🌐 Eesti
EnglishالعربيةБългарскиবাংলাBosanskiČeštinaDanskDeutschΕλληνικάEspañol (España)Español (Latinoamérica)EestiSuomiFilipinoFrançaisहिन्दीHrvatskiMagyarBahasa IndonesiaItaliano日本語한국어LietuviųLatviešuМакедонскиBahasa MelayuNorsk bokmålNederlandsPolskiPortuguês (Brasil)Português (Portugal)RomânăРусскийSlovenčinaSlovenščinaShqipSrpskiSvenskaไทยTürkçeУкраїнськаاردوTiếng Việt简体中文繁體中文
Endurance

Jooksulindi kaldenurga kohandused ja välitingimustes jooksmise energeetika

Avaldatud teaduskirjandus näitab, et standardne 1% jooksulindi kalde reegel kompenseerib õhutakistust täpselt vaid suurematel kiirustel, samas kui kaasaegsed uuringud näitavad, et mõõdukatel kiirustel võib see tasasel pinnal jooksmise metaboolset kulu üle hinnata. Biomehaanilised võrdlused näitavad, et mootoriga jooksulindil jooksmine muudab liigesenurki, maaga kontakti aega ja jõuprofiile sõltumata kaldest.

Viimati uuendatud: 2026-08-26

1% kaldenurga reegli päritolu

Aastakümneid on mootoriga jooksulindi seadmine 1% kaldele olnud vastupidavusjooksjate seas tavapärane praktika, et imiteerida välitingimustes jooksmise energeetilist kulu [1], [3]. See suunis pärineb peamiselt A. M. Jonesi ja kolleegide 1996. aasta uuringust, kus hinnati üheksat treenitud meessoost pikamaajooksjat kuueminutilistel intervallidel kuuel erineval kiirusel vahemikus 2,92 m/s (u 9:11 min/miil) kuni 5,00 m/s (u 5:22 min/miil) erinevatel jooksulindi kalletel (0%, 1%, 2% ja 3%) ning tasasel maanteel välitingimustes [1], [3]. Enne seda tööd kasutati laboriprotokollides vahel meelevaldseid kaldeid nagu 1,0% ja 2,0% ilma range energeetilise valideerimiseta [3].

Jones ja Doust näitasid, et tasasel (0% kaldega) mootoriga jooksulindil jooksmine tõi samadel kiirustel kaasa madalama submaksimaalse hapnikutarbimise ($\dot{V}\text{O}_2$) kui väljas maanteel jooksmine [1], [3]. 0% kaldega jooksulindi metaboolne defitsiit oli otseses seoses kiirusega, alahinnates $\dot{V}\text{O}_2$ taset kiirusel 2,92 m/s ligikaudu 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹ võrra ning kasvades kiirusel 5,00 m/s umbes 3,0 mL·kg⁻¹·min⁻¹ peale [3]. Need energeetilised defitsiidid vastasid siseruumides 3 kuni 8 löögi võrra madalamale südame löögisagedusele minutis [3].

Kõigi testitud kiiruste lõikes näitas 1% jooksulindi kalle suurimat üldist statistilist korrelatsiooni ja energeetilist samaväärsust tasase maanteejooksuga ($r > 0,99$) [1]. Samas ilmnes andmetest selge sõltuvus kiirusest [1]:

  • Madalamatel kiirustel (2,92 m/s ja 3,33 m/s) ei erinenud välitingimustes mõõdetud $\dot{V}\text{O}_2$ oluliselt jooksulindi 0% ega 1% kalletest [1].
  • Keskmistel kiirustel (3,75 m/s) vastas välitingimuste metaboolsele kulule edukalt ainult 1% kalle [1].
  • Suurematel kiirustel (4,17 m/s kuni 4,58 m/s) vastas välitingimustes mõõdetud $\dot{V}\text{O}_2$ nii 1% kui ka 2% jooksulindi kaldele [1].

Kaasaegsed ümberhindamised ja metaboolsed erinevused

Kuigi 1% reeglit rakendatakse endiselt laialdaselt, viitavad hilisemad füsioloogilised hinnangud sellele, et jooksulindil jooksmine ei alahinda alati välitingimustes jooksmise metaboolset kulu [3], [4]. ETH Zürichi teadlaste Nolè ja kolleegide 2024. aasta uuringus läbisid 14 kõrgelt treenitud meesjooksjat (keskmine vanus 28 ± 5 aastat, maksimaalne $\dot{V}\text{O}_2$ 64 ± 4 mL·kg⁻¹·min⁻¹) 5-minutilisi lõike kiirusel 14 km/h (3,89 m/s või 4:17 min/km) nii välitingimustes staadionil kui ka mootoriga jooksulindil 1% kaldega, samal ajal kui neid jälgiti kaasaskantavate metaboolsete mõõteseadmetega [4].

