🌐 Bosanski
EnglishالعربيةБългарскиবাংলাBosanskiČeštinaDanskDeutschΕλληνικάEspañol (España)Español (Latinoamérica)EestiSuomiFilipinoFrançaisहिन्दीHrvatskiMagyarBahasa IndonesiaItaliano日本語한국어LietuviųLatviešuМакедонскиBahasa MelayuNorsk bokmålNederlandsPolskiPortuguês (Brasil)Português (Portugal)RomânăРусскийSlovenčinaSlovenščinaShqipSrpskiSvenskaไทยTürkçeУкраїнськаاردوTiếng Việt简体中文繁體中文
Endurance

Podešavanja nagiba trake za trčanje i energetika trčanja na otvorenom

Objavljena literatura pokazuje da standardno pravilo nagiba trake od 1% tačno kompenzira otpor zraka samo pri većim brzinama, dok savremena ispitivanja pokazuju da ono može precijeniti metabolički trošak trčanja po ravnom pri umjerenim brzinama. Biomehanička poređenja pokazuju da trčanje na motorizovanoj traci mijenja uglove zglobova, vrijeme kontakta s podlogom i profile sila nezavisno od nagiba.

Posljednje ažuriranje: 2026-08-26

Porijeklo pravila o nagibu od 1%

Decenijama je postavljanje motorizovane trake za trčanje na nagib od 1% standardna praksa među trkačima na duge staze koji pokušavaju replicirati energetski trošak trčanja na otvorenom [1], [3]. Ova smjernica primarno potiče iz studije iz 1996. godine koju su proveli A. M. Jones i kolege, a u kojoj je evaluirano devet utreniranih muških trkača na duge pruge koji su izvodili šestominutne intervale pri šest različitih brzina u rasponu od 2,92 m/s (oko 9:11 min/milji) do 5,00 m/s (oko 5:22 min/milji) na različitim nagibima trake (0%, 1%, 2% i 3%), uz trčanje po ravnoj cesti na otvorenom [1], [3]. Prije ovog rada, proizvoljni nagibi poput 1,0% i 2,0% povremeno su korišteni u laboratorijskim protokolima bez rigorozne energetske validacije [3].

Jones i Doust su pokazali da je trčanje na ravnoj (nagib 0%) motorizovanoj traci rezultiralo nižom submaksimalnom potrošnjom kisika ($\dot{V}\text{O}_2$) u poređenju s trčanjem na cesti na otvorenom pri identičnim brzinama [1], [3]. Metabolički deficit trčanja na traci pri nagibu od 0% direktno je rastao s brzinom, podcjenjujući $\dot{V}\text{O}_2$ za približno 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹ pri 2,92 m/s i povećavajući se na oko 3,0 mL·kg⁻¹·min⁻¹ pri 5,00 m/s [3]. Ovi energetski deficiti odgovarali su smanjenju srčane frekvencije od 3 do 8 otkucaja u minuti u zatvorenom prostoru [3].

U cijelom rasponu testiranih brzina, nagib trake od 1% pokazao je najveću ukupnu statističku korelaciju i energetsku ekvivalentnost s trčanjem po ravnoj cesti ($r > 0,99$) [1]. Međutim, podaci su otkrili jasnu ovisnost o brzini [1]:

  • Pri manjim brzinama (2,92 m/s i 3,33 m/s), $\dot{V}\text{O}_2$ na otvorenom nije se značajno razlikovao ni od nagiba od 0% ni od 1% na traci [1].
  • Pri umjerenim brzinama (3,75 m/s), samo je nagib od 1% uspješno odgovarao metaboličkom trošku na otvorenom [1].
  • Pri većim brzinama (od 4,17 m/s do 4,58 m/s), $\dot{V}\text{O}_2$ na otvorenom odgovarao je i nagibu od 1% i 2% na traci [1].

Savremene reevaluacije i metabolička odstupanja

Iako se pravilo od 1% i dalje široko primjenjuje, naknadne fiziološke procjene pokazuju da trčanje na traci ne podcjenjuje uvijek metabolički trošak trčanja na otvorenom [3], [4]. U studiji iz 2024. godine koju su proveli Nolè i kolege na ETH Zurichu, 14 visoko utreniranih muških trkača (prosječna dob 28 ± 5 godina, vršni $\dot{V}\text{O}_2$ od 64 ± 4 mL·kg⁻¹·min⁻¹) izvodilo je petominutna trčanja pri brzini od 14 km/h (3,89 m/s ili 4:17 min/km) i na atletskoj stazi na otvorenom i na motorizovanoj traci s nagibom od 1%, uz praćenje prenosivim metaboličkim analizatorima [4].

