena literatura razkriva, da standardno pravilo 1-odstotnega naklona tekalne steze natančno izravna zračni upor le pri višjih hitrostih, medtem ko sodobne raziskave kažejo, da lahko pri zmernih hitrostih preceni presnovno ceno teka po ravnini. Biomehanske primerjave kažejo, da tek na motorizirani tekalni stezi spreminja kote v sklepih, čas stika s podlago in profile sil neodvisno od naklona.

Nazadnje posodobljeno: 2026-08-26

Izvor pravila 1-odstotnega naklona

Že desetletja je nastavitev motorizirane tekalne steze na 1-odstotni naklon standardna praksa med tekači na dolge proge, ki poskušajo posnemati energetsko ceno teka na prostem [1], [3]. Ta smernica v osnovi izhaja iz študije iz leta 1996, ki so jo izvedli A. M. Jones in sodelavci; v njej so ocenjevali devet treniranih tekačev na dolge proge med šestminutnimi intervali pri šestih različnih hitrostih od 2,92 m/s (pribl. 9:11 min/miljo) do 5,00 m/s (pribl. 5:22 min/miljo) pri različnih naklonih tekalne steze (0 %, 1 %, 2 % in 3 %) ter pri teku po ravni cesti na prostem [1], [3]. Pred tem delom so se v laboratorijskih protokolih občasno uporabljali poljubni nakloni, kot sta 1,0 % in 2,0 %, brez natančnega energetskega preverjanja [3].

Jones in Doust sta dokazala, da je tek na ravni motorizirani tekalni stezi (0 % naklona) povzročil nižji submaksimalni privzem kisika ($\dot{V}\text{O}_2$) kot tek po cesti na prostem pri enakih hitrostih [1], [3]. Presnovni primanjkljaj teka na tekalni stezi z 0 % naklonom je naraščal premo sorazmerno s hitrostjo, pri čemer je podcenil $\dot{V}\text{O}_2$ za približno 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹ pri 2,92 m/s in narasel na približno 3,0 mL·kg⁻¹·min⁻¹ pri 5,00 m/s [3]. Ti energetski primanjkljaji so v zaprtem prostoru ustrezali znižanju srčnega utripa za 3 do 8 udarcev na minuto [3].

V celotnem razponu testiranih hitrosti je 1-odstotni naklon tekalne steze pokazal najvišjo splošno statistično korelacijo in energetsko enakovrednost s tekom po ravni cesti ($r > 0.99$) [1]. Vendar pa so podatki razkrili jasno odvisnost od hitrosti [1]:

  • Pri nižjih hitrostih (2,92 m/s in 3,33 m/s) se $\dot{V}\text{O}_2$ na prostem ni bistveno razlikoval od vrednosti pri 0 % ali 1 % naklonu tekalne steze [1].
  • Pri srednjih hitrostih (3,75 m/s) se je le 1-odstotni naklon uspešno ujemal s presnovno ceno na prostem [1].
  • Pri višjih hitrostih (od 4,17 m/s do 4,58 m/s) se je $\dot{V}\text{O}_2$ na prostem ujemal tako z 1- kot z 2-odstotnim naklonom tekalne steze [1].

Sodobna ponovna ovrednotenja in presnovna odstopanja

Čeprav se pravilo 1 % še vedno pogosto uporablja, kasnejša fiziološka ovrednotenja kažejo, da tek na tekalni stezi ne podcenjuje vedno presnovne cene teka na prostem [3], [4]. V študiji iz leta 2024, ki so jo izvedli Nolè in sodelavci na ETH Zürich, je 14 visoko treniranih tekačev (povprečna starost 28 ± 5 let, maksimalni $\dot{V}\text{O}_2$ 64 ± 4 mL·kg⁻¹·min⁻¹) izvajalo 5-minutne teke pri 14 km/h (3,89 m/s ali 4:17 min/km) na atletski stezi na prostem in na motorizirani tekalni stezi z 1-odstotnim naklonom, medtem ko so jih spremljali s prenosnimi presnovnimi analizatorji [4].