Vastupidiselt eeldusele, et 1% kalle normaliseerib metaboolset nõudlust, ilmnesid jooksjatel 1% kaldega jooksulindil välitingimustes staadioniga võrreldes oluliselt kõrgemad kardiorespiratoorsed näitajad [4]:

  • $\dot{V}\text{O}_2$ oli siseruumides 12,6 ± 5,5% kõrgem ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].
  • Südame löögisagedus oli siseruumides 5,5 ± 3,7% kõrgem ($p < 0,001$, $D_z = 1,5$) [4].
  • Minutiventilatsioon oli siseruumides 15,0 ± 0,1% kõrgem ($p < 0,001$, $D_z = 2,6$) [4].

Eraldiseisvas alarühma analüüsis tõstis tasasele lindile 1% kalde lisamine $\dot{V}\text{O}_2$ taset veel täiendavalt 4,4 ± 2,4% võrra ($p = 0,026$) [4]. Selles kohordis oli tasasel (0%) mootoriga lindil jooksmine juba metaboolselt samaväärne või nõudlikum kui tasasel välistingimustes staadionil jooksmine, mis tähendab, et 1% kalde lisamine süvendas, mitte ei korrigeerinud energeetilist erinevust [3], [4].

Sarnast energeetilist dünaamikat täheldatakse ka kõndimisel; süstemaatilised ülevaated kinnitavad, et võrdsustatud kiirustel tekitab mootoriga jooksulindil kõndimine oluliselt kõrgema suhtelise $\dot{V}\text{O}_2$ (standardiseeritud keskmine erinevus [SMD] = 0,38) ja kõrgema sammusageduse (SMD = 0,22) võrreldes maapinnal kõndimisega [10]. Ka tajutavad ja kardiovaskulaarsed reaktsioonid lahknevad vastavalt kiirusele, näidates suurematel kiirustel jooksulindil kõrgemat südame löögisagedust ja tajutava pingutuse määra (RPE) [10].

Biomehaanilised kohastumused mootoriga jooksulintidel

Mõistmaks, miks metaboolsed kulud ei kattu rangelt pelgalt aerodünaamilise takistuse põhjal, on teadlased analüüsinud alajäsemete mehaanikat erinevatel pindadel. Põhjalikud süstemaatilised ülevaated ja ristand-uuringute metaanalüüsid, milles võrreldi ilma kaldeta mootoriga jooksulindil jooksmist maapinnal jooksmisega, näitavad järjepidevaid kinemaatilisi ja kineetilisi nihkeid [7], [10]:

  1. Jalatalla asend ja hüppeliigese kinemaatika: Mootoriga jooksulindil jooksmine tekitab esmase kontakti hetkel sagitaaltasapinnas oluliselt väiksema jalalaba-maapinna nurga (keskmine erinevus [MD] = −9,8° [95% CI: −13,1 kuni −6,6]), mis viitab maandumisel süsteemselt lamedamale jalalaba asetusele [7], [15]. Hüppeliigese sisemine liigesmoment sagitaaltasapinnas on jooksulindil jooksmise ajal oluliselt suurem (MD = −0,4 Nm/kg) [7].
  2. Põlveliigese dünaamika: Tugifaasi põlve painutuse liikumisulatus maandumisest maksimaalse toetuseni on jooksulindil suurem (MD = 6,3° [95% CI: 4,5 kuni 8,2]), millega kaasneb suurem põlve painutus esmase kontakti hetkel (MD = −2,3°) [7].
  3. Massikese (COM) ja maapinna reaktsioonijõud: Mootoriga jooksulindil jooksmine toob kaasa massikeskme ja vaagna väiksema vertikaalse nihke (MD = −1,5 cm) ning madalamad maksimaalsed edasitõukejõud (MD = −0,04 kehakaalu) [7].
  4. Ajastuse parameetrid: Üldistes täiskasvanute populatsioonides on kontaktaeg mootoriga jooksulindil pisut pikem (MD = 5,0 ms) [7]. Samas tekitas jooksulindil jooksmine 0% ja 1% kalletel kõrgelt treenitud kohortides, näiteks NCAA I divisjoni krossijooksjatel, lühema tugifaasi kestuse (14–16 ms võrra), lühema lennufaasi kestuse (11–12 ms võrra) ja kõrgema sammusageduse (~3,2–3,5 sammu/min võrra) võrreldes sisehalli rajaga, kusjuures 0% ja 1% jooksulindi tingimuste vahel olulisi ruumilis-ajalisi erinevusi ei olnud [8].

