🌐 Українська
EnglishالعربيةБългарскиবাংলাBosanskiČeštinaDanskDeutschΕλληνικάEspañol (España)Español (Latinoamérica)EestiSuomiFilipinoFrançaisहिन्दीHrvatskiMagyarBahasa IndonesiaItaliano日本語한국어LietuviųLatviešuМакедонскиBahasa MelayuNorsk bokmålNederlandsPolskiPortuguês (Brasil)Português (Portugal)RomânăРусскийSlovenčinaSlovenščinaShqipSrpskiSvenskaไทยTürkçeУкраїнськаاردوTiếng Việt简体中文繁體中文
Endurance

Тренування VO2 max: баланс між інтервалами та легкими сесіями

Наукові дані свідчать, що поляризований та періодизований розподіл інтенсивності максимізує приріст аеробної потужності, причому поляризовані структури демонструють чіткі переваги для пікового споживання кисню у високотренованих атлетів. Щодо інтервального програмування, високоінтенсивний інтервальний тренінг (HIIT) із довгими інтервалами та високоінтенсивний декрементний інтервальний тренінг (HIDIT) оптимізують час перебування поблизу максимального споживання кисню, тоді як спринтерські інтервали та тренінг повторних спринтів спрямовані на комплементарні нервово-м'язові й анаеробні шляхи відновлення.

Останнє оновлення: 2026-09-12

The Three-Zone Intensity Framework

Кількісна оцінка розподілу тренувального навантаження на витривалість потребує об'єктивної фізіологічної моделі. Спортивна наука універсально спирається на тризонну концепцію, прив'язану до метаболічних і дихальних порогів [1, 6]:

  • Зона 1 (Low-Intensity Training, LIT — тренінг низької інтенсивності): Нижче першого вентиляторного порогу (VT1) або першого лактатного порогу (LT1), що відповідає концентрації лактату в крові <= 2,0 ммоль/л. У цьому діапазоні домінує окислювальний метаболізм [1, 6].
  • Зона 2 (Threshold Training, ThT — пороговий тренінг): Між VT1/LT1 та другим вентиляторним/лактатним порогом (VT2/LT2), що відповідає рівню лактату в крові від 2,0 до 4,0 ммоль/л [1, 6].
  • Зона 3 (High-Intensity Training, HIT — тренінг високої інтенсивності): Вище VT2/LT2, характеризується нестаціонарним накопиченням лактату в крові (> 4,0 ммоль/л) і частотою серцевих скорочень понад 90% від максимуму [1, 6].

На основі цих меж виокремлюють три основні архітектури розподілу тренувальної інтенсивності (Training Intensity Distribution, TID) [1, 6]:

  1. Поляризований тренінг (POL): Відводить приблизно від 75% до 80% загального обсягу на Зону 1, менше 10% (зазвичай ~5%) на Зону 2 і від 15% до 20% на Зону 3 [1, 6].
  2. Пірамідальний тренінг (PYR): Концентрує основну частку обсягу в Зоні 1, зі зменшенням частки в Зоні 2 і найменшим обсягом у Зоні 3 [6].
  3. Пороговий тренінг (THR): Переносить значну частину обсягу (> 35%) у Зону 2 для цільового впливу на швидкість та потужність на рівні лактатного порогу [1].

Елітні атлети циклічних видів спорту (бігові лижі, біг, велоспорт) історично будують тренувальний процес на базі великих обсягів низької інтенсивності [6, 8]. Наприклад, ретроспективний аналіз бігунів національного рівня засвідчив, що 96% тренувальних сесій проводилися нижче лактатного порогу (< 4 ммоль/л) [6]. Фундаментальні роботи Стівена Зайлера підтвердили, що елітні спортсмени, виконуючи від 10 до 14 тренувань щотижня, зазвичай дотримуються розподілу 80:20 (80% обсягу в Зоні 1 із приблизно двома високоінтенсивними сесіями на тиждень), що дозволяє максимізувати адаптацію та контролювати навантаження на вегетативну нервову систему [8].