V nasprotju s predpostavko, da 1-odstotni naklon normalizira presnovno zahtevo, so tekači na tekalni stezi z 1 % naklonom pokazali znatno povišane kardiorespiratorne kazalnike v primerjavi s tekom na atletski stezi na prostem [4]:

  • $\dot{V}\text{O}_2$ je bil v zaprtem prostoru za 12,6 ± 5,5 % višji ($p < 0.001$, $D_z = 2.6$) [4].
  • Srčni utrip je bil v zaprtem prostoru za 5,5 ± 3,7 % višji ($p < 0.001$, $D_z = 1.5$) [4].
  • Minutna ventilacija je bila v zaprtem prostoru za 15,0 ± 0,1 % višja ($p < 0.001$, $D_z = 2.6$) [4].

V ločeni analizi podskupine je dodajanje 1-odstotnega naklona ravni tekalni stezi povišalo $\dot{V}\text{O}_2$ za dodatnih 4,4 ± 2,4 % ($p = 0.026$) [4]. V tej kohorti je bil tek na ravni (0 %) motorizirani stezi že presnovno enakovreden ali celo zahtevnejši od teka po ravni atletski stezi na prostem, kar pomeni, da je uvedba 1-odstotnega naklona energetsko razhajanje še povečala, namesto da bi ga odpravila [3], [4].

Podobna energetska dinamika je opazna pri hoji; sistematični pregledi potrjujejo, da hoja na motorizirani tekalni stezi pri primerljivih hitrostih ustvarja znatno višji relativni $\dot{V}\text{O}_2$ (standardizirana povprečna razlika [SMD] = 0,38) in višjo kadenco (SMD = 0,22) v primerjavi s hojo po trdni podlagi [10]. Tudi zaznavni in srčno-žilni odzivi se razlikujejo glede na hitrost, z višjim srčnim utripom in višjo oceno zaznanega napora (RPE) na tekalnih stezah pri večjih hitrostih [10].

Biomehanske prilagoditve na motoriziranih tekalnih stezah

Da bi razumeli, zakaj se presnovni stroški ne ujemajo zgolj na podlagi aerodinamičnega upora, so raziskovalci analizirali mehaniko spodnjih okončin na različnih podlagah. Obsežni sistematični pregledi in metaanalize navzkrižnih študij, ki primerjajo tek na motorizirani tekalni stezi brez naklona s tekom po trdni podlagi, kažejo dosledne kinematične in kinetične spremembe [7], [10]:

  1. Kot stopala ob stiku in kinematika gležnja: Tek na motorizirani tekalni stezi povzroči znatno manjši sagitalni kot med stopalom in podlago ob prvem stiku (povprečna razlika [MD] = −9,8° [95% CI: −13,1 do −6,6]), kar kaže na sistematično bolj plosko postavitev stopala pri pristanku [7], [15]. Notranji navor v skočnem sklepu v sagitalni ravnini je med tekom na tekalni stezi znatno večji (MD = −0,4 Nm/kg) [7].
  2. Dinamika kolenskega sklepa: Obseg gibanja fleksije kolena v fazi opore od prvega stika do vrhunca opore je večji na tekalnih stezah (MD = 6,3° [95% CI: 4,5 do 8,2]), kar spremlja večja fleksija kolena ob prvem stiku (MD = −2,3°) [7].
  3. Težišče telesa (COM) in reakcijske sile podlage: Tek na motorizirani tekalni stezi povzroči zmanjšan navpični pomik težišča telesa in medenice (MD = −1,5 cm) ter nižje maksimalne propulzivne sile (MD = −0,04 telesne mase) [7].
  4. Časovni parametri: Čas stika s podlago je pri združenih odraslih populacijah na motoriziranih tekalnih stezah nekoliko daljši (MD = 5,0 ms) [7]. Vendar pa je pri visoko treniranih kohortah, kot so tekači v krosu NCAA divizije I, tek na tekalni stezi pri 0 % in 1 % naklonu povzročil krajši čas faze opore (za 14–16 ms), krajši čas faze leta (za 11–12 ms) in višjo kadenco (za ~3,2–3,5 koraka/min) v primerjavi s tekom na dvoranski atletski stezi, pri čemer med pogojema 0 % in 1 % naklona na tekalni stezi ni bilo bistvenih prostorsko-časovnih razlik [8].

Energetski učinki teka v klanec

Kadar se naklon namensko spreminja preko manjših 1-odstotnih popravkov, se mehanska obremenitev in energetske zahteve bistveno spremenijo [12], [13], [14]. Pri teku navkreber na merilni tekalni stezi pri 7-odstotnem naklonu (4,17 m/s) se kadenca poveča za 4,5 %, dolžina koraka se skrajša za 4,3 %, čas v zraku pa zmanjša za 13,7 % v primerjavi s tekom po ravni tekalni stezi [12]. Pri strmejših naklonih navkreber (+9°) se vzporedne maksimalne propulzivne sile povečajo za približno 75 %, medtem ko se pravokotni udarni vrhovi zmanjšajo [14]. Nasprotno pa tek navzdol pri −9° poveča pravokotne udarne vrhove za 54 % in vzporedne zavorne sile za 73 % [14].

