🌐 Norsk bokmål
EnglishالعربيةБългарскиবাংলাBosanskiČeštinaDanskDeutschΕλληνικάEspañol (España)Español (Latinoamérica)EestiSuomiFilipinoFrançaisहिन्दीHrvatskiMagyarBahasa IndonesiaItaliano日本語한국어LietuviųLatviešuМакедонскиBahasa MelayuNorsk bokmålNederlandsPolskiPortuguês (Brasil)Português (Portugal)RomânăРусскийSlovenčinaSlovenščinaShqipSrpskiSvenskaไทยTürkçeУкраїнськаاردوTiếng Việt简体中文繁體中文
Endurance

Justering av stigning på tredemølle og energiforbruk ved utendørsløping

Publisert faglitteratur viser at den etablerte regelen om 1 % stigning på tredemølle bare kompenserer nøyaktig for luftmotstand ved høyere hastigheter, mens nyere studier demonstrerer at den kan overvurdere det metabolske kravet ved flat løping i moderate hastigheter. Biomekaniske sammenligninger viser at løping på motorisert tredemølle endrer leddvinkler, kontakttid med underlaget og kraftprofiler uavhengig av stigning.

Sist oppdatert: 2026-08-26

Opprinnelsen til regelen om 1 % stigning

I flere tiår har det å stille inn en motorisert tredemølle på 1 % stigning vært standard praksis blant utholdenhetsløpere som forsøker å gjenskape det metabolske energikravet ved utendørsløping [1], [3]. Denne retningslinjen stammer primært fra en studie fra 1996 av A. M. Jones og kolleger, som undersøkte ni veltrente mannlige distanseløpere som fullførte seksminutters drag ved seks ulike hastigheter fra 2,92 m/s (ca. 9:11 min/mile) til 5,00 m/s (ca. 5:22 min/mile) på ulike stigningsgrader (0 %, 1 %, 2 % og 3 %) sammenlignet med flat utendørs veiløping [1], [3]. Før dette arbeidet ble vilkårlige stigninger som 1,0 % og 2,0 % tidvis brukt i laboratorieprotokoller uten grundig energetisk validering [3].

Jones og Doust viste at løping på en flat (0 % stigning) motorisert tredemølle resulterte i lavere submaksimalt oksygenopptak ($\dot{V}\text{O}_2$) enn utendørs veiløping i identiske hastigheter [1], [3]. Det metabolske underskuddet ved 0 % stigning på mølle økte proporsjonalt med farten, og undervurderte $\dot{V}\text{O}_2$ med omtrent 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹ ved 2,92 m/s og økte til om lag 3,0 mL·kg⁻¹·min⁻¹ ved 5,00 m/s [3]. Disse energetiske underskuddene tilsvarte en reduksjon i hjertefrekvens på 3 til 8 slag per minutt innendørs [3].

Over hele spekteret av testede hastigheter viste en stigning på 1 % den høyeste overordnede statistiske korrelasjonen og energimessige ekvivalensen med flat veiløping ($r > 0,99$) [1]. Dataene avdekket imidlertid en tydelig fartsavhengighet [1]:

  • Ved lavere hastigheter (2,92 m/s og 3,33 m/s) skilte ikke utendørs $\dot{V}\text{O}_2$ seg signifikant fra verken 0 % eller 1 % stigning på tredemølle [1].
  • Ved moderate hastigheter (3,75 m/s) var det bare 1 % stigning som samsvarte med det metabolske kravet utendørs [1].
  • Ved høyere hastigheter (4,17 m/s til 4,58 m/s) samsvarte utendørs $\dot{V}\text{O}_2$ med både 1 % og 2 % stigning på tredemølle [1].

Moderne reevalueringer og metabolske avvik

Selv om 1 %-regelen fortsatt er utbredt, indikerer nyere fysiologiske evalueringer at mølleløping ikke alltid undervurderer energikravet ved utendørsløping [3], [4]. I en studie fra 2024 utført av Nolè og kolleger ved ETH Zürich, gjennomførte 14 veltrente mannlige løpere (gjennomsnittsalder 28 ± 5 år, maksimalt $\dot{V}\text{O}_2$ på 64 ± 4 mL·kg⁻¹·min⁻¹) 5-minutters drag i 14 km/t (3,89 m/s eller 4:17 min/km) på både utendørs friidrettsbane og motorisert tredemølle med 1 % stigning, målt med bærbart utstyr for gassutveksling [4].

