Futópad-dőlésszög beállítása és a szabadtéri futás energetikája
A szakirodalom tanúsága szerint a standard 1%-os futópad-dőlésszög szabálya csak nagyobb sebességeknél kompenzálja pontosan a közegellenállást, miközben a modern vizsgálatok kimutatták, hogy mérsékelt tempónál túlbecsülheti a sík terepen történő futás metabolikus költségét. A biomechanikai összehasonlítások rávilágítanak, hogy a motoros futópadon történő futás a dőlésszögtől függetlenül is módosítja az ízületi szögeket, a talajérintési időt és az erőprofilokat.
Utolsó frissítés: 2026-08-26
Az 1%-os dőlésszög-szabály eredete
Évtizedeken át a motoros futópad 1%-os dőlésszögre állítása számított az alapvető gyakorlatnak az állóképességi futók körében, amikor a szabadtéri futás energetikai költségét kívánták modellezni [1], [3]. Ez az irányelv elsősorban A. M. Jones és munkatársai 1996-os tanulmányából ered, amelyben kilenc edzett férfi hosszútávfutó teljesített hatperces intervallumokat hat különböző sebességnél (2,92 m/s-tól [kb. 9:11 min/mérföld] 5,00 m/s-ig [kb. 5:22 min/mérföld]) különféle futópad-dőlésszögek (0%, 1%, 2% és 3%), valamint sík szabadtéri aszfaltfutás mellett [1], [3]. Ezt megelőzően a laboratóriumi protokollokban olykor önkényesen alkalmaztak 1,0%-os és 2,0%-os dőlésszögeket, alapos energetikai validáció nélkül [3].
Jones és Doust kimutatták, hogy a sík (0%-os dőlésszögű) motoros futópadon történő futás azonos sebesség mellett alacsonyabb szubmaximális oxigénfelvételt ($\dot{V}\text{O}_2$) eredményezett, mint a szabadtéri aszfaltfutás [1], [3]. A 0%-os futópadi futás metabolikus deficitje a sebességgel arányosan nőtt: 2,92 m/s-nál megközelítőleg 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹-cel volt alacsonyabb a $\dot{V}\text{O}_2$, míg 5,00 m/s-nál a különbség mintegy 3,0 mL·kg⁻¹·min⁻¹-re nőtt [3]. Ezek az energetikai hiányok beltéren percenként 3–8 ütéssel alacsonyabb pulzusszámnak feleltek meg [3].
A vizsgált teljes sebességtartományban az 1%-os futópadi dőlésszög mutatta a legerősebb általános statisztikai korrelációt és energetikai egyenértékűséget a sík aszfalton történő futással ($r > 0,99$) [1]. Az adatok azonban egyértelmű sebességfüggést tártak fel [1]:
- Kisebb sebességeknél (2,92 m/s és 3,33 m/s) a szabadtéri $\dot{V}\text{O}_2$ nem tért el szignifikánsan sem a 0%-os, sem az 1%-os futópad-dőlésszögtől [1].
- Közepes tempónál (3,75 m/s) kizárólag az 1%-os dőlésszög egyezett meg sikeresen a szabadtéri metabolikus költséggel [1].
- Nagyobb sebességeknél (4,17 m/s és 4,58 m/s között) a szabadtéri $\dot{V}\text{O}_2$ mind az 1%-os, mind a 2%-os dőlésszöggel megegyezett [1].
Modern felülvizsgálatok és metabolikus eltérések
Bár az 1%-os szabály továbbra is széles körben elterjedt, a későbbi fiziológiai vizsgálatok arra utalnak, hogy a futópados futás nem mindig becsüli alul a szabadtéri futás metabolikus költségét [3], [4]. Az ETH Zürich kutatói, Nolè és munkatársai egy 2024-es tanulmányban 14 magasan képzett férfi futót (átlagéletkor: 28 ± 5 év, csúcs-$\dot{V}\text{O}_2$: 64 ± 4 mL·kg⁻¹·min⁻¹) vizsgáltak, akik 5 perces szakaszokat futottak 14 km/h-s (3,89 m/s vagy 4:17 min/km) tempóban szabadtéri atlétikai pályán és 1%-os dőlésszögű motoros futópadon, miközben hordozható spiroergometriás rendszerrel monitorozták őket [4].
Szemben azzal a feltételezéssel, miszerint az 1%-os dőlésszög normalizálja az anyagcsere-igényt, az 1%-os futópadon futók szignifikánsan magasabb kardiorespiratorikus mutatókat produkáltak a szabadtéri pályához képest [4]:
- A $\dot{V}\text{O}_2$ beltéren 12,6 ± 5,5%-kal volt magasabb ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
- A pulzusszám beltéren 5,5 ± 3,7%-kal volt magasabb ($p < 0,001$, $D_z = 1,5$) [4].