Suprotno pretpostavci da nagib od 1% normalizuje metaboličke zahtjeve, trkači na traci s nagibom od 1% pokazali su značajno povišene kardiorespiratorne parametre u poređenju s atletskom stazom na otvorenom [4]:

  • $\dot{V}\text{O}_2$ je bio 12,6 ± 5,5% viši u zatvorenom prostoru ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
  • Srčana frekvencija bila je 5,5 ± 3,7% viša u zatvorenom prostoru ($p < 0,001$, $D_z = 1,5$) [4].
  • Minutna ventilacija bila je 15,0 ± 0,1% viša u zatvorenom prostoru ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].

U izolovanoj analizi podgrupe, dodavanje nagiba od 1% na ravnu traku povećalo je $\dot{V}\text{O}_2$ za dodatnih 4,4 ± 2,4% ($p = 0,026$) [4]. U ovoj kohorti, trčanje na ravnoj traci (0%) već je bilo metabolički ekvivalentno ili zahtjevnije od trčanja po ravnoj atletskoj stazi na otvorenom, što znači da je uvođenje nagiba od 1% povećalo, umjesto ispravilo, energetsku razliku [3], [4].

Slična energetska dinamika uočava se i tokom hodanja; sistematski pregledi potvrđuju da hodanje na motorizovanoj traci pri usklađenim brzinama generira značajno viši relativni $\dot{V}\text{O}_2$ (standardizovana srednja razlika [SMD] = 0,38) i veću kadencu (SMD = 0,22) u poređenju s hodanjem po tlu [10]. Perceptivni i kardiovaskularni odgovori također se razilaze u zavisnosti od brzine, s višom srčanom frekvencijom i ocjenom subjektivnog napora (RPE) na traci pri većim brzinama [10].

Biomehaničke adaptacije na motorizovanim trakama

Da bi razumjeli zašto metabolički troškovi nisu usklađeni isključivo na osnovu aerodinamičkog otpora, istraživači su analizirali mehaniku donjih ekstremiteta na različitim podlogama. Sveobuhvatni sistematski pregledi i meta-analize unakrsnih studija koje upoređuju trčanje na motorizovanoj traci bez nagiba s trčanjem po tlu pokazuju dosljedne kinematičke i kinetičke promjene [7], [10]:

  1. Kinematika kontakta stopala i skočnog zgloba: Trčanje na motorizovanoj traci proizvodi značajno manji sagitalni ugao stopalo–podloga pri inicijalnom kontaktu (srednja razlika [MD] = −9,8° [95% CI: −13,1 do −6,6]), što ukazuje na sistematski ravnije postavljanje stopala pri doskoku [7], [15]. Unutrašnji moment skočnog zgloba u sagitalnoj ravni značajno je veći tokom trčanja na traci (MD = −0,4 Nm/kg) [7].
  2. Dinamika zgloba koljena: Obim pokreta fleksije koljena u fazi oslonca od kontakta stopala do maksimalnog oslonca veći je na traci (MD = 6,3° [95% CI: 4,5 do 8,2]), praćen većom fleksijom koljena pri inicijalnom kontaktu (MD = −2,3°) [7].
  3. Centar mase (COM) i sile reakcije podloge: Trčanje na motorizovanoj traci rezultira smanjenim vertikalnim pomakom COM-a i karlice (MD = −1,5 cm) i manjim vršnim propulzivnim silama (MD = −0,04 tjelesne težine) [7].
  4. Vremenski parametri: Vrijeme kontakta je blago duže u objedinjenim populacijama odraslih na motorizovanoj traci (MD = 5,0 ms) [7]. Međutim, kod visoko utreniranih kohorti, poput trkača krosa NCAA Division I, trčanje na traci pri nagibima od 0% i 1% proizvelo je kraće trajanje faze oslonca (za 14–16 ms), kraće trajanje faze zamaha (za 11–12 ms) i veću kadencu (za ~3,2–3,5 koraka/min) u odnosu na trčanje na dvoranskoj stazi, bez značajnih prostorno-vremenskih razlika između uslova od 0% i 1% na traci [8].