Polarized vs. Pyramidal and Threshold Distributions

Meta-Analytic Outcomes

Комплексний метааналіз 17 рандомізованих контрольованих досліджень (n = 437) оцінив ефективність поляризованого тренінгу порівняно з іншими моделями TID [1]. Отримані результати підкреслюють специфічні адаптації за різними фізіологічними показниками та маркерами працездатності:

  • Пікове споживання кисню (VO2peak / VO2max): Поляризований тренінг забезпечив статистично значуще більше зростання VO2peak порівняно з іншими TID (стандартизована різниця середніх [SMD] = 0,24, 95% ДІ [0,01, 0,48], p = 0,040, I² = 0%) [1]. Однак ця перевага виявлялася переважно в інтервенціях тривалістю менше 12 тижнів (SMD = 0,40, p = 0,01) та у високотренованих атлетів (SMD = 0,46, p = 0,01) [1].
  • Результативність у темпових тестах (Time-Trial): POL не продемонстрував значущої переваги над іншими TID у тестах на час із фіксованою дистанцією/роботою (SMD = -0,01, 95% ДІ [-0,28, 0,25], p = 0,92, n = 221) [1].
  • Час до виснаження (TTE): Значущої різниці між POL та альтернативними моделями не виявлено (SMD = 0,30, 95% ДІ [-0,20, 0,79], p = 0,24, n = 66) [1].
  • Швидкість/потужність на VT2/LT2: Адаптаційні зміни на рівні другого порогу були еквівалентними для всіх моделей розподілу (SMD = 0,04, 95% ДІ [-0,21, 0,29], p = 0,75, n = 253) [1].

Ці результати узгоджуються із систематичним оглядом Nøst et al. (2024), який підтвердив, що короткостроковий поляризований розподіл (75–80% LIT при < 2 ммоль/л та 15–20% HIT при > 4 ммоль/л) ефективно покращує VO2max, VO2peak та економічність роботи в тренованих популяціях [3]. У ранньому показовому рандомізованому дослідженні Stöggl and Sperlich (2014) поляризований тренінг спричинив більш виражене зростання VO2peak, часу до виснаження та швидкості на порозі порівняно з ізольованими протоколами порогового тренінгу або виключно великих обсягів низької інтенсивності [6].

Molecular and Cellular Rationale

Фізіологічна перевага поєднання великого обсягу в Зоні 1 із цільовою роботою в Зоні 3 пояснюється взаємодоповнюючими сигнальними шляхами, що регулюють мітохондріальний біогенез [1]:

  • Об'ємні навантаження низької інтенсивності (Зона 1): Тривалі низькоінтенсивні м'язові скорочення викликають постійний приплив іонів кальцію в міоцити, активуючи кальцій/кальмодулін-залежну протеїнкіназу (CaMK) та подальші транскрипційні коактиватори [1].
  • Високоінтенсивний інтервальний тренінг (Зона 3): Глибокі метаболічні порушення швидко виснажують внутрішньоклітинний АТФ, підвищуючи співвідношення АМФ/АТФ та активуючи 5'-АМФ-активовану протеїнкіназу (AMPK) [1].

Одночасна стимуляція шляхів CaMK і AMPK запускає синергетичну експресію коактиватора-1-альфа рецептора, що активується проліфератором пероксисом (PGC-1alpha) — головного регулятора мітохондріального біогенезу, капіляризації та синтезу окислювальних ферментів [1].

Periodizing Distributions Across a Season

Замість використання єдиного статичного TID протягом усього річного циклу, періодизація розподілу навантаження дає суттєво кращі результати [5]. У 16-тижневому дослідженні високотренованих бігунів (середній вихідний VO2max ~68 мл/кг/хв) Luca Filipas із колегами продемонстрували, що 8-тижневий блок пірамідального тренінгу з подальшим 8-тижневим блоком поляризованого тренінгу викликав більше покращення показників витривалості та фізіологічних маркерів, ніж безперервне дотримання лише пірамідальної або лише поляризованої моделі протягом усіх 16 тижнів [5].