I motsetning til antakelsen om at 1 % stigning normaliserer det metabolske kravet, viste løperne på tredemølle med 1 % stigning signifikant forhøyede kardiorespiratoriske verdier sammenlignet med utendørsbanen [4]:

  • $\dot{V}\text{O}_2$ var 12,6 ± 5,5 % høyere innendørs ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
  • Hjertefrekvensen var 5,5 ± 3,7 % høyere innendørs ($p < 0,001$, $D_z = 1,5$) [4].
  • Minuttventilasjonen var 15,0 ± 0,1 % høyere innendørs ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].

I en isolert undergruppeanalyse førte det å øke stigningen med 1 % på et flatt møllebånd til at $\dot{V}\text{O}_2$ økte med ytterligere 4,4 ± 2,4 % ($p = 0,026$) [4]. I denne kohorten var løping på et flatt (0 %) motorisert bånd allerede metabolsk likeverdig med eller mer krevende enn flat baneløping utendørs, noe som betyr at en stigning på 1 % forsterket snarere enn korrigerte den energimessige forskjellen [3], [4].

Lignende energetisk dynamikk observeres under gange; systematiske oversikter bekrefter at gange på motorisert tredemølle ved tilsvarende hastigheter gir signifikant høyere relativ $\dot{V}\text{O}_2$ (standardisert gjennomsnittsforskjell [SMD] = 0,38) og høyere stegfrekvens (SMD = 0,22) sammenlignet med gange på fast underlag [10]. Opplevde og kardiovaskulære responser varierer også etter hastighet, med høyere hjertefrekvens og opplevd anstrengelse (RPE) på tredemølle ved høyere hastigheter [10].

Biomekaniske tilpasninger på motoriserte tredemøller

For å forstå hvorfor energikostnaden ikke utelukkende styres av aerodynamisk luftmotstand, har forskere analysert bevegelsesmønsteret i underekstremitetene på ulike underlag. Omfattende systematiske oversikter og metaanalyser av overkryssingsstudier som sammenligner flat løping på motorisert tredemølle med løping på fast underlag, viser konsistente kinematiske og kinetiske endringer [7], [10]:

  1. Fotlanding og ankelkinematikk: Løping på motorisert tredemølle gir en signifikant lavere sagittal fot–underlag-vinkel ved første kontaktpunkt (gjennomsnittlig differanse [MD] = −9,8° [95 % KI: −13,1 til −6,6]), noe som indikerer en systematisk flatere fotisett ved landing [7], [15]. Internt leddmoment i ankelen i sagittalplanet er signifikant høyere under mølleløping (MD = −0,4 Nm/kg) [7].
  2. Kneleddsdynamikk: Fleksjonsutslaget i kneet under standfasen fra fotisett til maksimal belastning er større på tredemølle (MD = 6,3° [95 % KI: 4,5 til 8,2]), ledsaget av høyere knefleksjon ved fotisett (MD = −2,3°) [7].
  3. Tyngdepunkt (COM) og bakke-reaksjonskrefter: Løping på motorisert tredemølle gir redusert vertikal forflytning av tyngdepunkt (COM) og bekken (MD = −1,5 cm) samt lavere maksimale fremdriftskrefter (MD = −0,04 kroppsvekter) [7].
  4. Temporale parametere: Kontakttiden er marginalt lengre på tvers av samlede voksne populasjoner på motoriserte tredemøller (MD = 5,0 ms) [7]. I veltrente kohorter som NCAA Division I-terrengløpere ga imidlertid mølleløping med 0 % og 1 % stigning kortere standfasevarighet (med 14–16 ms), kortere svingfasevarighet (med 11–12 ms) og høyere stegfrekvens (med ~3,2–3,5 steg/min) sammenlignet med innendørs baneløping, uten signifikante spatiotemporale forskjeller mellom 0 % og 1 % stigning på mølle [8].