Kalde all jooksmise energeetilised mõjud

Kui kallet muudetakse teadlikult rohkem kui vaid väikeste 1% korrektsioonide piires, muutuvad mehaaniline koormus ja energeetiline nõudlus märkimisväärselt [12], [13], [14]. Mõõteseadmetega varustatud jooksulindil 7% tõusul joostes (kiirusel 4,17 m/s) suureneb sammusagedus 4,5%, sammu pikkus lüheneb 4,3% ja lennuaeg väheneb 13,7% võrreldes tasasel jooksulindil jooksmisega [12]. Järsematel tõusukalletel (+9°) suurenevad paralleelsed edasitõuke tippjõud ligikaudu 75%, samal ajal kui normaalsuunalised lööktipud vähenevad [14]. Vastupidiselt suurendab allamäge jooksmine kandel −9° normaalsuunalisi lööktippe 54% ja paralleelseid pidurdusjõude 73% [14].

Otsesed võrdlused maapinna ja jooksulindi kallete vahel (+8° kalle kiirustel 8, 10 ja 13 km/h) näitavad, et maapinnal tõusul jooksmine tekitab suurema keskmise normaalsuunalise koormuskiiruse (14,4 ± 7,1 BW/s võrra), suurema normaalsuunalise impulsi (0,04 ± 0,02 BW·s võrra) ja suurema vertikaalse massikeskme liikumisulatuse (0,092 ± 0,031 m võrra) kui mõõteseadmetega jooksulindil jooksmine [13]. Vaatamata peentele kineetilistele erinevustele pakub mootoriga jooksulindil jooksmine mõistlikku mehaanilist asendust kalde all tehtavale välitreeningule, eeldusel et treenerid ja sportlased arvestavad muutunud jõuvektoritega [13].

Mootorita kumerad jooksulindid tekitavad fundamentaalselt teistsuguse energeetilise profiili; kõveral manuaalsel lindil jooksmine nõuab samal kiirusel 10% kuni 30% rohkem metaboolset energiat kui mootoriga lint, tõstes $\dot{V}\text{O}_2$ taset 12% ja südame löögisagedust ~10% [19]. Seda kasvu põhjustab füüsiline vajadus tekitada lindi liigutamiseks aktiivset tahapoole suunatud tõukejõudu, mis suurendab reie tagaosa lihaste elektromüograafilist (EMG) aktiivsust 18% kuni 22% [19].

Rakenduslikud suunised sportlastele ja treeneritele

Füsioloogilise ja biomehaanilise kirjanduse koondamine annab selged piirid jooksulindi kaldenurga kohanduste kasutamiseks:

  • Alla 13 km/h (< 3,6 m/s või aeglasem kui 4:30 min/km): Puuduva õhutakistuse metaboolne mõju on tühine (< 1,5 mL·kg⁻¹·min⁻¹) [1], [3]. Jooksulindi seadmine 0% kaldele kopeerib välitingimuste energeetilist kulu väga täpselt. 1% kalde lisamine nendel kiirustel tõstab energeetilise nõudluse kõrgemale kui välitingimuste baastase [1], [4].
  • 13 kuni 18 km/h (3,6 kuni 5,0 m/s): Õhutakistus muutub üha olulisemaks välitingimustes jooksuökonoomsust mõjutavaks teguriks [1], [3]. Kuna aga siseruumide jooksupinnad, termilised tingimused ja ruumilised piirangud võivad juba iseenesest tõsta kardiorespiratoorset koormust (treenitud jooksjatel kuni ~12%) [4], ei ole universaalse 1% kalde rakendamine kohustuslik ning see võib välitingimuste energeetilisi nõudmisi üle hinnata [3], [4].
  • Suure kiirusega intervallid (> 18 km/h või > 5,0 m/s): Kui eesmärk on sobitada kiirete treeningtempode juures väljas maanteel jooksmise energeetilist kulu ilma kiire õhuvooluta, kompenseerib kalde kohandamine 1% kuni 2% peale puuduvat aerodünaamilist takistust [1].
  • Biomehaaniline spetsiifilisus: Kalde muutused muudavad alajäsemete kinemaatikat, liigesmomente ja sammusagedust [7], [8], [12]. Sportlased, kes kasutavad jooksulinte kiirusspetsiifiliseks neuromuskulaarseks ettevalmistuseks, peaksid arvestama, et tasasel (0%) jooksulindil jooksmine säilitab põlve ja hüppeliigese kinemaatilised mustrid, mis ühtivad tihedalt staadionijooksuga, samas kui ebavajaliku kalde lisamine muudab sammu parameetreid ilma garanteeritud energeetilise samaväärsuseta [4], [7], [8].

