🌐 Srpski
EnglishالعربيةБългарскиবাংলাBosanskiČeštinaDanskDeutschΕλληνικάEspañol (España)Español (Latinoamérica)EestiSuomiFilipinoFrançaisहिन्दीHrvatskiMagyarBahasa IndonesiaItaliano日本語한국어LietuviųLatviešuМакедонскиBahasa MelayuNorsk bokmålNederlandsPolskiPortuguês (Brasil)Português (Portugal)RomânăРусскийSlovenčinaSlovenščinaShqipSrpskiSvenskaไทยTürkçeУкраїнськаاردوTiếng Việt简体中文繁體中文
Endurance

Podešavanja nagiba trake za trčanje i energetika trčanja na otvorenom

Objavljena literatura otkriva da standardno pravilo o nagibu trake od 1% tačno kompenzuje otpor vazduha samo pri većim brzinama, dok savremena istraživanja pokazuju da ono može preceniti metabolički trošak trčanja po ravnom pri umerenim brzinama. Biomehanička poređenja pokazuju da trčanje na motorizovanoj traci menja uglove u zglobovima, vreme kontakta sa podlogom i profile sila nezavisno od nagiba.

Poslednje ažuriranje: 2026-08-26

Poreklo pravila o nagibu od 1%

Decenijama unazad, podešavanje motorizovane trake za trčanje na nagib od 1% predstavljalo je standardnu praksu među trkačima na duge staze koji su pokušavali da repliciraju energetski trošak trčanja na otvorenom [1], [3]. Ova smernica primarno potiče iz studije iz 1996. godine koju su sproveli A. M. Džouns (A. M. Jones) i saradnici, a u kojoj je ocenjivano devet treniranih trkača na duge staze dok su završavali šestominutne intervale pri šest različitih brzina u rasponu od 2,92 m/s (oko 9:11 min/milji) do 5,00 m/s (oko 5:22 min/milji) na različitim nagibima trake (0%, 1%, 2% i 3%), uporedo sa trčanjem po ravnom drumu na otvorenom [1], [3]. Pre ovog rada, proizvoljni nagibi poput 1,0% i 2,0% povremeno su korišćeni u laboratorijskim protokolima bez rigorozne energetske validacije [3].

Džouns i Dust (Jones and Doust) su pokazali da je trčanje na ravnoj (nagib 0%) motorizovanoj traci rezultiralo nižim submaksimalnim unosom kiseonika ($\dot{V}\text{O}_2$) u poređenju sa trčanjem po drumu na otvorenom pri identičnim brzinama [1], [3]. Metabolički deficit trčanja na traci sa nagibom od 0% direktno je rastao sa brzinom, potcenjujući $\dot{V}\text{O}_2$ za približno 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹ pri 2,92 m/s i povećavajući se na oko 3,0 mL·kg⁻¹·min⁻¹ pri 5,00 m/s [3]. Ovi energetski deficiti odgovarali su smanjenju srčane frekvencije od 3 do 8 otkucaja u minuti u zatvorenom prostoru [3].

U celom rasponu testiranih brzina, nagib trake od 1% pokazao je najveću ukupnu statističku korelaciju i energetsku ekvivalentnost sa trčanjem po ravnom drumu ($r > 0,99$) [1]. Međutim, podaci su otkrili jasnu zavisnost od brzine [1]:

  • Pri manjim brzinama (2,92 m/s i 3,33 m/s), $\dot{V}\text{O}_2$ na otvorenom nije se značajno razlikovao u odnosu na nagibe trake od 0% niti od 1% [1].
  • Pri srednjim brzinama (3,75 m/s), samo je nagib od 1% uspešno odgovarao metaboličkom trošku na otvorenom [1].
  • Pri većim brzinama (4,17 m/s do 4,58 m/s), $\dot{V}\text{O}_2$ na otvorenom odgovarao je i nagibu od 1% i nagibu od 2% na traci [1].

Savremena preispitivanja i metabolička odstupanja

Iako se pravilo od 1% i dalje široko primenjuje, naknadne fiziološke procene ukazuju na to da trčanje na trci ne potcenjuje uvek metabolički trošak trčanja na otvorenom [3], [4]. U studiji iz 2024. godine koju su sproveli Nole (Nolè) i saradnici na ETH Cirihu, 14 visoko treniranih trkača (prosečne starosti 28 ± 5 godina, vršni $\dot{V}\text{O}_2$ od 64 ± 4 mL·kg⁻¹·min⁻¹) izvodilo je petominutne deonice pri brzini od 14 km/h (3,89 m/s ili 4:17 min/km) na atletskoj stazi na otvorenom i na motorizovanoj traci sa nagibom od 1%, uz praćenje prenosivim metaboličkim sistemima [4].