Neposredne primerjave med nakloni na prostem in na tekalni stezi (naklon +8° pri 8, 10 in 13 km/h) kažejo, da tek navkreber na prostem ustvarja višje povprečne pravokotne stopnje obremenjevanja (za 14,4 ± 7,1 BW/s), večje pravokotne sunke sile (za 0,04 ± 0,02 BW·s) in večje navpične odklone težišča telesa (za 0,092 ± 0,031 m) kot tek na merilni tekalni stezi [13]. Kljub subtilnim kinetičnim razlikam motorizirana tekalna steza predstavlja ustrezen mehanski približek za trening v klanec na prostem, pod pogojem, da trenerji in športniki upoštevajo spremenjene vektorje sil [13].

Nemotorizirane ukrivljene tekalne steze prinašajo bistveno drugačen energetski profil; tek na ukrivljeni ročni stezi zahteva 10 % do 30 % več presnovne energije kot na motorizirani stezi pri enakih hitrostih, kar poveča $\dot{V}\text{O}_2$ za 12 % in srčni utrip za ~10 % [19]. To povečanje je posledica fizikalne zahteve po ustvarjanju aktivnega potiska nazaj za premikanje traku, kar poveča elektromiografsko (EMG) aktivacijo zadnjih stegenskih mišic za 18 % do 22 % [19].

Smernice za uporabo pri športnikih in trenerjih

Sinteza fiziološke in biomehanske literature ponuja jasne smernice za uporabo prilagoditev naklona tekalne steze:

  • Hitrosti pod 13 km/h (< 3,6 m/s ali > 4:30 min/km): Presnovni primanjkljaj zaradi odsotnosti zračnega upora je zanemarljiv (< 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹) [1], [3]. Nastavitev tekalne steze na 0 % naklona natančno posnema energetsko ceno na prostem. Dodajanje 1-odstotnega naklona pri teh hitrostih dvigne energetsko porabo nad izhodišče na prostem [1], [4].
  • Od 13 do 18 km/h (3,6 do 5,0 m/s): Zračni upor postaja vse pomembnejša komponenta ekonomičnosti teka na prostem [1], [3]. Ker pa lahko podlaga v zaprtih prostorih, toplotni pogoji in prostorske omejitve sami po sebi povečajo kardiorespiratorno obremenitev (pri treniranih tekačih tudi do ~12 %) [4], splošna uporaba 1-odstotnega naklona ni nujna in lahko preceni energetske zahteve na prostem [3], [4].
  • Visokohitrostni intervali (> 18 km/h ali > 5,0 m/s): Kadar želimo posnemati energetsko ceno teka po cesti na prostem pri visokih vadbenih hitrostih brez toka zraka z visoko hitrostjo, prilagoditve naklona od 1 % do 2 % kompenzirajo manjkajoči aerodinamični upor [1].
  • Biomehanska specifičnost: Spremembe naklona spreminjajo kinematiko spodnjih okončin, sklepne navore in kadenco [7], [8], [12]. Športniki, ki uporabljajo tekalno stezo za živčno-mišično pripravo na določen tekmovalni tempo, morajo upoštevati, da tek po ravni tekalni stezi (0 %) ohranja kinematične vzorce kolen in gležnjev, ki se tesno ujemajo s tekom na atletski stezi, medtem ko dodajanje nepotrebnega naklona spremeni parametre koraka brez zagotovljene energetske enakovrednosti [4], [7], [8].