Comparing Interval Architectures: HIIT, SIT, and RST

Високоінтенсивну інтервальну роботу можна розділити на три основні модальності:

  1. Високоінтенсивний інтервальний тренінг (HIIT): Близькі до максимальних зусилля, що виконуються при інтенсивності >= 90% від VO2max або > 75% від дельти потужності/швидкості між VT2 та VO2max, із тривалістю робочих інтервалів від 1 до 5 хвилин [10, 12].
  2. Спринтерський інтервальний тренінг (SIT): Граничні (all-out) або надмаксимальні інтервали (>= 100% VO2max або максимальної швидкості спринту) тривалістю від 5 до 30 секунд, розділені довгими паузами відпочинку [10, 13].
  3. Тренінг повторних спринтів (RST): Короткі граничні спринти (<= 10 секунд) із короткими неповними інтервалами відновлення (<= 60 секунд) [14].
+---------------------------------------------------------------------------------------------------------+
| Modality | Typical Work Bout  | Intensity Domain          | Primary Target                              |
+---------------------------------------------------------------------------------------------------------+
| HIIT     | 60 s to 5 min      | 90-100% VO2max            | Central cardiovascular delivery, MAP / MAV  |
| SIT      | 15 s to 30 s       | All-out (> 150% MAS)      | Neuromuscular power, peripheral extraction  |
| RST      | <= 10 s (e.g. 30m) | All-out maximal sprint    | Repeated-sprint ability, PCr resynthesis   |
+---------------------------------------------------------------------------------------------------------+

Network Meta-Analytic Hierarchy for VO2max

Мережевий метааналіз 2025 року, що охопив 51 дослідження за участю 1261 атлета, проаналізував порівняльну ефективність інтервальних протоколів проти традиційного тренінгу на витривалість [9]. Ієрархія ймовірнісного розміру ефекту вишикувалася наступним чином:

  1. Тренінг повторних спринтів (RST): Розмір мережевого ефекту g = 1,04 [9]
  2. Високоінтенсивний інтервальний тренінг (HIIT): Розмір мережевого ефекту g = 1,01 [9]
  3. Спринтерський інтервальний тренінг (SIT): Розмір мережевого ефекту g = 0,69 [9]
  4. Традиційний безперервний тренінг (CT): Розмір мережевого ефекту g = 0,29 [9]

Хоча різниця між RST, HIIT та SIT у попарних порівняннях не досягла статистичної значущості (p > 0,05), усі три інтервальні парадигми забезпечили значно більший аеробний приріст, ніж помірні безперервні навантаження [9].

HIIT Dose-Response and Work-to-Recovery Ratios

Трирівнева метарегресія виявила перевернуту U-подібну залежність для оптимізації HIIT в атлетів [9]:

  • Оптимальна тривалість роботи: Адаптації від HIIT досягають піка приблизно на позначці 140 секунд робочого інтервалу [9].
  • Оптимальне співвідношення роботи й відновлення: Адаптаційні процеси максимізуються при співвідношенні роботи до відновлення 0,85 (що відповідає 140 секундам роботи в поєднанні з ~165 секундами відновлення) [9].
  • Довгі проти коротких інтервалів HIIT: Метааналіз Rosenblat et al. у журналі Sports Medicine продемонстрував, що HIIT із довгими інтервалами (робочі відрізки >= 4 хвилин) забезпечував на ~2% більше покращення результату в темпових тестах на дистанцію порівняно з SIT, а також помірний ефект на користь HIIT проти SIT для максимальної аеробної потужності (MAP) і максимальної аеробної швидкості (MAV) (розмір ефекту = 0,70) [10]. Довгі інтервали HIIT викликали на 4% більше зростання MAP/MAV, ніж SIT [10].
  • Мінімальний поріг для переваги над MICT: Огляд 53 досліджень підтвердив, що хоча короткоінтервальний HIIT (<= 30 с) покращує VO2max порівняно з малорухливим способом життя, лише протоколи з інтервалами >= 2 хвилин, загальним робочим обсягом за сесію >= 15 хвилин та тривалістю програми від 4 до 12 тижнів стабільно перевершують безперервний тренінг помірної інтенсивності (SMD = 0,65–1,07) [11].