Suprotno pretpostavci da nagib od 1% normalizuje metaboličke zahteve, trkači na traci sa nagibom od 1% pokazali su značajno povišene kardiorespiratorne parametre u poređenju sa stazom na otvorenom [4]:

  • $\dot{V}\text{O}_2$ je bio 12,6 ± 5,5% viši u zatvorenom prostoru ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
  • Srčana frekvencija je bila 5,5 ± 3,7% viša u zatvorenom prostoru ($p < 0,001$, $D_z = 1,5$) [4].
  • Minutna ventilacija je bila 15,0 ± 0,1% viša u zatvorenom prostoru ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].

U izolovanoj analizi podgrupe, dodavanje nagiba od 1% na ravnu traku povećalo je $\dot{V}\text{O}_2$ za dodatnih 4,4 ± 2,4% ($p = 0,026$) [4]. U ovoj kohorti, trčanje po ravnoj (0%) motorizovanoj traci već je bilo metabolički ekvivalentno ili zahtevnije od trčanja po ravnoj atletskoj stazi na otvorenom, što znači da je uvođenje nagiba od 1% uvećalo, umesto da koriguje, energetsku razliku [3], [4].

Slična energetska dinamika primećuje se i tokom hodanja; sistematski pregledi potvrđuju da hodanje na motorizovanoj traci pri usklađenim brzinama generiše značajno viši relativni $\dot{V}\text{O}_2$ (standardizovana razlika srednjih vrednosti [SMD] = 0,38) i veću kadencu (SMD = 0,22) u poređenju sa hodanjem po tlu [10]. Perceptivni i kardiovaskularni odgovori takođe se razlikuju u zavisnosti od brzine, uz veće vrednosti srčane frekvencije i ocene doživljenog napora (RPE) na traci pri većim brzinama [10].

Biomehaničke adaptacije na motorizovanim trakama

Da bi razumeli zašto se metabolički troškovi ne poklapaju striktno samo na osnovu aerodinamičkog otpora, istraživači su analizirali mehaniku donjih ekstremiteta na različitim podlogama. Sveobuhvatni sistematski pregledi i meta-analize unakrsnih studija koje su upoređivale trčanje na ravnoj motorizovanoj traci sa trčanjem po tlu pokazuju dosledne kinematičke i kinetičke promene [7], [10]:

  1. Kinematika kontakta stopala i skočnog zgloba: Trčanje na motorizovanoj traci dovodi do značajno manjeg sagitalnog ugla između stopala i podloge pri početnom kontaktu (srednja razlika [MD] = −9,8° [95% CI: −13,1 do −6,6]), što ukazuje na sistematski ravniji položaj stopala pri prizemljenju [7], [15]. Unutrašnji moment skočnog zgloba u sagitalnoj ravni značajno je veći tokom trčanja na traci (MD = −0,4 Nm/kg) [7].
  2. Dinamika zgloba kolena: Obim pokreta fleksije kolena u fazi oslonca od trenutka kontakta stopala do maksimalnog opterećenja veći je na traci (MD = 6,3° [95% CI: 4,5 do 8,2]), praćen većom fleksijom kolena pri početnom kontaktu (MD = −2,3°) [7].
  3. Centar mase (COM) i sile reakcije podloge: Trčanje na motorizovanoj traci dovodi do smanjenog vertikalnog pomeranja centra mase i karlice (MD = −1,5 cm) i nižih vršnih propulzivnih sila (MD = −0,04 telesne težine) [7].
  4. Vremenski parametri: Vreme kontakta je neznatno duže u objedinjenim populacijama odraslih na motorizovanim trakama (MD = 5,0 ms) [7]. Međutim, kod visoko treniranih kohorti, kao što su kros-kantri trkači NCAA Divizije I, trčanje na traci pri nagibima od 0% i 1% dovelo je do kraćeg trajanja faze oslonca (za 14–16 ms), kraćeg trajanja faze leta (za 11–12 ms) i veće kadence (za ~3,2–3,5 koraka/min) u odnosu na trčanje na trkačkoj stazi u zatvorenom, bez značajnih prostorno-vremenskih razlika između uslova od 0% i 1% nagiba na traci [8].

