Prilagodbe nagiba trake za trčanje i energetika trčanja na otvorenom
Objavljena literatura otkriva da standardno pravilo nagiba od 1 % na traci za trčanje točno kompenzira otpor zraka samo pri većim brzinama, dok suvremena istraživanja pokazuju da ono može precijeniti metabolički trošak trčanja po ravnom pri umjerenim brzinama. Biomehaničke usporedbe pokazuju da trčanje na motoriziranoj traci mijenja kutove zglobova, vrijeme kontakta s podlogom i profile sila neovisno o nagibu.
Posljednje ažuriranje: 2026-08-26
Podrijetlo pravila o nagibu od 1 %
Desetljećima je postavljanje motorizirane trake za trčanje na nagib od 1 % standardna praksa među trkačima na duge pruge koji pokušavaju replicirati energetski trošak trčanja na otvorenom [1], [3]. Ova smjernica primarno potječe iz studije iz 1996. godine koju su proveli A. M. Jones i suradnici, a koja je procjenjivala devet treniranih trkača na duge pruge koji su izvodili šestominutne intervale pri šest različitih brzina u rasponu od 2,92 m/s (približno 9:11 min/milji) do 5,00 m/s (približno 5:22 min/milji) na različitim nagibima trake (0 %, 1 %, 2 % i 3 %) uz ravno trčanje na cesti na otvorenom [1], [3]. Prije ovog rada, proizvoljni nagibi poput 1,0 % i 2,0 % povremeno su se koristili u laboratorijskim protokolima bez rigorozne energetske validacije [3].
Jones i Doust pokazali su da je trčanje na ravnoj (nagib 0 %) motoriziranoj traci rezultiralo nižim submaksimalnim primitkom kisika ($\dot{V}\text{O}_2$) u usporedbi s trčanjem na cesti na otvorenom pri identičnim brzinama [1], [3]. Metabolički deficit trčanja na traci pri nagibu od 0 % linearno je rastao s brzinom, podcjenjujući $\dot{V}\text{O}_2$ za približno 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹ pri 2,92 m/s i povećavajući se na približno 3,0 mL·kg⁻¹·min⁻¹ pri 5,00 m/s [3]. Ovi energetski deficiti odgovarali su smanjenju srčane frekvencije od 3 do 8 otkucaja u minuti u zatvorenom prostoru [3].
U cijelom rasponu testiranih brzina, nagib trake od 1 % pokazao je najveću ukupnu statističku korelaciju i energetsku ekvivalenciju s ravnim trčanjem na cesti ($r > 0,99$) [1]. Međutim, podaci su otkrili jasnu ovisnost o brzini [1]:
- Pri manjim brzinama (2,92 m/s i 3,33 m/s), $\dot{V}\text{O}_2$ na otvorenom nije se značajno razlikovao od nagiba trake od 0 % ili 1 % [1].
- Pri umjerenim brzinama (3,75 m/s), samo je nagib od 1 % uspješno odgovarao metaboličkom trošku na otvorenom [1].
- Pri većim brzinama (4,17 m/s do 4,58 m/s), $\dot{V}\text{O}_2$ na otvorenom odgovarao je nagibima trake od 1 % i 2 % [1].
Suvremene ponovne procjene i metabolička odstupanja
Iako se pravilo od 1 % i dalje široko primjenjuje, naknadne fiziološke procjene ukazuju na to da trčanje na traci ne podcjenjuje uvijek metabolički trošak trčanja na otvorenom [3], [4]. U studiji iz 2024. godine koju su proveli Nolè i suradnici na ETH Zürichu, 14 visoko treniranih trkača (prosječna dob 28 ± 5 godina, vršni $\dot{V}\text{O}_2$ od 64 ± 4 mL·kg⁻¹·min⁻¹) izvodilo je petominutne dionice pri 14 km/h (3,89 m/s ili 4:17 min/km) na vanjskoj atletskoj stazi i na motoriziranoj traci s nagibom od 1 %, uz praćenje prijenosnim metaboličkim analizatorima [4].
Suprotno pretpostavci da nagib od 1 % normalizira metaboličke zahtjeve, trkači su na traci s nagibom od 1 % pokazali značajno povišene kardiorespiratorne parametre u usporedbi s vanjskom stazom [4]:
- $\dot{V}\text{O}_2$ je bio 12,6 ± 5,5 % viši u zatvorenom prostoru ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
- Srčana frekvencija bila je 5,5 ± 3,7 % viša u zatvorenom prostoru ($p < 0,001$, $D_z = 1,5$) [4].