Sprint Interval Training (SIT) Dynamics

Протоколи SIT забезпечують потужні периферичні адаптації, зокрема підвищення окислювальної здатності м'язів та ферментативної активності [12]. У добре тренованих бігунів (вихідний VO2max ~67,4 мл/кг/хв) 6 тижнів польового SIT (10 х 30-секундних максимальних спринтів на швидкості ~175% від максимальної аеробної швидкості [MAS] з відновленням 3,5 хвилини) достовірно покращили час подолання 3000-метрової дистанції (p < 0,01) з розміром ефекту 0,43 для VO2max, 0,65 для кисневої вартості бігу та 0,77 для часу до виснаження [13].

Проте метарегресія показує, що ефективність SIT для підвищення VO2max падає, коли інтервали відновлення перевищують 97 секунд [9]. Коли SIT програмується зі скороченими періодами відпочинку (наприклад, 15 секунд відпочинку або співвідношення 1:1), споживання кисню залишається підвищеним протягом усього підходу, що імітує центральне серцево-судинне навантаження, характерне для HIIT, через вимушене залучення аеробних енергетичних шляхів [10].

Acute Demands and Adaptation in Repeated-Sprint Training (RST)

Багаторівневий метааналіз 176 досліджень (908 когорт спортсменів) схарактеризував фізіологічне навантаження під час RST [14]:

  • Кардіореспіраторна відповідь: Середній пульс досягає 163 +/- 9 уд/хв (~90% ЧССмакс), піковий пульс становить 182 +/- 3 уд/хв, а середнє споживання кисню сягає 42,4 +/- 10,1 мл/кг/хв (~70–80% VO2max) [14].
  • Метаболічний стрес: Рівень лактату в крові наприкінці серії досягає 10,7 +/- 0,6 ммоль/л при коефіцієнті падіння спринтерської продуктивності (Sdec) 5,0 +/- 0,3% [14].
  • Конфігураційні змінні: Еталонною структурою є 6 х 30-метрових спринтів із 20 секундами пасивного відновлення [14]. Збільшення відпочинку на 10 секунд знижує концентрацію лактату на 1,1 ммоль/л та падіння швидкості на 1,4%, тоді як додавання 10 метрів до дистанції спринту збільшує лактат на 2,7 ммоль/л і падіння швидкості на 1,7% [14].
  • Активний проти пасивного відпочинку: Призначення активного відновлення між повтореннями підтримує вищі значення VO2 і пульсу, збільшуючи аеробний стимул, тоді як пасивний відпочинок у поєднанні з коротшими паузами та довшими дистанціями спринту максимізує нервово-м'язову втому та навантаження на анаеробну ємність [14]. Рівень аеробної підготовленості безпосередньо лімітує відновлення між спринтами: вищий VO2max прискорює ресинтез фосфокреатину (PCr) та кліренс лактату під час коротких пауз між повтореннями [14].

Decremental Intervals and W' Recovery Kinetics

Critical Power and Non-Steady-State Energetics

Критична потужність (Critical Power, CP) або критична швидкість (Critical Velocity, CV) визначає фізіологічну межу між стаціонарним і нестаціонарним режимами виконання фізичного навантаження [19]. Робота вище CP черпає енергію з обмеженого резерву анаеробної роботи (W') або дистанційного резерву (D'), що прискорює виснаження фосфокреатину в м'язах, внутрішньоклітинний ацидоз і швидке наростання споживання кисню до рівня VO2max [18, 19]. Щойно інтенсивність опускається нижче CP, починається процес реконституції (відновлення) W' і D' [18, 19].

