Pelarasan Kecerunan Treadmill dan Energetik Larian Luar
Sorotan literatur menunjukkan bahawa peraturan standard kecerunan treadmill 1% mengimbangi rintangan udara dengan tepat hanya pada kelajuan yang lebih pantas, manakala kajian moden membuktikan bahawa ia boleh terlebih anggap kos metabolik larian mendatar pada kelajuan sederhana. Perbandingan biomekanik menunjukkan larian di atas treadmill bermotor mengubah sudut sendi, masa sentuhan tanah, dan profil daya secara bebas daripada kecerunan.
Kemas kini terakhir: 2026-08-26
Asal Usul Peraturan Kecerunan 1%
Selama berdekad-dekad, menetapkan treadmill bermotor pada kecerunan 1% telah menjadi amalan standard dalam kalangan pelari jarak jauh yang cuba meniru kos energetik larian luar [1], [3]. Garis panduan ini terutamanya berasal daripada kajian tahun 1996 oleh A. M. Jones dan rakan sekerja, yang menilai sembilan pelari jarak jauh lelaki terlatih yang melengkapkan selang masa enam minit pada enam kelajuan berbeza merangkumi 2.92 m/s (kira-kira 9:11 min/batu) hingga 5.00 m/s (kira-kira 5:22 min/batu) merentasi pelbagai kecerunan treadmill (0%, 1%, 2%, dan 3%) di samping larian jalan raya luar mendatar [1], [3]. Sebelum kajian ini, kecerunan sebarangan seperti 1.0% dan 2.0% kadangkala digunakan dalam protokol makmal tanpa pengesahan energetik yang rapi [3].
Jones dan Doust menunjukkan bahawa berlari di atas treadmill bermotor mendatar (kecerunan 0%) menghasilkan pengambilan oksigen submaksimum ($\dot{V}\text{O}_2$) yang lebih rendah berbanding larian jalan raya luar pada kelajuan yang sama [1], [3]. Defisit metabolik larian treadmill 0% berkadar terus dengan kelajuan, meremehkan $\dot{V}\text{O}_2$ kira-kira 1.5 mL·kg⁻¹·min⁻¹ pada 2.92 m/s dan melebar kepada sekitar 3.0 mL·kg⁻¹·min⁻¹ pada 5.00 m/s [3]. Defisit energetik ini sepadan dengan penurunan kadar denyutan jantung sebanyak 3 hingga 8 denyutan seminit di dalam bangunan [3].
Merentasi julat penuh kelajuan yang diuji, kecerunan treadmill 1% mempamerkan korelasi statistik keseluruhan dan kesetaraan energetik tertinggi dengan larian jalan raya mendatar ($r > 0.99$) [1]. Walau bagaimanapun, data mendedahkan kebergantungan kelajuan yang jelas [1]:
- Pada kelajuan yang lebih perlahan (2.92 m/s dan 3.33 m/s), $\dot{V}\text{O}_2$ luar tidak berbeza secara signifikan daripada kecerunan treadmill 0% mahupun 1% [1].
- Pada kelajuan pertengahan (3.75 m/s), hanya kecerunan 1% berjaya memadankan kos metabolik luar [1].
- Pada kelajuan yang lebih pantas (4.17 m/s hingga 4.58 m/s), $\dot{V}\text{O}_2$ luar sepadan dengan kedua-dua kecerunan treadmill 1% dan 2% [1].
Penilaian Semula Moden dan Ketidakseragaman Metabolik
Walaupun peraturan 1% masih diguna pakai secara meluas, penilaian fisiologi berikutnya menunjukkan bahawa larian treadmill tidak sentiasa meremehkan kos metabolik larian luar [3], [4]. Dalam kajian 2024 yang dijalankan oleh Nolè dan rakan sekerja di ETH Zurich, 14 pelari lelaki yang sangat terlatih (purata umur 28 ± 5 tahun, $\dot{V}\text{O}_2$ puncak 64 ± 4 mL·kg⁻¹·min⁻¹) melakukan larian 5 minit pada 14 km/j (3.89 m/s atau 4:17 min/km) pada trek luar dan treadmill bermotor dengan kecerunan 1% sambil dipantau menggunakan troli metabolik mudah alih [4].
Bertentangan dengan andaian bahawa kecerunan 1% menormalkan permintaan metabolik, pelari di atas treadmill 1% mempamerkan penanda kardiorespiratori yang meningkat secara signifikan berbanding trek luar [4]:
- $\dot{V}\text{O}_2$ adalah 12.6 ± 5.5% lebih tinggi di dalam bangunan ($p < 0.001$, $D_z = 2.6$) [4].
- Kadar denyutan jantung adalah 5.5 ± 3.7% lebih tinggi di dalam bangunan ($p < 0.001$, $D_z = 1.5$) [4].