Viited

Veebiallikad

  1. A 1% treadmill grade most accurately reflects the energetic ...
  2. Do treadmill elevation tables overestimate grade effects?
  3. 1% Treadmill Incline: What the Research Actually Says
  4. Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
  5. [PDF] Velocity at maximal oxygen uptake best predicts 3 km race time in ...
  6. Should a 1% gradient be used to equate the metabolic cost between ...
  7. Is Motorized Treadmill Running Biomechanically Comparable ...
  8. spatiotemporal comparison of overground and treadmill ...
  9. (PDF) Biomechanical differences between overground and ...
  10. Physiological, perceptual, and biomechanical differences ...
  11. Biomechanical differences and variability during sustained ...
  12. A review of uphill and downhill running: biomechanics ... - PMC
  13. Joint kinematics and ground reaction forces in overground ...
  14. A review of uphill and downhill running: biomechanics ...
  15. A kinematic comparison of overground and treadmill running
  16. (PDF) A Kinematics and Kinetic Comparison of Overground ...
  17. What percentage of grade on a treadmill simulates running?
  18. Why train on a manually powered, curved treadmill vs. a motorized ...
  19. Curved Treadmill vs Regular Treadmill: Which Burns More ...
  20. Curved manual treadmills - how stressful are they exactly to ... - Reddit

Seotud uuringud

EndurancePolariseeritud treening ja lävejaotus 5 km jooksus: treeningfüsioloogia ja periodiseerimine

Treeningfüsioloogia teaduskirjandus näitab, et suure mahuga madala intensiivsusega jooksu kombineerimine sihipäraste läve- ja ülelävetreeningutega optimeerib 5 km jooksu sooritusvõimet. Periodiseeritud üleminek baasfaasi püramidaalselt jaotuselt võistlusspetsiifilise faasi polariseeritud jaotusele tagab suurima arengu maksimaalses aeroobses võimekuses ja 5 km võistlusaegades.

EnduranceRamp-testi tippvõimsuse teisendamine FTP-ks ja struktureeritud treeningtsoonideks

Ramp-tüüpi astmelised rattatestid pakuvad tõhusat viisi funktsionaalse lävivõimsuse hindamiseks fikseeritud protsentuaalsete kordajate abil, kuid individuaalsed füsioloogilised erinevused piiravad nende universaalset täpsust. Glükolüütilisest võimekusest, anaeroobsest töövõimest ja testiprotokolli ülesehitusest tingitud lahknevused võivad moonutada järgnevat treeningtsoonide määramist.

EnduranceMaksimaalse aeroobse kiiruse ja süstikjooksul põhineva vastupidavuse optimeerimine

Jooksul põhinev kõrge intensiivsusega intervalltreening tagab võrreldes pelgalt väikesemängudega parema süstikjooksu vastupidavuse ja lineaarse sprindi arengu. Väikesemängud on maksimaalse aeroobse võimekuse arendamisel samaväärsed HIIT-iga, samas kui kordusspurtide treening arendab eelkõige kiirendust ja korduvate sprintide sooritusvõimet.

EnduranceIntervalli- ja lävemahu optimaalne jaotamine jooksmises: aeroobsete kohanemiste ja vigastusriski tasakaalustamine

Tasakaalustatud vastupidavusjooksu jaotus suunab ligikaudu 80% näidalamahust madala intensiivsusega treeningule allpool esimest laktaadiläve, jättes 15–20% läve- ja intervallintensiivsustele. Tõendid näitavad, et üleminek püramiidselt jaotuselt baasfaasis polariseeritud mudelile võistluseelsel perioodil maksimeerib aeroobsed kohanemised, vältides samal ajal üksiktreeningute järske koormustõuse, mis suurendavad vigastusriski.

EndurancePolariseeritud vs. püramidaalne treeninguintensiivsuse jaotus: mõju lävivõimsusele ja aeroobsele vastupidavusele jalgrattaspordis

Võrdlevad teadustõendid näitavad, et polariseeritud ja püramidaalne treeninguintensiivsuse jaotus tagavad vastupidavussportlastel sarnase lävivõimsuse ja eraldistardist sõidu tulemuslikkuse paranemise. Kuigi polariseeritud mudelid näitavad mõõdukat eelist lühiajalises VO2peak arengus tippsportlastel, kinnitavad vaatlusuuringud ja periodiseerimiskatsed püramidaalsete struktuuride elujõulisust ning laialdast kasutust eliitsportlaste seas.

EnduranceAeroobse võimekuse optimeerimine: töö ja puhkuse suhe, intervallide intensiivsused ja treeningintensiivsuse jaotus

Aeroobse võimekuse maksimeerimine eeldab konkreetsete intervalliparameetrite sobitamist periodiseeritud iganädalaste treeningjaotustega. Teaduslikud tõendid näitavad, et kordusspurtide ja kõrge intensiivsusega intervalltreeningud optimeerivad maksimaalset hapnikutarbimist rangete töö ja taastumise suhete järgimisel, kusjuures hooajaline üleminek püramidaalselt polariseeritud jaotusele tagab paremad füsioloogilised kohastumused.

Kategooriad