Bi-Exponential Reconstitution of W'

Раннє математичне моделювання Скіби та ін. (2012) описувало відновлення W' моноекспоненціальним рівнянням, заснованим на різниці між CP і потужністю під час відновлення (DCP) [21]. Однак сучасні експериментальні дані доводять, що реконституція W' і D' відбувається за біекспоненціальною траєкторією [18, 21]:

  • Швидкий компонент (tau_FC): Характеризується постійною часу близько 21,5 секунди, що становить ~50,7% від загальної амплітуди реконституції на початковому етапі відновлення [21].
  • Повільний компонент (tau_SC): Характеризується початковою постійною часу ~388 секунд і відповідає за ~49,3% амплітуди відновлення [21].
  • Вплив втоми в повторних підходах: У міру повторення граничних зусиль відновлення W' суттєво сповільнюється через подовження постійної часу повільного компонента (tau_SC зростає з 388 секунд до 716 секунд у груповому моделюванні), тоді як часова константа швидкого компонента залишається стабільною [21]. Під час наступних циклів відновлення загальне поповнення W' зменшується на 9,1% через 180 секунд і на 8,2% через 240 секунд порівняно з першим інтервалом відпочинку [21].
  • Вплив аеробної підготовленості: Спортсмени з вищими значеннями VO2peak та критичної потужності демонструють значно швидшу кінетику відновлення W' (W'rec), що дозволяє їм оперативніше відновлюватися між прискореннями у важкій зоні інтенсивності [23].
   W' / D' Reconstitution (%) 
   100 |                                         ..............---
       |                                 ..---'''
    75 |                          .---''' 
       |                   .----''         [Slow Component: tau_SC ~ 388-716s]
    50 |             .---'' 
       |        ..-''                      [Fast Component: tau_FC ~ 21.5s]
    25 |     .-'
       |   .'
     0 +------------------------------------------------------------->
       0s    30s    60s    90s    120s   180s   240s   300s   360s  Time (s)

High-Intensity Decremental Interval Training (HIDIT)

Розуміння того, що глибше початкове вичерпання D' або W' прискорює початкову швидкість відновлення через швидкий компонент, привело до розробки високоінтенсивного декрементного інтервального тренінгу (HIDIT) [18, 19]. Протокол HIDIT починається з довгого інтервалу (наприклад, 3–5 хвилин при 120% від CV/CP), щоб швидко вивести VO2 на максимальний рівень і глибоко вичерпати D'/W', після чого виконуються робочі інтервали прогресивно меншої тривалості (наприклад, зниження з 3 хв до 2 хв, 1 хв, 45 с та 30 с) із пропорційно зменшуваними паузами відпочинку [18, 19].

Дослідження за участю як бігунів, так і велосипедистів підтверджують ефективність такого підходу:

  • Час вище 90% VO2max: У добре тренованих бігунів при інтенсивності 120% CV метод HIDIT дозволив набрати 579 +/- 219 секунд вище 90% VO2max, порівняно з 349 +/- 111 секундами для стандартного довгоінтервального HIIT і лише 167 +/- 188 секундами для короткоінтервального HIIT [18]. У велосипедистів HIDIT забезпечив достовірно більший час > 90% VO2peak (312 +/- 207 с), ніж короткі інтервали (182 +/- 225 с, p = 0,036) або довгі інтервали (179 +/- 145 с, p = 0,027) [19].
  • Загальний час до виснаження (Tlim): Бігуни виконали 998 +/- 129 секунд сумарної роботи під час HIDIT проти 673 +/- 115 секунд під час довгоінтервального HIIT та 675 +/- 116 секунд під час короткоінтервального HIIT [18].

Використовуючи переваги швидкого компонента відновлення W' та своєчасно скорочуючи тривалість відрізків до того, як м'язовий ацидоз спричинить передчасну відмову, HIDIT максимізує кардіореспіраторний тренувальний стимул в інтенсивностях, наближених до VO2max [18, 19].