- Pengudaraan seminit adalah 15.0 ± 0.1% lebih tinggi di dalam bangunan ($p < 0.001$, $D_z = 2.6$) [4].
Dalam analisis subkumpulan yang diasingkan, menambah kecerunan 1% pada tali sawat treadmill mendatar meningkatkan $\dot{V}\text{O}_2$ sebanyak 4.4 ± 2.4% tambahan ($p = 0.026$) [4]. Dalam kohort ini, berlari di atas tali sawat bermotor mendatar (0%) sudah setara secara metabolik atau lebih mencabar daripada larian trek luar mendatar, bermakna pengenalan kecerunan 1% memburukkan lagi dan bukannya membetulkan jurang energetik tersebut [3], [4].
Dinamik energetik yang serupa turut diperhatikan semasa berjalan; ulasan sistematik mengesahkan bahawa berjalan di atas treadmill bermotor pada kelajuan yang dipadankan menghasilkan $\dot{V}\text{O}_2$ relatif yang lebih tinggi secara signifikan (perbezaan min terpiawai [SMD] = 0.38) dan kadens yang lebih tinggi (SMD = 0.22) berbanding berjalan di atas tanah [10]. Tindak balas persepsi dan kardiovaskular juga berbeza mengikut kelajuan, dengan kadar denyutan jantung dan kadar pengerahan tenaga yang dirasakan (RPE) yang lebih tinggi di atas treadmill pada kelajuan lebih pantas [10].
Adaptasi Biomekanik pada Tali Sawat Bermotor
Bagi memahami mengapa kos metabolik tidak sejajar secara ketat berdasarkan rintangan aerodinamik semata-mata, para penyelidik telah menganalisis mekanik anggota bawah merentasi permukaan. Ulasan sistematik komprehensif dan meta-analisis kajian silang ganti yang membandingkan larian treadmill bermotor tanpa cerun dengan larian atas tanah menunjukkan peralihan kinematik dan kinetik yang konsisten [7], [10]:
- Sentuhan Kaki dan Kinematik Pergelangan Kaki: Larian treadmill bermotor menghasilkan sudut kaki–tanah sagital yang lebih rendah secara signifikan pada sentuhan awal (perbezaan min [MD] = −9.8° [95% CI: −13.1 hingga −6.6]), menunjukkan peletakan kaki yang lebih rata secara sistematik semasa mendarat [7], [15]. Momen sendi pergelangan kaki dalaman pada satah sagital adalah lebih tinggi secara signifikan semasa larian treadmill (MD = −0.4 Nm/kg) [7].
- Dinamik Sendi Lutut: Julat pergerakan fleksi lutut fasa pendirian dari sentuhan kaki ke pendirian puncak adalah lebih besar di atas treadmill (MD = 6.3° [95% CI: 4.5 hingga 8.2]), disertai dengan fleksi lutut yang lebih tinggi pada sentuhan awal (MD = −2.3°) [7].
- Pusat Jisim (COM) dan Daya Tindak Balas Tanah: Larian treadmill bermotor menghasilkan anjakan COM menegak dan pelvis yang berkurangan (MD = −1.5 cm) serta daya dorongan puncak yang lebih rendah (MD = −0.04 berat badan) [7].
- Parameter Temporal: Masa sentuhan adalah lebih panjang sedikit merentasi populasi dewasa yang digabungkan di atas treadmill bermotor (MD = 5.0 ms) [7]. Walau bagaimanapun, dalam kohort yang sangat terlatih seperti pelari merentas desa NCAA Divisyen I, larian treadmill pada kecerunan 0% dan 1% menghasilkan tempoh pendirian yang lebih singkat (sebanyak 14–16 ms), tempoh hayunan yang lebih singkat (sebanyak 11–12 ms), dan kadens yang lebih tinggi (sebanyak ~3.2–3.5 langkah/min) berbanding larian trek tertutup, tanpa perbezaan spasiotemporal yang signifikan antara keadaan treadmill 0% dan 1% [8].
Kesan Energetik Larian Bercerun
Apabila kecerunan diubah secara sengaja melebihi pembetulan kecil 1%, beban mekanikal dan permintaan energetik berubah secara ketara [12], [13], [14]. Semasa larian mendaki di atas treadmill berinstrumen pada cerun 7% (4.17 m/s), kadens meningkat sebanyak 4.5%, panjang langkah memendek sebanyak 4.3%, dan masa di udara menurun sebanyak 13.7% berbanding larian treadmill mendatar [12]. Pada kecerunan mendaki yang lebih curam (+9°), daya puncak dorongan selari meningkat sebanyak kira-kira 75% manakala puncak impak normal berkurang [14]. Sebaliknya, larian menuruni bukit pada −9° meningkatkan puncak impak normal sebanyak 54% dan daya brek selari sebanyak 73% [14].