Energetski efekti trčanja pod nagibom

Kada se nagib namerno menja izvan manjih korekcija od 1%, mehaničko opterećenje i energetski zahtevi se znatno menjaju [12], [13], [14]. Tokom trčanja uzbrdo na instrumentisanoj traci pri nagibu od 7% (4,17 m/s), kadenca se povećava za 4,5%, dužina koraka se skraćuje za 4,3%, a vreme u vazduhu opada za 13,7% u poređenju sa trčanjem po ravnoj traci [12]. Pri većim uzbrdnim nagibima (+9°), paralelne vršne propulzivne sile rastu za približno 75%, dok se normalne udarne vršne sile smanjuju [14]. Nasuprot tome, trčanje nizbrdo pri nagibu od −9° povećava normalne udarne vršne sile za 54% i paralelne kočione sile za 73% [14].

Direktna poređenja između nagiba po tlu i na traci (nagib od +8° pri 8, 10 i 13 km/h) pokazuju da trčanje uzbrdo po tlu generiše veće prosečne stope normalnog opterećenja (za 14,4 ± 7,1 TT/s), veće normalne impulse (za 0,04 ± 0,02 TT·s) i veća vertikalna pomeranja centra mase (za 0,092 ± 0,031 m) u odnosu na instrumentisanu traku [13]. Uprkos suptilnim kinetičkim varijacijama, trčanje na motorizovanoj traci pruža razumnu mehaničku zamenu za trening na nagibu na otvorenom, pod uslovom da stručnjaci uzmu u obzir promenjene vektore sila [13].

Nemotorizovane zakrivljene trake za trčanje uvode fundamentalno drugačiji energetski profil; trčanje na zakrivljenoj manuelnoj platformi zahteva 10% do 30% više metaboličke energije u odnosu na motorizovanu traku pri usklađenim brzinama, povećavajući $\dot{V}\text{O}_2$ za 12% i srčanu frekvenciju za ~10% [19]. Ovo povećanje nastaje usled fizičkog zahteva za generisanjem aktivnog potiskivanja unazad radi pomeranja trake, što povećava elektromiografsku (EMG) aktivaciju mišića zadnje lože za 18% do 22% [19].

Smernice za primenu kod sportista i praktičara

Sinteza fiziološke i biomehaničke literature pruža jasne okvire za korišćenje podešavanja nagiba na traci za trčanje:

  • Brzine ispod 13 km/h (< 3,6 m/s ili > 4:30 min/km): Metabolički penal usled odsustva otpora vazduha je zanemarljiv (< 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹) [1], [3]. Podešavanje trake na nagib od 0% verno replicira energetski trošak na otvorenom. Dodavanje nagiba od 1% pri ovim brzinama podiže energetske zahteve iznad osnovnih vrednosti na otvorenom [1], [4].
  • 13 do 18 km/h (3,6 do 5,0 m/s): Otpor vazduha postaje sve značajnija komponenta ekonomičnosti trčanja na otvorenom [1], [3]. Međutim, pošto podloge za trčanje u zatvorenom prostoru, termički uslovi i prostorna ograničenja mogu inherentno povećati kardiorespiratorno opterećenje (do ~12% kod treniranih trkača) [4], primena univerzalnog nagiba od 1% nije obavezna i može preceniti energetske zahteve na otvorenom [3], [4].
  • Intervali velikih brzina (> 18 km/h ili > 5,0 m/s): Kada se pokušava uskladiti energetski trošak trčanja po drumu na otvorenom pri brzim trenažnim tempima bez strujanja vazduha velike brzine, podešavanja nagiba od 1% do 2% kompenzuju nedostatak aerodinamičkog otpora [1].
  • Biomehanička specifičnost: Promene nagiba menjaju kinematiku donjih ekstremiteta, momente u zglobovima i kadencu [7], [8], [12]. Sportisti koji koriste trake za trčanje radi neuromišićne pripreme specifične za tempo treba da imaju u vidu da ravno trčanje na traci (0%) čuva kinematičke obrasce kolena i skočnog zgloba koji su blisko usklađeni sa trčanjem na stazi, dok dodavanje nepotrebnog nagiba menja parametre koraka bez garantovane energetske ekvivalentnosti [4], [7], [8].

