Регулювання нахилу бігової доріжки та енергетика бігу на відкритому повітрі
Опубліковані наукові дані свідчать, що стандартне правило 1% нахилу бігової доріжки точно компенсує опір повітря лише на вищих швидкостях, тоді як сучасні дослідження демонструють, що на помірних швидкостях воно може завищувати метаболічну вартість бігу рівною поверхнею. Біомеханічні порівняння показують, що біг на моторизованій біговій доріжці змінює кути в суглобах, час контакту з поверхнею та силові профілі незалежно від нахилу.
Останнє оновлення: 2026-08-26
Походження правила 1% нахилу
Протягом десятиліть встановлення моторизованої бігової доріжки на нахил 1% було стандартною практикою серед бігунів на витривалість, які намагалися відтворити енергетичну вартість бігу на відкритому повітрі [1], [3]. Ця рекомендація переважно походить із дослідження 1996 року, проведеного Е. М. Джонсом та його колегами, в якому оцінювали дев'ятьох тренованих бігунів-чоловіків на довгі дистанції; вони виконували шестихвилинні інтервали на шести різних швидкостях у діапазоні від 2,92 м/с (приблизно 9:11 хв/милю) до 5,00 м/с (приблизно 5:22 хв/милю) за різних кутів нахилу бігової доріжки (0%, 1%, 2% та 3%), а також під час бігу рівною шосейною трасою на вулиці [1], [3]. До цієї роботи в лабораторних протоколах іноді довільно застосовували нахил 1,0% і 2,0% без належної енергетичної валідації [3].
Джонс і Дауст продемонстрували, що біг на плоскій (нахил 0%) моторизованій біговій доріжці супроводжувався нижчим субмаксимальним споживанням кисню ($\dot{V}\text{O}_2$), ніж біг по шосе на відкритому повітрі з ідентичною швидкістю [1], [3]. Метаболічний дефіцит бігу на доріжці за 0% нахилу масштабувався прямо пропорційно швидкості: занижував $\dot{V}\text{O}_2$ приблизно на 1,5 мл·кг⁻¹·хв⁻¹ за швидкості 2,92 м/с і зростав приблизно до 3,0 мл·кг⁻¹·хв⁻¹ за 5,00 м/с [3]. Цей енергетичний дефіцит відповідав зниженню частоти серцевих скорочень у приміщенні на 3–8 ударів за хвилину [3].
У всьому діапазоні протестованих швидкостей градієнт доріжки 1% демонстрував найвищу загальну статистичну кореляцію та енергетичну еквівалентність із бігом рівною шосейною дорогою ($r > 0,99$) [1]. Проте дані виявили чітку залежність від швидкості [1]:
- На нижчих швидкостях (2,92 м/с та 3,33 м/с) вуличний $\dot{V}\text{O}_2$ суттєво не відрізнявся від показників на доріжці з нахилом як 0%, так і 1% [1].
- На середніх швидкостях (3,75 м/с) лише нахил 1% успішно відповідав метаболічній вартості бігу на вулиці [1].
- На вищих швидкостях (від 4,17 м/с до 4,58 м/с) вуличний $\dot{V}\text{O}_2$ відповідав нахилу доріжки як 1%, так і 2% [1].
Сучасні переоцінки та метаболічні розбіжності
Хоча правило 1% і надалі широко застосовується, подальші фізіологічні дослідження вказують на те, що біг на доріжці не завжди занижує метаболічну вартість бігу на відкритому повітрі [3], [4]. У дослідженні 2024 року, проведеному Ноле та колегами у Швейцарській вищій технічній школі Цюриха (ETH Zurich), 14 високотренованих бігунів-чоловіків (середній вік 28 ± 5 років, піковий $\dot{V}\text{O}_2$ 64 ± 4 мл·кг⁻¹·хв⁻¹) виконували 5-хвилинні відрізки зі швидкістю 14 км/год (3,89 м/с або 4:17 хв/км) як на відкритому легкоатлетичному треку, так і на моторизованій біговій доріжці з нахилом 1%, перебуваючи під моніторингом портативних метаболографів [4].
Всупереч припущенню, що нахил 1% нормалізує метаболічні потреби, бігуни на доріжці з нахилом 1% продемонстрували значно вищі кардіореспіраторні показники порівняно з бігом на відкритому треку [4]:
- $\dot{V}\text{O}_2$ у приміщенні був вищим на 12,6 ± 5,5% ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
- Частота серцевих скорочень у приміщенні була вищою на 5,5 ± 3,7% ($p < 0,001$, $D_z = 1,5$) [4].