Perbandingan langsung antara kecerunan atas tanah dan treadmill (cerun +8° pada 8, 10, dan 13 km/j) menunjukkan bahawa larian mendaki atas tanah menjana purata kadar pembebanan normal yang lebih tinggi (sebanyak 14.4 ± 7.1 BW/s), impuls normal yang lebih besar (sebanyak 0.04 ± 0.02 BW·s), dan ekskursi COM menegak yang lebih besar (sebanyak 0.092 ± 0.031 m) berbanding larian treadmill berinstrumen [13]. Walaupun terdapat varians kinetik yang kecil, larian treadmill bermotor menyediakan pengganti mekanikal yang munasabah untuk latihan bercerun di luar, dengan syarat jurulatih dan atlet mengambil kira vektor daya yang berubah [13].
Treadmill melengkung bukan bermotor memperkenalkan profil energetik yang berbeza secara asas; berlari di atas dek manual melengkung menuntut 10% hingga 30% lebih banyak tenaga metabolik berbanding dek bermotor pada kelajuan yang dipadankan, meningkatkan $\dot{V}\text{O}_2$ sebanyak 12% dan kadar denyutan jantung sebanyak ~10% [19]. Peningkatan ini didorong oleh keperluan fizikal untuk menjana dorongan aktif ke belakang bagi menggerakkan tali sawat, yang meningkatkan pengaktifan elektromiografi (EMG) hamstring sebanyak 18% hingga 22% [19].
Garis Panduan Aplikasi untuk Atlet dan Pengamal
Sintesis literatur fisiologi dan biomekanik menyediakan sempadan yang jelas untuk memanfaatkan pelarasan kecerunan treadmill:
- Bawah 13 km/j (< 3.6 m/s, atau > 4:30 min/km): Penalti metabolik akibat ketiadaan rintangan udara boleh diabaikan (< 1.5 mL·kg⁻¹·min⁻¹) [1], [3]. Menetapkan treadmill pada kecerunan 0% meniru kos energetik luar dengan tepat. Menambah kecerunan 1% pada kelajuan ini meningkatkan permintaan energetik melebihi garis dasar luar [1], [4].
- 13 hingga 18 km/j (3.6 hingga 5.0 m/s): Rintangan udara menjadi komponen yang semakin penting dalam ekonomi larian luar [1], [3]. Walau bagaimanapun, disebabkan permukaan larian dalam bangunan, keadaan terma, dan kekangan ruang boleh meningkatkan ketegangan kardiorespiratori secara semula jadi (sehingga ~12% pada pelari terlatih) [4], penggunaan kecerunan universal 1% tidak wajib dan boleh terlebih anggap permintaan energetik luar [3], [4].
- Selang Masa Kelajuan Tinggi (> 18 km/j atau > 5.0 m/s): Apabila cuba memadankan kos energetik larian jalan raya luar pada rentak latihan pantas tanpa aliran udara berkelajuan tinggi, pelarasan kecerunan 1% hingga 2% mengimbangi rintangan aerodinamik yang hilang [1].
- Kekhususan Biomekanik: Perubahan kecerunan mengubah kinematik anggota bawah, momen sendi, dan kadens [7], [8], [12]. Atlet yang menggunakan treadmill untuk persediaan neuromuskular khusus rentak harus mengambil perhatian bahawa larian treadmill mendatar (0%) mengekalkan corak kinematik lutut dan pergelangan kaki yang sejajar rapat dengan larian trek, manakala menambah kecerunan yang tidak perlu mengubah parameter langkah tanpa jaminan kesetaraan energetik [4], [7], [8].
Rujukan
Sumber web
- A 1% treadmill grade most accurately reflects the energetic ...
- Do treadmill elevation tables overestimate grade effects?
- 1% Treadmill Incline: What the Research Actually Says
- Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
- [PDF] Velocity at maximal oxygen uptake best predicts 3 km race time in ...
- Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
- Is Motorized Treadmill Running Biomechanically Comparable ...
- spatiotemporal comparison of overground and treadmill ...
- (PDF) Biomechanical differences between overground and ...
- Physiological, perceptual, and biomechanical differences ...
- Biomechanical differences and variability during sustained ...
- A review of uphill and downhill running: biomechanics ... - PMC
- Joint kinematics and ground reaction forces in overground ...
- A review of uphill and downhill running: biomechanics ...
- A kinematic comparison of overground and treadmill running
- (PDF) A Kinematics and Kinetic Comparison of Overground ...
- What percentage of grade on a treadmill simulates running?
- Why train on a manually powered, curved treadmill vs. a motorized ...
- Curved Treadmill vs Regular Treadmill: Which Burns More ...
- Curved manual treadmills - how stressful are they exactly to ... - Reddit