Energetski efekti trčanja pod nagibom

Kada se nagib namjerno mijenja izvan manjih korekcija od 1%, mehaničko opterećenje i energetski zahtjevi se znatno mijenjaju [12], [13], [14]. Tokom trčanja uzbrdo na traci s mjernim instrumentima pri nagibu od 7% (4,17 m/s), kadenca se povećava za 4,5%, dužina koraka se skraćuje za 4,3%, a vrijeme leta smanjuje za 13,7% u poređenju s trčanjem po ravnoj traci [12]. Pri većim usponima (+9°), paralelne vršne propulzivne sile rastu za približno 75%, dok se normalni vršni udari smanjuju [14]. Suprotno tome, trčanje nizbrdo pri −9° povećava normalne vršne udare za 54% i paralelne sile kočenja za 73% [14].

Direktna poređenja između nagiba po tlu i traci (+8° nagiba pri 8, 10 i 13 km/h) pokazuju da trčanje uzbrdo po tlu generira veće prosječne stope normalnog opterećenja (za 14,4 ± 7,1 BW/s), veće normalne impulse (za 0,04 ± 0,02 BW·s) i veće vertikalne oscilacije COM-a (za 0,092 ± 0,031 m) u odnosu na trčanje na traci s mjernim instrumentima [13]. Uprkos suptilnim kinetičkim varijacijama, trčanje na motorizovanoj traci pruža razumnu mehaničku zamjenu za trening pod nagibom na otvorenom, pod uslovom da stručnjaci uzmu u obzir promijenjene vektore sila [13].

Nemotorizovane zakrivljene trake uvode fundamentalno drugačiji energetski profil; trčanje na zakrivljenoj manuelnoj podlozi zahtijeva 10% do 30% više metaboličke energije u odnosu na motorizovanu traku pri usklađenim brzinama, povećavajući $\dot{V}\text{O}_2$ za 12% i srčanu frekvenciju za ~10% [19]. Ovo povećanje je uzrokovano fizičkim zahtjevom za generisanjem aktivne propulzije unazad kako bi se traka pomjerala, što povećava elektromiografsku (EMG) aktivaciju mišića zadnje lože za 18% do 22% [19].

Smjernice za primjenu kod sportista i trenera

Sinteza fiziološke i biomehaničke literature pruža jasne smjernice za korištenje prilagođavanja nagiba trake:

  • Brzine ispod 13 km/h (< 3,6 m/s ili > 4:30 min/km): Metabolički deficit izostanka otpora zraka je zanemariv (< 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹) [1], [3]. Postavljanje trake na nagib od 0% vjerno replicira energetski trošak na otvorenom. Dodavanje nagiba od 1% pri ovim brzinama podiže energetske zahtjeve iznad osnovnih vrijednosti na otvorenom [1], [4].
  • 13 do 18 km/h (3,6 do 5,0 m/s): Otpor zraka postaje sve značajnija komponenta ekonomičnosti trčanja na otvorenom [1], [3]. Međutim, budući da podloga za trčanje u zatvorenom prostoru, toplotni uslovi i prostorna ograničenja mogu inherentno povećati kardiorespiratorno opterećenje (i do ~12% kod utreniranih trkača) [4], primjena univerzalnog nagiba od 1% nije obavezna i može precijeniti energetske zahtjeve na otvorenom [3], [4].
  • Intervali velikih brzina (> 18 km/h ili > 5,0 m/s): Kada se pokušava uskladiti energetski trošak trčanja na cesti na otvorenom pri brzim trenažnim tempima bez strujanja zraka velike brzine, podešavanje nagiba od 1% do 2% kompenzira nedostatak aerodinamičkog otpora [1].
  • Biomehanička specifičnost: Promjene nagiba mijenjaju kinematiku donjih ekstremiteta, momente zglobova i kadencu [7], [8], [12]. Sportisti koji koriste traku za neuromišićnu pripremu specifičnu za tempo trebaju imati na umu da trčanje po ravnoj traci (0%) čuva kinematičke obrasce koljena i skočnog zgloba koji su blisko usklađeni s trčanjem na stazi, dok dodavanje nepotrebnog nagiba mijenja parametre koraka bez garantovane energetske ekvivalentnosti [4], [7], [8].