- A percventiláció beltéren 15,0 ± 0,1%-kal volt magasabb ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
Egy elkülönített alcsoport-elemzésben a sík futópad 1%-os megdöntése további 4,4 ± 2,4%-kal növelte a $\dot{V}\text{O}_2$-t ($p = 0,026$) [4]. Ebben a mintában a sík (0%-os) motoros szalagon történő futás már önmagában metabolikusan egyenértékű vagy megterhelőbb volt, mint a szabadtéri sík pályafutás, ami azt jelenti, hogy az 1%-os dőlésszög bevezetése ahelyett, hogy korrigálta volna, inkább növelte az energetikai eltérést [3], [4].
Hasonló energetikai dinamika figyelhető meg gyaloglás közben is: szisztematikus áttekintések megerősítik, hogy az azonos sebességű motoros futópados gyaloglás szignifikánsan magasabb relatív $\dot{V}\text{O}_2$-t (standardizált átlagkülönbség [SMD] = 0,38) és magasabb lépésfrekvenciát (SMD = 0,22) eredményez a talajon történő gyalogláshoz képest [10]. Az észlelt megerőltetés és a kardiovaszkuláris válaszok szintén eltérnek a sebesség függvényében: nagyobb tempónál magasabb pulzusszám és észlelt erőfeszítési érték (RPE) jelentkezik a futópadon [10].
Biomechanikai adaptációk motoros futószalagon
Annak megértéséhez, hogy a metabolikus költségek miért nem kizárólag a légellenállás alapján alakulnak, a kutatók elemezték az alsó végtagi mechanikát a különböző felületeken. A dőlésszög nélküli motoros futópadi és a szilárd talajon történő futást összehasonlító keresztmetszeti vizsgálatok átfogó szisztematikus áttekintései és metaanalízisei következetes kinematikai és kinetikai eltolódásokat mutatnak [7], [10]:
- Talajfogás és boka-kinematika: A motoros futópadon történő futás szignifikánsan kisebb szagittális talp–talaj szöget eredményez a kezdeti érintkezéskor (átlagos különbség [MD] = −9,8° [95% CI: −13,1 – −6,6]), ami szisztematikusan laposabb talajfogást jelez talajra érkezéskor [7], [15]. A bokaízület belső nyomatéka a szagittális síkban szignifikánsan nagyobb futópadi futás során (MD = −0,4 Nm/kg) [7].
- Térdízületi dinamika: A támaszfázis alatti térdflexió mozgástartománya a talajfogástól a maximális támaszig nagyobb a futópadon (MD = 6,3° [95% CI: 4,5 – 8,2]), amihez a kezdeti talajérintéskor nagyobb térdflexió társul (MD = −2,3°) [7].
- Tömegközéppont (COM) és talajreakciós erők: A motoros futópadon végzett futás kisebb vertikális tömegközépponti és medence-elmozdulást (MD = −1,5 cm), valamint alacsonyabb csúcs propulziós erőket eredményez (MD = −0,04 testsúly [BW]) [7].
- Időbeli paraméterek: Az összesített felnőtt populációkban a talajérintési idő kismértékben hosszabb a motoros futópadon (MD = 5,0 ms) [7]. Mindazonáltal a magasan képzett csoportokban, például az NCAA Division I mezeifutóknál a 0%-os és 1%-os dőlésszögű futópadi futás rövidebb támaszidőt (14–16 ms-mal), rövidebb lendítési időt (11–12 ms-mal) és magasabb lépésszámot (kb. 3,2–3,5 lépésciklus/perc-cel) eredményezett a fedett pályás futáshoz képest, miközben a 0%-os és az 1%-os futópadi kondíciók között nem volt szignifikáns téridőbeli különbség [8].
A lejtős és emelkedős futás energetikai hatásai
Amikor a dőlésszöget a kisebb, 1%-os korrekciókon túl szándékosan módosítják, a mechanikai terhelés és az energetikai igény jelentősen megváltozik [12], [13], [14]. Műszerezett futópadon 7%-os emelkedőn történő hegynek felfelé futáskor (4,17 m/s-nál) a lépésfrekvencia 4,5%-kal nő, a lépéshossz 4,3%-kal rövidül, a repülési fázis ideje pedig 13,7%-kal csökken a sík futópadi futáshoz képest [12]. Meredekebb emelkedőkön (+9°) a párhuzamos csúcs propulziós erők megközelítőleg 75%-kal nőnek, miközben a normális becsapódási csúcsok csökkennek [14]. Ezzel szemben a −9°-os lejtőn futás 54%-kal növeli a normális becsapódási csúcsokat és 73%-kal a párhuzamos fékezőerőket [14].