Practical Programming Guidelines

На основі узагальнених метааналітичних даних побудову тренувального процесу можна структурувати на рівні макро- та мікроциклів для цільового розвитку максимального споживання кисню та витривалості на дистанції:

1. Macrocycle and Mesocycle Organization

  • Поляризований фундамент (базовий та передзмагальний періоди): Розподіляйте тижневий обсяг у пропорції 75–80% для Зони 1 (< 2 ммоль/л), <= 5% для Зони 2 та 15–20% для Зони 3 блоками по 3–6 тижнів для максимізації VO2peak та фізіологічних адаптацій [1, 3, 6].
  • Блокова періодизація: Чергуйте 8-тижневі пірамідальні мезоцикли (вищий обсяг порогової роботи) та 8-тижневі поляризовані мезоцикли (вищий обсяг високоінтенсивної роботи) для досягнення кращого річного приросту продуктивності порівняно зі статичними моделями [5].
  • Частота сесій: Обмежуйте важкі високоінтенсивні інтервальні тренування двома на тиждень у звичайні тренувальні фази, оскільки цієї частоти достатньо для стимуляції максимальної адаптації без накопичення дезадаптивної втоми [8].

2. High-Intensity Interval Protocols (VO2max and MAP Focus)

  • Стандартний довгий HIIT: 4–6 повторень по 2,5–4 хвилини (пік адаптації близько ~140 секунд для оптимальної дозозалежної відповіді) при 90–95% ЧССмакс або ~100–105% MAS/MAP, використовуючи співвідношення роботи й відпочинку ~0,85 (наприклад, 140 с роботи / 165 с пасивного або активного відновлення) [9, 10]. Застосовуйте протягом 3–6 тижнів по 3 сесії на тиждень для швидкого розвитку аеробної потужності [9].
  • Протокол HIDIT: Почніть із 3 хвилин при 110–120% CP/CV (2 хв відпочинку), потім 2 хвилини (80 с відпочинку), 1 хвилина (40 с відпочинку), 45 секунд (30 с відпочинку) і 30 секунд (20 с відпочинку). Повторюйте до виснаження або виконання цільової кількості серій для максимізації сумарного часу > 90% VO2max [18, 19].

3. Anaerobic, Neuromuscular, and Repeated-Sprint Protocols

  • Спринтерський інтервальний тренінг (SIT): 6–10 х 30-секундних граничних (all-out) спринтів з інтервалами відновлення <= 97 секунд (або 3–3,5 хвилини для розвитку суто швидкісної витривалості), тривалістю 4–6 тижнів [9, 13]. Скорочення відпочинку до <= 90 секунд підвищує аеробний потік і стимулює адаптацію VO2max [9, 10].
  • Тренінг повторних спринтів (RST): 2–3 серії по 5–6 х 30-метрових максимальних спринтів із 20 секундами активного відновлення (для максимізації кардіореспіраторного навантаження) або пасивного відновлення (для оптимізації утримання швидкості), з інтервалом 3–4 хвилини між серіями [14]. Застосовуйте по 3 сесії щотижня у 2-тижневих акцентованих блоках для швидкого зростання VO2max та стійкості до повторних спринтів [9, 14].

Джерела

Вебджерела

  1. Comparison of Polarized Versus Other Types of Endurance ...
  2. Polarized vs. Threshold Training Intensity Distribution on ...
  3. The Effect of Polarized Training Intensity Distribution on ...
  4. The effects of polarized training on time trial performance in ...
  5. [Triathlon Science] Polarized vs. Pyramidal Training ...
  6. The training intensity distribution among well-trained and elite ...
  7. A Comparison of 3 Methods of Training-Intensity Analysis
  8. What is best practice for training intensity and duration ...
  9. Comparison of different interval training methods on athletes ...
  10. Effect of High‐Intensity Interval Training Versus ... - Paulo Gentil
  11. Effects of different protocols of high intensity interval ...
  12. Evidence-Based Effects of High-Intensity Interval Training on ...
  13. Effects of 6-week sprint interval training compared to ...
  14. The Acute Demands of Repeated-Sprint Training on ... - PMC
  15. (PDF) The Effects of Repeated-Sprint Training on Physical ...
  16. Repeat-Sprint Ability vs VO₂ Max: How Much Does Your ...
  17. VO2max (VO2peak) in elite athletes under high-intensity ...
  18. The Potential of Decreasing High-Intensity Interval Duration
  19. High-intensity decreasing interval training (HIDIT) increases ...
  20. (PDF) High-intensity decreasing interval training (HIDIT) ...
  21. Bi-exponential modelling of W′ reconstitution kinetics ... - PMC
  22. (PDF) Bi-exponential modelling of W′ reconstitution ...
  23. W′ reconstitution modelling during intermittent exercise ...

