Nastavenie sklonu bežeckého pásu a energetika behu vonku
Publikovaná literatúra ukazuje, že štandardné pravidlo 1% sklonu na bežeckom páse presne kompenzuje odpor vzduchu len pri vyšších rýchlostiach, zatiaľ čo moderné štúdie dokazujú, že pri miernych rýchlostiach môže nadhodnocovať metabolický výdaj behu po rovine. Biomechanické porovnania ukazujú, že beh na motorovom bežeckom páse mení kĺbové uhly, časy kontaktu so zemou a silové profily nezávisle od sklonu.
Posledná aktualizácia: 2026-08-26
Pôvod pravidla 1% sklonu
Nastavenie motorového bežeckého pásu na 1% sklon bolo po celé desaťročia štandardnou praxou medzi vytrvalostnými bežcami, ktorí sa snažili napodobniť energetický výdaj behu vonku [1], [3]. Toto odporúčanie primárne vychádza zo štúdie z roku 1996 od A. M. Jonesa a kolegov, ktorí hodnotili deväť trénovaných bežcov na dlhé trate počas šesťminútových intervalov pri šiestich rôznych rýchlostiach od 2,92 m/s (cca 9:11 min/míľu) do 5,00 m/s (cca 5:22 min/míľu) pri rôznych sklonoch bežeckého pásu (0 %, 1 %, 2 % a 3 %) v porovnaní s behom po rovine na ceste [1], [3]. Pred touto prácou sa v laboratórnych protokoloch občas používali ľubovoľné sklony ako 1,0 % a 2,0 % bez dôkladného energetického overenia [3].
Jones a Doust preukázali, že beh na rovnom (0% sklon) motorovom bežeckom páse viedol k nižšej submaximálnej spotrebe kyslíka ($\dot{V}\text{O}_2$) než beh po ceste vonku pri zhodných rýchlostiach [1], [3]. Metabolický deficit behu na páse s 0% sklonom sa priamo úmerne zvyšoval s rýchlosťou, pričom podhodnocoval $\dot{V}\text{O}_2$ o približne 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹ pri 2,92 m/s a prehlboval sa na približne 3,0 mL·kg⁻¹·min⁻¹ pri 5,00 m/s [3]. Tieto energetické rozdiely zodpovedali zníženiu srdcovej frekvencie v interiéri o 3 až 8 úderov za minútu [3].
V celom rozsahu testovaných rýchlostí vykazoval 1% sklon bežeckého pásu najvyššiu celkovú štatistickú koreláciu a energetickú ekvivalenciu s behom po rovine na ceste ($r > 0,99$) [1]. Údaje však odhalili jasnú závislosť od rýchlosti [1]:
- Pri nižších rýchlostiach (2,92 m/s a 3,33 m/s) sa vonkajšia hodnota $\dot{V}\text{O}_2$ významne nelíšila od sklonu 0 % ani 1 % na páse [1].
- Pri stredných rýchlostiach (3,75 m/s) sa vonkajšiemu metabolickému výdaju úspešne vyrovnal len 1% sklon [1].
- Pri vyšších rýchlostiach (4,17 m/s až 4,58 m/s) hodnota $\dot{V}\text{O}_2$ vonku zodpovedala 1% aj 2% sklonu pásu [1].
Moderné prehodnotenia a metabolické nezrovnalosti
Hoci pravidlo 1 % zostáva široko uplatňované, následné fyziologické hodnotenia naznačujú, že beh na páse nemusí vždy podhodnocovať metabolický výdaj behu vonku [3], [4]. V štúdii z roku 2024, ktorú realizovali Nolè a kolegovia na ETH Zurich, 14 vysoko trénovaných bežcov (priemerný vek 28 ± 5 rokov, maximálna $\dot{V}\text{O}_2$ 64 ± 4 mL·kg⁻¹·min⁻¹) absolvovalo 5-minútové úseky pri rýchlosti 14 km/h (3,89 m/s alebo tempo 4:17 min/km) na vonkajšej dráhe aj na motorovom bežeckom páse s 1% sklonom za monitorovania prenosnými metabolickými analyzátormi [4].
V rozpore s predpokladom, že 1% sklon normalizuje metabolické nároky, vykazovali bežci na bežeckom páse s 1% sklonom výrazne zvýšené kardiorespiračné ukazovatele v porovnaní s vonkajšou dráhou [4]:
- $\dot{V}\text{O}_2$ bola v interiéri vyššia o 12,6 ± 5,5 % ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
- Srdcová frekvencia bola v interiéri vyššia o 5,5 ± 3,7 % ($p < 0,001$, $D_z = 1,5$) [4].