Energetiske effekter av stigningsløping

Når stigningen endres mer enn de små 1 %-justeringene, endres mekanisk belastning og energikrav betydelig [12], [13], [14]. Ved motbakkeløping på en instrumentert tredemølle med 7 % stigning (4,17 m/s) øker stegfrekvensen med 4,5 %, steglengden reduseres med 4,3 % og svevefasen reduseres med 13,7 % sammenlignet med flat mølleløping [12]. Ved brattere motbakker (+9°) øker maksimale parallelle fremdriftskrefter med omtrent 75 %, mens maksimale vinkelrette støtkrefter reduseres [14]. Motsatt fører unnabakkeløping ved −9° til en økning i maksimale vinkelrette støtkrefter på 54 % og parallelle bremsekrefter på 73 % [14].

Direkte sammenligninger mellom stigning utendørs og på tredemølle (+8° helning ved 8, 10 og 13 km/t) viser at motbakkeløping på fast underlag genererer høyere gjennomsnittlig vinkelrett belastningsrate (med 14,4 ± 7,1 BW/s), større vinkelrett impuls (med 0,04 ± 0,02 BW·s) og større vertikal COM-forflytning (med 0,092 ± 0,031 m) enn på en instrumentert tredemølle [13]. Til tross for subtile kinetiske variasjoner utgjør motorisert mølleløping et godt mekanisk substitutt for stigningstrening utendørs, forutsatt at utøvere tar høyde for endrede kraftvektorer [13].

Ikke-motoriserte buede tredemøller har en fundamentalt annerledes energiprofil; løping på et manuelt buet bånd krever 10 % til 30 % mer metabolsk energi enn et motorisert bånd ved tilsvarende hastigheter, og øker $\dot{V}\text{O}_2$ med 12 % og hjertefrekvensen med ~10 % [19]. Denne økningen drives av det fysiske kravet om å generere aktiv bakoverrettet fremdrift for å drive båndet, noe som øker elektromyografisk (EMG) aktivering i hamstringsmuskulaturen med 18 % til 22 % [19].

Praktiske retningslinjer for utøvere og trenere

En sammenstilling av den fysiologiske og biomekaniske litteraturen gir klare retningslinjer for bruk av stigningsjustering på tredemølle:

  • Under 13 km/t (< 3,6 m/s, eller > 4:30 min/km): Den metabolske effekten av manglende luftmotstand er ubetydelig (< 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹) [1], [3]. Å stille inn tredemøllen på 0 % stigning gjenskaper det energimessige kravet utendørs med god nøyaktighet. Å legge til 1 % stigning ved disse hastighetene hever energikravet over utendørsreferansen [1], [4].
  • 13 til 18 km/t (3,6 til 5,0 m/s): Luftmotstand blir en stadig mer betydningsfull komponent for løpsøkonomien utendørs [1], [3]. Men fordi innendørs underlag, termiske forhold og romlige begrensninger i seg selv kan øke den kardiorespiratoriske belastningen (med opptil ~12 % hos veltrente løpere) [4], er det ikke nødvendig å bruke en generell 1 % stigning, og det kan overvurdere energikravet utendørs [3], [4].
  • Intervaller i høy hastighet (> 18 km/t eller > 5,0 m/s): Når man forsøker å matche energikravet ved rask utendørs veiløping uten tilstrekkelig luftstrøm innendørs, kompenserer en stigningsjustering på 1 % til 2 % for den manglende aerodynamiske luftmotstanden [1].
  • Biomekanisk spesifisitet: Endringer i stigning påvirker kinematikk i underekstremitetene, leddmomenter og stegfrekvens [7], [8], [12]. Utøvere som bruker tredemølle til fartspesifikk nevromuskulær forberedelse, bør merke seg at flat (0 %) mølleløping bevarer kinematiske bevegelsesmønstre i kne og ankel som ligger tett opp mot baneløping, mens unødvendig stigning endrer stegparametere uten å garantere energimessig likeverdighet [4], [7], [8].