- Minutna ventilacija bila je 15,0 ± 0,1 % viša u zatvorenom prostoru ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
U izoliranoj analizi podskupine, dodavanje nagiba od 1 % na ravnu traku povećalo je $\dot{V}\text{O}_2$ za dodatnih 4,4 ± 2,4 % ($p = 0,026$) [4]. U ovoj kohorti, trčanje na ravnoj (0 %) motoriziranoj traci već je bilo metabolički ekvivalentno ili zahtjevnije od ravnog trčanja na vanjskoj stazi, što znači da je uvođenje nagiba od 1 % povećalo, umjesto ispravilo, energetsku razliku [3], [4].
Slična energetska dinamika opaža se i tijekom hodanja; sustavni pregledi potvrđuju da hodanje na motoriziranoj traci pri ujednačenim brzinama generira značajno viši relativni $\dot{V}\text{O}_2$ (standardizirana srednja razlika [SMD] = 0,38) i veću kadencu (SMD = 0,22) u usporedbi s hodanjem po tlu [10]. Percepcijski i kardiovaskularni odgovori također se razlikuju ovisno o brzini, s višim vrijednostima srčane frekvencije i ocjene percipiranog napora (RPE) na traci pri većim brzinama [10].
Biomehaničke adaptacije na motoriziranim trakama
Kako bi razumjeli zašto se metabolički troškovi ne usklađuju isključivo na temelju aerodinamičkog otpora, istraživači su analizirali mehaniku donjih ekstremiteta na različitim podlogama. Sveobuhvatni sustavni pregledi i meta-analize križnih studija koje uspoređuju trčanje na motoriziranoj traci bez nagiba s trčanjem po tlu pokazuju dosljedne kinematičke i kinetičke promjene [7], [10]:
- Kontakt stopala i kinematika skočnog zgloba: Trčanje na motoriziranoj traci proizvodi značajno manji sagitalni kut između stopala i podloge pri početnom kontaktu (srednja razlika [MD] = −9,8° [95 % CI: −13,1 do −6,6]), što ukazuje na sustavno ravnije postavljanje stopala pri doskoku [7], [15]. Unutarnji moment skočnog zgloba u sagitalnoj ravnini značajno je viši tijekom trčanja na traci (MD = −0,4 Nm/kg) [7].
- Dinamika koljenskog zgloba: Opseg pokreta fleksije koljena u fazi oslonca od kontakta stopala do vršnog oslonca veći je na traci (MD = 6,3° [95 % CI: 4,5 do 8,2]), praćen većom fleksijom koljena pri početnom kontaktu (MD = −2,3°) [7].
- Centar mase (COM) i reakcijske sile podloge: Trčanje na motoriziranoj traci rezultira smanjenim vertikalnim pomakom COM-a i zdjelice (MD = −1,5 cm) te nižim vršnim propulzivnim silama (MD = −0,04 tjelesne mase) [7].
- Vremenski parametri: Vrijeme kontakta neznatno je dulje u objedinjenoj odrasloj populaciji na motoriziranim trakama (MD = 5,0 ms) [7]. Međutim, u visoko treniranim kohortama poput trkača krosa NCAA Division I, trčanje na traci pri nagibima od 0 % i 1 % proizvelo je kraće trajanje faze oslonca (za 14–16 ms), kraće trajanje faze leta (za 11–12 ms) i veću kadencu (za ~3,2–3,5 koraka/min) u odnosu na trčanje na dvoranskoj stazi, bez značajnih prostorno-vremenskih razlika između uvjeta od 0 % i 1 % na traci [8].
Energetski učinci trčanja pod nagibom
Kada se nagib namjerno mijenja izvan manjih korekcija od 1 %, mehaničko opterećenje i energetski zahtjevi znatno se mijenjaju [12], [13], [14]. Tijekom trčanja uzbrdo na instrumentiranoj traci pri nagibu od 7 % (4,17 m/s), kadenca se povećava za 4,5 %, duljina koraka skraćuje za 4,3 %, a vrijeme leta smanjuje za 13,7 % u usporedbi s trčanjem na ravnoj traci [12]. Pri strmijim usponima (+9°), paralelne vršne propulzivne sile rastu za približno 75 %, dok se normalne vršne udarne sile smanjuju [14]. Suprotno tome, trčanje nizbrdo pri −9° povećava normalne vršne udarne sile za 54 % i paralelne kočione sile za 73 % [14].