Reference

Veb izvori

  1. A 1% treadmill grade most accurately reflects the energetic ...
  2. Do treadmill elevation tables overestimate grade effects?
  3. 1% Treadmill Incline: What the Research Actually Says
  4. Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
  5. [PDF] Velocity at maximal oxygen uptake best predicts 3 km race time in ...
  6. Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
  7. Is Motorized Treadmill Running Biomechanically Comparable ...
  8. spatiotemporal comparison of overground and treadmill ...
  9. (PDF) Biomechanical differences between overground and ...
  10. Physiological, perceptual, and biomechanical differences ...
  11. Biomechanical differences and variability during sustained ...
  12. A review of uphill and downhill running: biomechanics ... - PMC
  13. Joint kinematics and ground reaction forces in overground ...
  14. A review of uphill and downhill running: biomechanics ...
  15. A kinematic comparison of overground and treadmill running
  16. (PDF) A Kinematics and Kinetic Comparison of Overground ...
  17. What percentage of grade on a treadmill simulates running?
  18. Why train on a manually powered, curved treadmill vs. a motorized ...
  19. Curved Treadmill vs Regular Treadmill: Which Burns More ...
  20. Curved manual treadmills - how stressful are they exactly to ... - Reddit

Povezana istraživanja

EndurancePolarizovani trening i distribucija praga za trčanje na 5 km: Fiziologija vežbanja i periodizacija

Literatura iz fiziologije vežbanja pokazuje da kombinovanje velikog obima trčanja niskog intenziteta sa ciljanim treninzima na pragu i iznad praga optimizuje performanse na 5 km. Periodizovani prelaz sa piramidalne distribucije tokom bazičnih faza na polarizovanu distribuciju tokom faza specifičnih za trku donosi najveća poboljšanja maksimalnog aerobnog kapaciteta i rezultata na trkama od 5 km.

EndurancePrevođenje vršne snage sa ramp testa u FTP i strukturisane zone treninga

Inkrementalni ramp testovi na biciklu pružaju efikasnu procenu funkcionalnog praga snage pomoću fiksnih procentualnih koeficijenata, ali individualne fiziološke varijacije ograničavaju njihovu univerzalnu tačnost. Odstupanja uzrokovana glikolitičkim kapacitetom, anaerobnim radnim kapacitetom i dizajnom protokola testiranja mogu distorzirati naknadno propisivanje trenažnih zona.

EnduranceOptimizacija maksimalne aerobne brzine i izdržljivosti u testovima sa promenom pravca

Trkački intervalni trening visokog intenziteta obezbeđuje superiornija poboljšanja u šatl izdržljivosti i linearnom sprintu u poređenju sa igrama na skraćenom prostoru (SSG). Igre na skraćenom prostoru pariraju HIIT-u u adaptacijama maksimalnog aerobnog kapaciteta, dok trening ponavljanih sprintova prvenstveno razvija ubrzanje i sposobnost ponavljanja sprintova.

EnduranceOptimalna raspodela obima intervalnog i pragaškog trčanja: Balansiranje aerobnih adaptacija i rizika od povreda

Izbalansirana raspodela u trčanju na duge staze alocira približno 80% nedeljnog obima na trening niskog intenziteta ispod prvog laktatnog praga, rezervišući 15% do 20% za intenzitete praga i intervala. Dokazi pokazuju da prelazak sa piramidalne raspodele u bazičnim fazama na polarizovani model u pred-takmičarskom periodu maksimizuje aerobne adaptacije, izbegavajući pritom nagle skokove u pojedinačnim treninzima koji povećavaju rizik od povreda.

EndurancePolarizovana naspram piramidalne distribucije treninga: Uticaj na snagu na pragu i aerobnu izdržljivost u biciklizmu

Komparativni dokazi ukazuju na to da polarizovana i piramidalna distribucija intenziteta treninga podstiču slična poboljšanja snage na pragu i performansi na hronometru kod sportista izdržljivosti. Dok polarizovani modeli pokazuju umerene prednosti za kratkoročne priraste VO2peak kod visoko trenirane populacije, opservacioni podaci i studije periodizacije ističu održivost i široku primenu piramidalnih struktura među elitnim sportistima.

EnduranceOptimizacija aerobnog kapaciteta: Odnosi rada i odmora, intenziteti intervala i distribucije intenziteta treninga

Maksimizacija aerobnog kapaciteta zahteva usklađivanje specifičnih parametara intervala sa periodizovanim nedeljnim distribucijama treninga. Dokazi pokazuju da trening ponovljenih sprintova i intervalni trening visokog intenziteta optimizuju maksimalnu potrošnju kiseonika kada se poštuju striktni odnosi rada i oporavka, pri čemu sezonska progresija koja prelazi sa piramidalne na polarizovanu distribuciju donosi superiorne fiziološke adaptacije.

Kategorije