- Хвилинна вентиляція легень у приміщенні була вищою на 15,0 ± 0,1% ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
В окремому аналізі підгрупи додавання 1% нахилу до плоского полотна бігової доріжки збільшило $\dot{V}\text{O}_2$ ще на 4,4 ± 2,4% ($p = 0,026$) [4]. У цій когорті біг на плоскому (0%) моторизованому полотні вже був метаболічно еквівалентним або навіть більш виснажливим, ніж біг рівним відкритим треком, тобто додавання 1% нахилу радше збільшувало, ніж усувало енергетичну розбіжність [3], [4].
Схожа енергетична динаміка спостерігається і під час ходьби; систематичні огляди підтверджують, що ходьба на моторизованій біговій доріжці за зіставної швидкості викликає достовірно вищий відносний $\dot{V}\text{O}_2$ (стандартизована середня різниця [SMD] = 0,38) та вищий каденс (SMD = 0,22) порівняно з ходьбою по твердій поверхні [10]. Суб'єктивні та серцево-судинні реакції також різняться залежно від швидкості: на вищих швидкостях на біговій доріжці спостерігається вища ЧСС та вищі показники суб'єктивно сприйманого напруження (RPE) [10].
Біомеханічні адаптації під час бігу на моторизованому полотні
Щоб зрозуміти, чому метаболічна вартість не узгоджується виключно на основі аеродинамічного опору, дослідники проаналізували механіку рухів нижніх кінцівок на різних поверхнях. Комплексні систематичні огляди та метааналізи перехресних досліджень, що порівнювали біг на моторизованій біговій доріжці без нахилу з бігом по звичайній поверхні (по землі/треку), демонструють закономірні кінематичні та кінетичні зсуви [7], [10]:
- Постановка стопи та кінематика надп'ятково-гомілкового суглоба: біг на моторизованій біговій доріжці призводить до значно меншого сагітального кута між стопою та опорою під час початкового контакту (середня різниця [MD] = −9,8° [95% ДІ: від −13,1 до −6,6]), що свідчить про систематично пласкіше положення стопи під час приземлення [7], [15]. Внутрішній момент сили надп'ятково-гомілкового суглоба в сагітальній площині є суттєво вищим під час бігу на доріжці (MD = −0,4 Нм/кг) [7].
- Динаміка колінного суглоба: амплітуда згинання колінного суглоба у фазі опори від моменту контакту до пікового навантаження є більшою на біговій доріжці (MD = 6,3° [95% ДІ: від 4,5 до 8,2]), що супроводжується більшим згинанням коліна в момент початкового контакту (MD = −2,3°) [7].
- Центр мас (COM) і реакція опори: біг на моторизованій біговій доріжці призводить до зменшення вертикального зміщення COM і таза (MD = −1,5 см) та нижчих пікових сил просування вперед (MD = −0,04 маси тіла) [7].
- Часові параметри: час контакту дещо довший у загальній популяції дорослих на моторизованих бігових доріжках (MD = 5,0 мс) [7]. Проте у високотренованих когортах, таких як бігуни на пересіченій місцевості Дивізіону I NCAA, біг на доріжці з нахилом 0% і 1% викликав коротшу тривалість фази опори (на 14–16 мс), коротшу тривалість фази польоту (на 11–12 мс) і вищий каденс (на ~3,2–3,5 кроків/хв) порівняно з бігом на критих треках, водночас між умовами 0% та 1% нахилу на доріжці не було виявлено значущих просторово-часових розбіжностей [8].
Енергетичні ефекти бігу з нахилом
Коли нахил свідомо змінюють поза межами незначних корекцій у 1%, механічне навантаження та енергетичні вимоги істотно перерозподіляються [12], [13], [14]. Під час бігу вгору на інструментальній біговій доріжці з нахилом 7% (за 4,17 м/с) каденс зростає на 4,5%, довжина кроку скорочується на 4,3%, а час польоту зменшується на 13,7% порівняно з бігом по горизонтальній біговій доріжці [12]. За крутіших підйомів (+9°) пікові паралельні пропульсивні сили зростають приблизно на 75%, тоді як нормальні ударні піки зменшуються [14]. І навпаки, біг під ухил −9° збільшує нормальні пікові ударні навантаження на 54%, а паралельні гальмівні сили — на 73% [14].