- Minútová ventilácia bola v interiéri vyššia o 15,0 ± 0,1 % ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
V izolovanej analýze podskupiny pridanie 1% sklonu k rovnému bežeckému pásu zvýšilo $\dot{V}\text{O}_2$ o ďalších 4,4 ± 2,4 % ($p = 0,026$) [4]. V tejto kohorte bol beh na rovnom (0 %) motorovom páse už metabolicky ekvivalentný alebo náročnejší než beh po rovine na vonkajšej dráhe, čo znamená, že nastavenie 1% sklonu energetický nepomer skôr prehĺbilo, než napravilo [3], [4].
Podobná energetická dynamika sa pozoruje aj pri chôdzi; systematické prehľady potvrdzujú, že chôdza na motorovom bežeckom páse pri zhodných rýchlostiach vyvoláva výrazne vyššiu relatívnu $\dot{V}\text{O}_2$ (štandardizovaný rozdiel priemerov [SMD] = 0,38) a vyššiu kadenciu (SMD = 0,22) v porovnaní s chôdzou po pevnom povrchu [10]. Vnímané a kardiovaskulárne reakcie sa tiež líšia v závislosti od rýchlosti, pričom pri vyšších rýchlostiach boli na páse zaznamenané vyššie srdcové frekvencie a vyššia miera vnímaného úsilia (RPE) [10].
Biomechanické adaptácie na motorových bežeckých pásoch
Aby výskumníci pochopili, prečo sa metabolické výdaje nezhodujú len na základe aerodynamického odporu, analyzovali mechaniku dolných končatín na rôznych povrchoch. Komplexné systematické prehľady a metaanalýzy krížových štúdií porovnávajúcich beh na motorovom bežeckom páse bez sklonu s behom po pevnom povrchu preukazujú konzistentné kinematické a kinetické zmeny [7], [10]:
- Došľap a kinematika členka: Beh na motorovom bežeckom páse vedie k významne nižšiemu sagitálnemu uhlu medzi chodidlom a podložkou pri počiatočnom kontakte (priemerný rozdiel [MD] = −9,8° [95% CI: −13,1 až −6,6]), čo naznačuje systematicky plochejší došľap chodidla pri dopade [7], [15]. Vnútorný kĺbový moment členka v sagitálnej rovine je počas behu na páse signifikantne vyšší (MD = −0,4 Nm/kg) [7].
- Dynamika kolenného kĺbu: Rozsah pohybu pri flexii kolena v stojnej fáze od došľapu po vrchol opory je na páse väčší (MD = 6,3° [95% CI: 4,5 až 8,2]), čo je sprevádzané väčšou flexiou kolena pri počiatočnom kontakte (MD = −2,3°) [7].
- Ťažisko tela (COM) a reakčné sily podložky: Beh na motorovom bežeckom páse vedie k zníženému vertikálnemu posunu ťažiska (COM) a panvy (MD = −1,5 cm) a nižším maximálnym propulzným silám (MD = −0,04 telesnej hmotnosti) [7].
- Časové parametre: Čas kontaktu je v súhrnnej dospelej populácii na motorových bežeckých pásoch mierne dlhší (MD = 5,0 ms) [7]. U vysoko trénovaných kohort, ako sú bežci cezpoľného behu z NCAA Division I, však beh na páse pri 0% a 1% sklone viedol ku kratšej dobe opory (o 14–16 ms), kratšej dobe kmitu (o 11–12 ms) a vyššej kadencii (o ~3,2–3,5 krokov/min) v porovnaní s behom na halovej dráhe, pričom medzi podmienkami 0 % a 1 % sklonu na páse neboli zistené žiadne významné časopriestorové rozdiely [8].
Energetické účinky behu so sklonom
Keď sa sklon zámerne mení nad rámec drobných 1% korekcií, mechanické zaťaženie a energetické nároky sa výrazne menia [12], [13], [14]. Počas behu do kopca na prístrojovom bežeckom páse pri 7% sklone (4,17 m/s) sa kadencia zvyšuje o 4,5 %, dĺžka kroku sa skracuje o 4,3 % a čas letovej fázy klesá o 13,7 % v porovnaní s behom po rovine na páse [12]. Pri strmších stúpaniach (+9°) stúpajú paralelné propulzné špičkové sily približne o 75 %, zatiaľ čo kolmé nárazové špičky klesajú [14]. Naopak, beh z kopca pri −9° zvyšuje kolmé nárazové špičky o 54 % a paralelné brzdné sily o 73 % [14].