Izravne usporedbe između trčanja po tlu i na traci pod nagibom (nagib od +8° pri 8, 10 i 13 km/h) pokazuju da trčanje uzbrdo po tlu generira veće prosječne stope normalnog opterećenja (za 14,4 ± 7,1 TM/s), veće normalne impulse (za 0,04 ± 0,02 TM·s) i veće vertikalne pomake COM-a (za 0,092 ± 0,031 m) nego trčanje na instrumentiranoj traci [13]. Unatoč suptilnim kinetičkim razlikama, trčanje na motoriziranoj traci pruža razumnu mehaničku zamjenu za trening na nagibu na otvorenom, pod uvjetom da stručnjaci uzmu u obzir promijenjene vektore sila [13].
Nemotorizirane zakrivljene trake uvode fundamentalno drugačiji energetski profil; trčanje na zakrivljenoj ručnoj traci zahtijeva 10 % do 30 % više metaboličke energije nego motorizirana traka pri ujednačenim brzinama, povećavajući $\dot{V}\text{O}_2$ za 12 % i srčanu frekvenciju za ~10 % [19]. Ovo povećanje uzrokovano je fizičkim zahtjevom za generiranjem aktivne propulzije unatrag kako bi se pokrenula traka, što povećava elektromiografsku (EMG) aktivaciju stražnje lože za 18 % do 22 % [19].
Smjernice za primjenu za sportaše i stručnjake
Sinteza fiziološke i biomehaničke literature pruža jasne okvire za korištenje prilagodbi nagiba na traci za trčanje:
- Brzine ispod 13 km/h (< 3,6 m/s ili > 4:30 min/km): Metabolički gubitak zbog izostanka otpora zraka je zanemariv (< 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹) [1], [3]. Postavljanje trake na nagib od 0 % vjerno replicira energetski trošak na otvorenom. Dodavanje nagiba od 1 % pri ovim brzinama podiže energetski zahtjev iznad polaznih vrijednosti na otvorenom [1], [4].
- 13 do 18 km/h (3,6 do 5,0 m/s): Otpor zraka postaje sve značajnija komponenta ekonomičnosti trčanja na otvorenom [1], [3]. Međutim, budući da podloga za trčanje u zatvorenom prostoru, toplinski uvjeti i prostorna ograničenja mogu sami po sebi povećati kardiorespiratorno opterećenje (i do ~12 % kod treniranih trkača) [4], primjena univerzalnog nagiba od 1 % nije nužna i može precijeniti energetske zahtjeve na otvorenom [3], [4].
- Intervali visokih brzina (> 18 km/h ili > 5,0 m/s): Prilikom pokušaja izjednačavanja energetskog troška cestovnog trčanja na otvorenom pri brzim trenažnim tempima bez protoka zraka velike brzine, prilagodbe nagiba od 1 % do 2 % kompenziraju izostanak aerodinamičkog otpora [1].
- Biomehanička specifičnost: Promjene nagiba mijenjaju kinematiku donjih ekstremiteta, momente zglobova i kadencu [7], [8], [12]. Sportaši koji koriste traku za trčanje za neuromuskularnu pripremu specifičnu za tempo trebali bi imati na umu da ravno trčanje na traci (0 %) zadržava kinematičke obrasce koljena i skočnog zgloba koji su blisko usklađeni s trčanjem na stazi, dok dodavanje nepotrebnog nagiba mijenja parametre koraka bez zajamčene energetske ekvivalencije [4], [7], [8].
Reference
Web izvori
- A 1% treadmill grade most accurately reflects the energetic ...
- Do treadmill elevation tables overestimate grade effects?
- 1% Treadmill Incline: What the Research Actually Says
- Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
- [PDF] Velocity at maximal oxygen uptake best predicts 3 km race time in ...
- Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
- Is Motorized Treadmill Running Biomechanically Comparable ...
- spatiotemporal comparison of overground and treadmill ...
- (PDF) Biomechanical differences between overground and ...
- Physiological, perceptual, and biomechanical differences ...
- Biomechanical differences and variability during sustained ...
- A review of uphill and downhill running: biomechanics ... - PMC
- Joint kinematics and ground reaction forces in overground ...
- A review of uphill and downhill running: biomechanics ...
- A kinematic comparison of overground and treadmill running
- (PDF) A Kinematics and Kinetic Comparison of Overground ...
- What percentage of grade on a treadmill simulates running?
- Why train on a manually powered, curved treadmill vs. a motorized ...
- Curved Treadmill vs Regular Treadmill: Which Burns More ...
- Curved manual treadmills - how stressful are they exactly to ... - Reddit