Reference

Web izvori

  1. A 1% treadmill grade most accurately reflects the energetic ...
  2. Do treadmill elevation tables overestimate grade effects?
  3. 1% Treadmill Incline: What the Research Actually Says
  4. Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
  5. [PDF] Velocity at maximal oxygen uptake best predicts 3 km race time in ...
  6. Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
  7. Is Motorized Treadmill Running Biomechanically Comparable ...
  8. spatiotemporal comparison of overground and treadmill ...
  9. (PDF) Biomechanical differences between overground and ...
  10. Physiological, perceptual, and biomechanical differences ...
  11. Biomechanical differences and variability during sustained ...
  12. A review of uphill and downhill running: biomechanics ... - PMC
  13. Joint kinematics and ground reaction forces in overground ...
  14. A review of uphill and downhill running: biomechanics ...
  15. A kinematic comparison of overground and treadmill running
  16. (PDF) A Kinematics and Kinetic Comparison of Overground ...
  17. What percentage of grade on a treadmill simulates running?
  18. Why train on a manually powered, curved treadmill vs. a motorized ...
  19. Curved Treadmill vs Regular Treadmill: Which Burns More ...
  20. Curved manual treadmills - how stressful are they exactly to ... - Reddit

Povezana istraživanja

EndurancePrevođenje vršne snage ramp testa u FTP i strukturirane zone treninga

Inkrementalni ramp testovi u biciklizmu pružaju efikasnu procjenu funkcionalnog praga snage (FTP) pomoću fiksnih procentualnih multiplikatora, ali individualne fiziološke varijacije ograničavaju njihovu univerzalnu tačnost. Odstupanja uzrokovana glikolitičkim kapacitetom, anaerobnim radnim kapacitetom i dizajnom protokola testiranja mogu narušiti naknadno propisivanje trenažnih zona.

EnduranceOptimizacija maksimalne aerobne brzine i performansi shuttle izdržljivosti

Intervalni trening visokog intenziteta baziran na trčanju donosi superiorna poboljšanja u shuttle izdržljivosti i linearnom sprintu u poređenju sa samostalnim igrama na skraćenom prostoru (SSG). Igre na skraćenom prostoru odgovaraju HIIT-u u adaptacijama maksimalnog aerobnog kapaciteta, dok trening ponavljanih sprintova primarno razvija ubrzanje i sposobnost ponavljanja sprinta.

EnduranceEnergetske, kardiovaskularne i biomehaničke reakcije na promjene brzine i nagiba trake za trčanje

Podešavanje brzine i nagiba trake za trčanje mijenja mehanički rad, kardiopulmonalno opterećenje i oksidaciju supstrata. Uzbrdni nagibi linearno povećavaju potrošnju kisika i srčanu frekvenciju uslijed većih zahtjeva za koncentričnim radom mišića, dok specifične postavke nagiba kompenziraju nedostatak aerodinamičkog otpora pri trčanju na ravnoj podlozi u zatvorenom prostoru.

EnduranceOptimalna raspodjela volumena intervalnog i pragovnog treninga u trčanju: Balansiranje aerobnih adaptacija i rizika od povreda

Uravnotežena distribucija u trčanju na duge staze raspoređuje približno 80% sedmičnog volumena na trening niskog intenziteta ispod prvog laktatnog praga, rezervišući 15% do 20% za intenzitete na pragu i intervale. Dokazi pokazuju da prelazak s piramidalne distribucije u bazičnim fazama na polarizirani model u pretakmičarskom periodu maksimizira aerobne adaptacije uz izbjegavanje naglih skokova opterećenja na pojedinačnim treninzima koji povećavaju rizik od povreda.

EndurancePolarizirana naspram piramidalne distribucije treninga: Uticaj na prag snage i aerobnu izdržljivost u biciklizmu

Komparativni dokazi ukazuju na to da polarizovana i piramidalna distribucija intenziteta treninga izazivaju slična poboljšanja u pragu snage i performansama na hronometru kod sportista izdržljivosti. Iako polarizovani modeli pokazuju umjerene prednosti za kratkoročne dobitke VO2peak kod visoko treniranih populacija, opservacijski podaci i studije periodizacije naglašavaju održivost i široko rasprostranjeno usvajanje piramidalnih struktura među elitom.

EnduranceOptimizacija aerobnog kapaciteta: Omjeri rada i odmora, intenziteti intervala i distribucije trenažnog intenziteta

Maksimiziranje aerobnog kapaciteta zahtijeva usklađivanje specifičnih parametara intervala s periodiziranim sedmičnim distribucijama treninga. Dokazi pokazuju da trening ponavljanih sprinteva i intervalni trening visokog intenziteta optimiziraju maksimalni primitak kisika kada se poštuju striktni omjeri rada i oporavka, pri čemu sezonske progresije koje prelaze s piramidalne na polariziranu distribuciju donose superiorne fiziološke adaptacije.

Kategorije