Referanser

Nettkilder

  1. A 1% treadmill grade most accurately reflects the energetic ...
  2. Do treadmill elevation tables overestimate grade effects?
  3. 1% Treadmill Incline: What the Research Actually Says
  4. Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
  5. [PDF] Velocity at maximal oxygen uptake best predicts 3 km race time in ...
  6. Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
  7. Is Motorized Treadmill Running Biomechanically Comparable ...
  8. spatiotemporal comparison of overground and treadmill ...
  9. (PDF) Biomechanical differences between overground and ...
  10. Physiological, perceptual, and biomechanical differences ...
  11. Biomechanical differences and variability during sustained ...
  12. A review of uphill and downhill running: biomechanics ... - PMC
  13. Joint kinematics and ground reaction forces in overground ...
  14. A review of uphill and downhill running: biomechanics ...
  15. A kinematic comparison of overground and treadmill running
  16. (PDF) A Kinematics and Kinetic Comparison of Overground ...
  17. What percentage of grade on a treadmill simulates running?
  18. Why train on a manually powered, curved treadmill vs. a motorized ...
  19. Curved Treadmill vs Regular Treadmill: Which Burns More ...
  20. Curved manual treadmills - how stressful are they exactly to ... - Reddit

Relatert forskning

EndurancePolarisert trening og terskelfordeling for 5 km-løping: Treningsfysiologi og periodisering

Treningsfysiologisk litteratur viser at det å kombinere høyt volum av lavintensitetsløping med målrettede terskel- og overterskeløkter optimaliserer prestasjonen på 5 km. En periodisert overgang fra en pyramidefordeling i basetreningsfasen til en polarisert fordeling i konkurransespesifikke faser gir størst forbedring i maksimal aerob kapasitet og sluttider på 5 km.

EnduranceKonvertering av toppeffekt fra ramptest til FTP og strukturerte treningssoner

Inkrementelle ramptester på sykkel gir et effektivt estimat av funksjonell terskeleffekt (FTP) ved hjelp av faste prosentfaktorer, men individuell fysiologisk variasjon begrenser den universelle nøyaktigheten. Avvik drevet av glykolytisk kapasitet, anaerob arbeidskapasitet og protokollutforming kan forvrenge etterfølgende foreskriving av treningssoner.

EnduranceOptimalisering av maksimal aerob hastighet og vendingbasert utholdenhetsprestasjon

Løpsbasert høyintensiv intervalltrening gir overlegne forbedringer i vendingbasert utholdenhetsprestasjon og lineær sprint sammenlignet med smålagsspill alene. Smålagsspill matcher HIIT når det gjelder tilpasninger i maksimal aerob kapasitet, mens gjentatt sprinttrening primært utvikler akselerasjon og evnen til gjentatte sprinter.

EnduranceOptimal fordeling av intervall- og terskelvolum i løping: Balansen mellom aerobe adaptasjoner og skaderisiko

En balansert treningsfordeling i langdistanseløping allokerer omtrent 80 % av det ukentlige volumet til lavintensiv trening under den første laktatterskelen, og reserverer 15 % til 20 % til terskel- og intervallintensiteter. Forskning viser at en overgang fra en pyramidal fordeling i basefasen til en polarisert modell i formtoppingsfasen maksimerer aerobe adaptasjoner, samtidig som man unngår belastningstopper på enkeltøkter som øker skaderisikoen.

EndurancePolarisert vs. pyramidal treningsfordeling: Betydning for terskelwatt og aerob utholdenhet i sykling

Sammenlignende evidens indikerer at polariserte og pyramidale intensitetsfordelinger gir tilsvarende forbedringer i terskelwatt og temporittprestasjon hos utholdenhetsutøvere. Mens polariserte modeller viser moderate fordeler for kortsiktig økning i VO2peak hos godt trente utøvere, understreker observasjonsdata og periodiseringsstudier levedyktigheten og den utstrakte bruken av pyramidale strukturer på elitenivå.

EnduranceOptimalisering av aerob kapasitet: Arbeids-pause-forhold, intervallintensiteter og treningsintensitetsfordeling

Maksimering av aerob kapasitet krever at spesifikke intervallparametere tilpasses periodiserte ukentlige treningsfordelinger. Forskning viser at repetert sprinttrening og høyintensiv intervalltrening optimaliserer maksimalt oksygenopptak når man følger strenge arbeids-pause-forhold, der sesongmessige progresjoner fra pyramideformede til polariserte fordelinger gir overlegne fysiologiske tilpasninger.

Kategorier