Priame porovnania sklonov pri behu po pevnom povrchu a na páse (+8° sklon pri 8, 10 a 13 km/h) ukazujú, že beh do kopca po pevnom povrchu generuje vyššiu priemernú rýchlosť kolmého zaťaženia (o 14,4 ± 7,1 BW/s), väčšie kolmé impulzy sily (o 0,04 ± 0,02 BW·s) a väčšie vertikálne výchylky ťažiska COM (o 0,092 ± 0,031 m) než beh na prístrojovom bežeckom páse [13]. Napriek jemným kinetickým odchýlkam poskytuje beh na motorovom páse primeranú mechanickú náhradu za tréning v kopcoch vonku, za predpokladu, že tréneri a športovci berú do úvahy zmenené vektory síl [13].
Bezmotorové zakrivené bežecké pásy prinášajú zásadne odlišný energetický profil; beh na zakrivenom manuálnom páse vyžaduje o 10 % až 30 % viac metabolickej energie než na motorovom páse pri zhodných rýchlostiach, pričom zvyšuje $\dot{V}\text{O}_2$ o 12 % a srdcovú frekvenciu o ~10 % [19]. Tento nárast je spôsobený fyzikálnou požiadavkou na generovanie aktívnej spätnej propulzie na posun pásu, čo zvyšuje elektromyografickú (EMG) aktivitu hamstringov o 18 % až 22 % [19].
Aplikačné odporúčania pre športovcov a odborníkov z praxe
Syntéza fyziologickej a biomechanickej literatúry poskytuje jasné rámce pre využitie úprav sklonu na bežeckom páse:
- Rýchlosti pod 13 km/h (< 3,6 m/s alebo tempo > 4:30 min/km): Metabolický vplyv chýbajúceho odporu vzduchu je zanedbateľný (< 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹) [1], [3]. Nastavenie pásu na 0% sklon verne kopíruje energetický výdaj vonku. Pridanie 1% sklonu pri týchto rýchlostiach zvyšuje energetické nároky nad východiskovú úroveň behu vonku [1], [4].
- 13 až 18 km/h (3,6 až 5,0 m/s): Odpor vzduchu sa stáva čoraz významnejšou zložkou ekonomiky behu vonku [1], [3]. Keďže však vnútorné bežecké povrchy, tepelné podmienky a priestorové obmedzenia môžu prirodzene zvyšovať kardiorespiračnú záťaž (až o ~12 % u trénovaných bežcov) [4], uplatňovanie univerzálneho 1% sklonu nie je povinné a môže nadhodnotiť energetické nároky behu vonku [3], [4].
- Vysokorýchlostné intervaly (> 18 km/h alebo > 5,0 m/s): Pri snahe vyrovnať sa energetickému výdaju cestného behu vonku v rýchlych tréningových tempách bez prúdenia vzduchu vysokej rýchlosti kompenzujú úpravy sklonu o 1 % až 2 % chýbajúci aerodynamický odpor [1].
- Biomechanická špecifickosť: Zmeny sklonu menia kinematiku dolných končatín, kĺbové momenty a kadenciu [7], [8], [12]. Športovci využívajúci bežecké pásy na neuromuskulárnu prípravu v špecifickom tempe by mali vziať na vedomie, že beh po rovine (0 %) na páse zachováva kinematické vzorce kolena a členka, ktoré sa veľmi približujú behu na dráhe, zatiaľ čo pridanie zbytočného sklonu mení parametre kroku bez zaručenia energetickej zhody [4], [7], [8].
Referencie
Webové zdroje
- A 1% treadmill grade most accurately reflects the energetic ...
- Do treadmill elevation tables overestimate grade effects?
- 1% Treadmill Incline: What the Research Actually Says
- Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
- [PDF] Velocity at maximal oxygen uptake best predicts 3 km race time in ...
- Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
- Is Motorized Treadmill Running Biomechanically Comparable ...
- spatiotemporal comparison of overground and treadmill ...
- (PDF) Biomechanical differences between overground and ...
- Physiological, perceptual, and biomechanical differences ...
- Biomechanical differences and variability during sustained ...
- A review of uphill and downhill running: biomechanics ... - PMC
- Joint kinematics and ground reaction forces in overground ...
- A review of uphill and downhill running: biomechanics ...
- A kinematic comparison of overground and treadmill running
- (PDF) A Kinematics and Kinetic Comparison of Overground ...
- What percentage of grade on a treadmill simulates running?
- Why train on a manually powered, curved treadmill vs. a motorized ...
- Curved Treadmill vs Regular Treadmill: Which Burns More ...
- Curved manual treadmills - how stressful are they exactly to ... - Reddit