Прямі порівняння між нахилами на твердому ґрунті та на біговій доріжці (підйом +8° за швидкостей 8, 10 та 13 км/год) показують, що біг угору по землі генерує вищу середню швидкість наростання нормального навантаження (на 14,4 ± 7,1 маси тіла/с), більший нормальний імпульс сили (на 0,04 ± 0,02 маси тіла·с) та більші вертикальні екскурсії COM (на 0,092 ± 0,031 м), ніж біг на інструментальній доріжці [13]. Попри незначні кінетичні розбіжності, моторизована бігова доріжка слугує прийнятним механічним еквівалентом для тренувань з нахилом на відкритому повітрі за умови, що фахівці враховують зміну векторів сили [13].
Немоторизовані вигнуті бігові доріжки формують принципово інший енергетичний профіль: біг на механічному вигнутому полотні вимагає на 10–30% більше метаболічної енергії, ніж на моторизованій доріжці за зіставних швидкостей, підвищуючи $\dot{V}\text{O}_2$ на 12% і ЧСС приблизно на 10% [19]. Це зростання зумовлене фізичною потребою генерувати активне просування назад для зміщення полотна, що підвищує електроміографічну (ЕМГ) активність м'язів задньої поверхні стегна на 18–22% [19].
Практичні рекомендації для спортсменів і тренерів
Узагальнення фізіологічної та біомеханічної літератури дає чіткі орієнтири для застосування корекцій нахилу бігової доріжки:
- Швидкість нижче 13 км/год (< 3,6 м/с, або повільніше 4:30 хв/км): метаболічні втрати через відсутність опору повітря є незначними (< 1,5 мл·кг⁻¹·хв⁻¹) [1], [3]. Встановлення доріжки на нахил 0% точно відтворює енергетичну вартість бігу на відкритому повітрі. Додавання 1% нахилу на таких швидкостях підвищує енергетичні витрати вище базового вуличного рівня [1], [4].
- Від 13 до 18 км/год (від 3,6 до 5,0 м/с): опір повітря стає дедалі вагомішим чинником економічності бігу на вулиці [1], [3]. Однак, оскільки бігові поверхні в приміщенні, температурні умови та просторові обмеження самі по собі можуть підвищувати кардіореспіраторне навантаження (до ~12% у тренованих бігунів) [4], універсальне застосування нахилу 1% не є обов'язковим і може завищувати вуличні енергетичні потреби [3], [4].
- Високошвидкісні інтервали (> 18 км/год або > 5,0 м/с): у спробах відтворити енергетичну вартість швидкого шосейного тренувального бігу на відкритому повітрі за відсутності зустрічного потоку повітря нахил у 1–2% компенсує відсутність аеродинамічного опору [1].
- Біомеханічна специфіка: зміна нахилу змінює кінематику нижніх кінцівок, суглобові моменти та каденс [7], [8], [12]. Атлетам, які використовують бігові доріжки для темпової нейром'язової підготовки, слід ураховувати, що горизонтальний (0%) біг на доріжці зберігає кінематичні патерни в колінних і надп'ятково-гомілкових суглобах, максимально наближені до бігу по треку, тоді як додавання непотрібного нахилу змінює параметри кроку без гарантії досягнення енергетичного паритету [4], [7], [8].
Джерела
Вебджерела
- A 1% treadmill grade most accurately reflects the energetic ...
- Do treadmill elevation tables overestimate grade effects?
- 1% Treadmill Incline: What the Research Actually Says
- Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
- [PDF] Velocity at maximal oxygen uptake best predicts 3 km race time in ...
- Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
- Is Motorized Treadmill Running Biomechanically Comparable ...
- spatiotemporal comparison of overground and treadmill ...
- (PDF) Biomechanical differences between overground and ...
- Physiological, perceptual, and biomechanical differences ...
- Biomechanical differences and variability during sustained ...
- A review of uphill and downhill running: biomechanics ... - PMC
- Joint kinematics and ground reaction forces in overground ...
- A review of uphill and downhill running: biomechanics ...
- A kinematic comparison of overground and treadmill running
- (PDF) A Kinematics and Kinetic Comparison of Overground ...
- What percentage of grade on a treadmill simulates running?
- Why train on a manually powered, curved treadmill vs. a motorized ...
- Curved Treadmill vs Regular Treadmill: Which Burns More ...
- Curved manual treadmills - how stressful are they exactly to ... - Reddit