Viri

Spletni viri

  1. A 1% treadmill grade most accurately reflects the energetic ...
  2. Do treadmill elevation tables overestimate grade effects?
  3. 1% Treadmill Incline: What the Research Actually Says
  4. Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
  5. [PDF] Velocity at maximal oxygen uptake best predicts 3 km race time in ...
  6. Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
  7. Is Motorized Treadmill Running Biomechanically Comparable ...
  8. spatiotemporal comparison of overground and treadmill ...
  9. (PDF) Biomechanical differences between overground and ...
  10. Physiological, perceptual, and biomechanical differences ...
  11. Biomechanical differences and variability during sustained ...
  12. A review of uphill and downhill running: biomechanics ... - PMC
  13. Joint kinematics and ground reaction forces in overground ...
  14. A review of uphill and downhill running: biomechanics ...
  15. A kinematic comparison of overground and treadmill running
  16. (PDF) A Kinematics and Kinetic Comparison of Overground ...
  17. What percentage of grade on a treadmill simulates running?
  18. Why train on a manually powered, curved treadmill vs. a motorized ...
  19. Curved Treadmill vs Regular Treadmill: Which Burns More ...
  20. Curved manual treadmills - how stressful are they exactly to ... - Reddit

Povezane raziskave

EndurancePolariziran trening in porazdelitev pragov za tek na 5 km: Fiziologija vadbe in periodizacija

Literatura s področja fiziologije vadbe dokazuje, da kombinacija velikega obsega nizkointenzivnega teka s ciljno usmerjenimi vadbami na pragu in nad njim optimizira tekaško zmogljivost na 5 km. Periodiziran prehod s piramidne porazdelitve v bazičnih fazah na polarizirano porazdelitev v fazah, specifičnih za tekmovanja, prinaša največje izboljšave maksimalne aerobne kapacitete in tekmovalnih časov na 5 km.

EndurancePretvorba maksimalne moči stopnjevalnega testa v FTP in strukturirane vadbene cone

Stopnjevalni kolesarski testi (ramp testi) ponujajo učinkovito oceno funkcionalnega praga moči z uporabo fiksnih odstotkov, vendar individualne fiziološke razlike omejujejo njihovo univerzalno natančnost. Odstopanja, ki jih povzročajo glikolitična kapaciteta, anaerobna delovna kapaciteta in protokol testiranja, lahko popačijo določanje vadbenih con.

EnduranceOptimizacija maksimalne aerobne hitrosti in vzdržljivosti pri tekih s spremembami smeri

Visokointenzivni intervalni trening v teku (HIIT) prinaša večje izboljšave vzdržljivosti pri tekih s spremembami smeri in linearnega šprinta v primerjavi s samostojnimi igrami na majhnem prostoru. Igre na majhnem prostoru dosegajo enake prilagoditve maksimalne aerobne kapacitete kot HIIT, medtem ko trening ponavljajočih se šprintov primarno razvija pospeševanje in sposobnost ponavljanja šprintov.

EnduranceOptimalna razporeditev volumna intervalnega in pragovnega teka: uravnoteženje aerobnih prilagoditev in tveganja za poškodbe

Uravnotežena porazdelitev vzdržljivostnega tekaškega treninga namenja približno 80 % tedenskega volumna nizkointenzivnemu treningu pod prvim laktatnim pragom ter ohranja 15 % do 20 % za intenzivnosti na pragu in v intervalih. Dokazi kažejo, da prehod s piramidne porazdelitve v bazični fazi na polarizirani model v predtekmovalnem obdobju maksimizira aerobne prilagoditve, obenem pa preprečuje nenadne skoke obremenitve na posameznem treningu, ki povečujejo tveganje za poškodbe.

EndurancePolarizirana v primerjavi s piramidno distribucijo treninga: vpliv na pragovno moč in aerobno vzdržljivost v kolesarstvu

Primerjalni dokazi kažejo, da polarizirana in piramidna porazdelitev intenzivnosti treninga povzročata podobne izboljšave pragovne moči in zmogljivosti v vožnji na čas pri vzdržljivostnih športnikih. Medtem ko polarizirani modeli kažejo zmerne prednosti za kratkoročne prirastke VO2peak pri visoko treniranih posameznikih, opazovalni podatki in študije periodizacije poudarjajo uporabnost ter široko razširjenost piramidnih struktur med elito.

EnduranceOptimizacija aerobne kapacitete: Razmerja med delom in počitkom, intenzivnosti intervalov ter distribucije intenzivnosti treninga

Za maksimizacijo aerobne kapacitete je potrebno specifične parametre intervalov uskladiti s periodiziranimi tedenskimi distribucijami treninga. Dokazi kažejo, da ponavljajoči se sprinti in visokointervalni trening optimizirata maksimalni sprejem kisika ob upoštevanju strogih razmerij med delom in regeneracijo, pri čemer sezonski prehodi iz piramidne v polarizirano distribucijo prinašajo superiorne fiziološke adaptacije.

Kategorije