Пов'язані дослідження

EnduranceЧергування бігу й ходьби проти безперервного бігу після перерви

Структуровані інтервали бігу й ходьби дають механічну та клітинну перевагу над безперервним бігом, використовуючи вікна клітинної сигналізації для синтезу колагену та утримуючи напруження тканин нижче порогу пошкодження. Проте, хоча інтервальне навантаження знижує гостру втому й початкові сплески травматизму, довгострокова профілактика травм залежить від об'єктивних силових критеріїв і суворо контрольованого щотижневого прогресу обсягу.

EnduranceСубмаксимальні степ-тести для відстеження змін VO₂max

Субмаксимальні степ-тести дозволяють визначити загальні категорії кардіореспіраторної витривалості, проте стандартна похибка оцінки у 4,4–4,7 мл/кг/хв обмежує їхню точність для відстеження невеликих змін VO₂max з часом. На пульс відновлення між тестуваннями суттєво впливають стабільність каденсу, положення тіла після навантаження, вживання кофеїну перед тестом і базовий рівень підготовки.

EnduranceПрогресія критичної швидкості плавання та графік ретестів

Критичну швидкість плавання (CSS) слід повторно тестувати кожні 8–12 тижнів, щоб зафіксувати справжні аеробні адаптації, а не щоденні коливання форми. Прогресія в тренувальних блоках досягається поступовим переходом від базового обсягу або високоінтенсивних інтервалів до змагальних порогових серій із контролем кількості гребків і темпу.

EnduranceЧи можуть велоінтервали зберегти бігову форму та пороги?

Високоінтенсивні інтервальні тренування на велосипеді ефективно зберігають максимальне споживання кисню, вентиляційний поріг і результати в бігу на середні дистанції при заміні важких бігових тренувань. Однак через відсутність ударного та ексцентричного навантаження повна заміна бігу велоспортом з часом може погіршити бігову економічність і механіку кроку.

EnduranceТейперинг у спорті на витривалість: тривалість, обсяг та інтенсивність

Атлети у видах спорту на витривалість досягають пікової форми в день змагань завдяки зниженню тренувального обсягу на 41–60% протягом 8–14 днів за експоненційною моделлю. Щоб уникнути детренованості, інтенсивність і частота тренувань мають залишатися високими, хоча VO2 max та економічність рухів зазвичай не зазнають відчутних змін.

EnduranceТейперінг у бігу: оптимальна тривалість, обсяг та інтенсивність

Наукові дослідження у сфері спорту свідчать, що ефективний біговий тейперінг передбачає зниження загального тренувального обсягу на 41–60% протягом 8–21 дня зі збереженням базової інтенсивності та частоти занять. Така прогресивна стратегія забезпечує покращення результатів на 2–3% за рахунок усунення втоми та збільшення потужності м'язових волокон, тоді як зниження інтенсивності або повний відпочинок нівелюють цей приріст.

EnduranceСтратегія «біг-ходьба» чи безперервний біг на довгі дистанції

Використання структурованої стратегії «біг-ходьба» забезпечує фінішний час на марафоні та середній пульс, порівнянні з безперервним бігом, водночас суттєво зменшуючи відчуття м'язового болю та падіння темпу наприкінці дистанції. Проте вона не знижує біохімічні маркери пошкодження м'язів або навантаження на серце.

EnduranceЧи відповідають зони резерву пульсу реальним метаболічним порогам?

Зони резерву пульсу за формулою Карвонена узгоджуються з метаболічними порогами на рівні популяції, однак індивідуальні вентиляційні та лактатні пороги суттєво різняться. Оскільки порогові значення пульсу мають широкий діапазон залежно від рівня тренованості та статі, фіксовані відсоткові зони часто неправильно класифікують індивідуальну інтенсивність навантаження.

Категорії