A talajon és futópadon végzett dőlésszöges futás közvetlen összehasonlítása (+8°-os emelkedő 8, 10 és 13 km/h-nál) azt mutatja, hogy a szabadtéri hegyifutás nagyobb átlagos normális terhelési rátát (14,4 ± 7,1 BW/s-mal), nagyobb normális impulzust (0,04 ± 0,02 BW·s-mal) és nagyobb vertikális tömegközépponti kitérést (0,092 ± 0,031 m-rel) vált ki, mint a műszerezett futópadi futás [13]. A finom kinetikai eltérések ellenére a motoros futópad megfelelő mechanikai alternatívát nyújt a szabadtéri szintkülönbséges edzésekhez, amennyiben a szakemberek számolnak a megváltozott erővektorokkal [13].
A nem motorizált, ívelt futópadok alapvetően eltérő energetikai profilt mutatnak: az ívelt manuális felületen történő futás azonos sebesség mellett 10–30%-kal több metabolikus energiát igényel, mint a motoros futópad, ami 12%-kal magasabb $\dot{V}\text{O}_2$-t és kb. 10%-kal magasabb pulzusszámot eredményez [19]. Ezt a növekedést az a fizikai követelmény okozza, hogy a szalag elmozdításához aktív hátrafelé irányuló meghajtást kell kifejteni, ami 18–22%-kal növeli a combhajlító izmok elektromiográfiás (EMG) aktivitását [19].
Gyakorlati irányelvek sportolók és edzők számára
- 13 km/h alatt (< 3,6 m/s, vagy > 4:30 min/km): A hiányzó légellenállás metabolikus hatása elhanyagolható (< 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹) [1], [3]. A futópad 0%-os dőlésszögre állítása szorosan modellezi a szabadtéri energetikai költséget. Az 1%-os dőlésszög alkalmazása ezeknél a sebességeknél a szabadtéri alapszint fölé emeli az energiaigényt [1], [4].
- 13 és 18 km/h között (3,6–5,0 m/s): A légellenállás a szabadtéri futógazdaságosság egyre meghatározóbb tényezőjévé válik [1], [3]. Mivel azonban a beltéri futófelületek, a termikus körülmények és a térbeli korlátok eleve növelhetik a kardiorespiratorikus terhelést (edzett futóknál akár ~12%-kal is) [4], az univerzális 1%-os dőlésszög alkalmazása nem kötelező, és túlbecsülheti a szabadtéri energiaigényt [3], [4].
- Nagy sebességű intervallumok (> 18 km/h vagy > 5,0 m/s): Ha a gyors edzésszakaszok során a szabadtéri aszfaltfutás energetikai költségét kívánjuk elérni nagy sebességű légáramlás hiányában, az 1–2%-os dőlésszög-beállítás hatékonyan kompenzálja a hiányzó aerodinamikai ellenállást [1].
- Biomechanikai specifitás: A dőlésszög módosítása megváltoztatja az alsó végtag kinematikáját, az ízületi nyomatékokat és a lépésfrekvenciát [7], [8], [12]. A futópadot tempóspecifikus neuromuszkuláris felkészülésre használó sportolóknak érdemes figyelembe venniük, hogy a sík (0%-os) futópados futás olyan térd- és boka-kinematikai mintázatokat őriz meg, amelyek szorosan illeszkednek a pályafutáshoz, míg a felesleges dőlésszög alkalmazása megváltoztatja a lépésparamétereket anélkül, hogy garantálná az energetikai egyenértékűséget [4], [7], [8].
Hivatkozások
Webes források
- A 1% treadmill grade most accurately reflects the energetic ...
- Do treadmill elevation tables overestimate grade effects?
- 1% Treadmill Incline: What the Research Actually Says
- Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
- [PDF] Velocity at maximal oxygen uptake best predicts 3 km race time in ...
- Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
- Is Motorized Treadmill Running Biomechanically Comparable ...
- spatiotemporal comparison of overground and treadmill ...
- (PDF) Biomechanical differences between overground and ...
- Physiological, perceptual, and biomechanical differences ...
- Biomechanical differences and variability during sustained ...
- A review of uphill and downhill running: biomechanics ... - PMC
- Joint kinematics and ground reaction forces in overground ...
- A review of uphill and downhill running: biomechanics ...
- A kinematic comparison of overground and treadmill running
- (PDF) A Kinematics and Kinetic Comparison of Overground ...
- What percentage of grade on a treadmill simulates running?
- Why train on a manually powered, curved treadmill vs. a motorized ...
- Curved Treadmill vs Regular Treadmill: Which Burns More ...
- Curved manual treadmills - how stressful are they exactly to ... - Reddit