🌐 Dansk
EnglishالعربيةБългарскиবাংলাBosanskiČeštinaDanskDeutschΕλληνικάEspañol (España)Español (Latinoamérica)EestiSuomiFilipinoFrançaisहिन्दीHrvatskiMagyarBahasa IndonesiaItaliano日本語한국어LietuviųLatviešuМакедонскиBahasa MelayuNorsk bokmålNederlandsPolskiPortuguês (Brasil)Português (Portugal)RomânăРусскийSlovenčinaSlovenščinaShqipSrpskiSvenskaไทยTürkçeУкраїнськаاردوTiếng Việt简体中文繁體中文
Endurance

VO2-max-træning: Sådan balancerer du intervaller og rolige pas

Evidens viser, at polariserede og periodiserede intensitetsfordelinger maksimerer forbedringer i aerob kapacitet, hvor polariserede strukturer viser klare fordele for maksimal iltoptagelse hos veltrænede atleter. Inden for intervalprogrammering optimerer højintensiv intervaltræning med lange intervaller (HIIT) og højintensiv dekrementel intervaltræning (HIDIT) tiden tæt på den maksimale iltoptagelse, mens sprintinterval- og gentagne sprint-formater rammer komplementære neuromuskulære og anaerobe restitutionsveje.

Sidst opdateret: 2026-09-12

Tre-zone intensitetsmodellen

Kvantificering af udholdenhedstræningens fordeling kræver en objektiv fysiologisk model. I idrætsforskningen anvendes universelt en tre-zonemodel forankret i metaboliske og respiratoriske tærskler [1, 6]:

  • Zone 1 (Lavintensitetstræning, LIT): Under den første ventilatoriske tærskel (VT1) eller første laktattærskel (LT1), svarende til blodlaktatkoncentrationer <= 2,0 mmol/L. Dette domæne domineres af oxidativ metabolisme [1, 6].
  • Zone 2 (Tærskeltræning, ThT): Mellem VT1/LT1 og den anden ventilatoriske/laktattærskel (VT2/LT2), svarende til blodlaktat mellem 2,0 og 4,0 mmol/L [1, 6].
  • Zone 3 (Højintensitetstræning, HIT): Over VT2/LT2, karakteriseret ved ikke-steady-state blodlaktatakkumulering (> 4,0 mmol/L) og en hjertefrekvens på over 90 % af maksimalpuls [1, 6].

Med udgangspunkt i disse grænser har tre primære arkitekturer for træningsintensitetsfordeling (TID) udkrystalliseret sig [1, 6]:

  1. Polariseret træning (POL): Allokerer ca. 75 % til 80 % af den samlede træningsvolumen til Zone 1, under 10 % (typisk ~5 %) til Zone 2 og 15 % til 20 % til Zone 3 [1, 6].
  2. Pyramidal træning (PYR): Koncentrerer størstedelen af volumen i Zone 1, med en faldende andel i Zone 2 og den mindste andel i Zone 3 [6].
  3. Tærskeltræning (THR): Flytter en betydelig del af volumen (> 35 %) til Zone 2 for specifikt at ramme laktattærskelhastighed og -power [1].

Eliteudøvere i langrend, løb og cykling har historisk opbygget deres træning omkring et fundament af stor volumen ved lav intensitet [6, 8]. For eksempel dokumenterede en retrospektiv analyse af løbere på nationalt eliteniveau, at 96 % af træningspassene blev udført under laktattærsklen (< 4 mmol/L) [6]. Stephen Seilers grundlæggende arbejde bekræftede, at eliteatleter, der gennemfører 10 til 14 ugentlige pas, typisk følger en 80:20-fordeling (80 % Zone 1-volumen med omtrent to højintensive pas om ugen) for at maksimere adaptationen og samtidig kontrollere den autonome stress [8].


Polariseret vs. pyramidal og tærskelfordeling

Resultater fra metaanalyser

En omfattende metaanalyse af 17 randomiserede og kontrollerede studier (n = 437) evaluerede effekten af polariseret træning sammenlignet med andre TID-modeller [1]. Resultaterne fremhæver distinkte adaptationer på tværs af fysiologiske og præstationsmæssige parametre:

  • Maksimal iltoptagelse (VO2peak / VO2max): Polariseret træning medførte en statistisk signifikant større forbedring i VO2peak sammenlignet med andre TID-modeller (Standardized Mean Difference [SMD] = 0,24, 95 % CI [0,01, 0,48], p = 0,040, I² = 0 %) [1]. Denne overlegenhed var dog koncentreret i interventioner af under 12 ugers varighed (SMD = 0,40, p = 0,01) og hos veltrænede atleter (SMD = 0,46, p = 0,01) [1].
  • Enkeltstarts-/time-trial-præstation: POL viste ingen signifikant fordel i forhold til andre TID-modeller i standardiserede time-trial-tests (SMD = -0,01, 95 % CI [-0,28, 0,25], p = 0,92, n = 221) [1].
  • Tid til udmattelse (TTE): Der blev ikke observeret nogen signifikant forskel mellem POL og alternative modeller (SMD = 0,30, 95 % CI [-0,20, 0,79], p = 0,24, n = 66) [1].
  • Hastighed/Power ved VT2/LT2: Adaptationer ved den anden tærskel var ensartede på tværs af fordelingerne (SMD = 0,04, 95 % CI [-0,21, 0,29], p = 0,75, n = 253) [1].

Disse fund understøttes af et systematisk review fra 2024 af Nøst et al., som bekræfter, at kortvarige polariserede fordelinger (75–80 % LIT ved < 2 mmol/L og 15–20 % HIT ved > 4 mmol/L) effektivt forbedrer VO2max, VO2peak og arbejdsvidenskabelig økonomi på tværs af atletpopulationer [3]. I et tidligere skelsættende randomiseret studie af Stöggl og Sperlich (2014) skabte polariseret træning større forbedringer i VO2peak, tid til udmattelse og hastighed ved tærskel sammenlignet med isolerede tærskel- eller isolerede lavintensitets-højvolumenprotokoller [6].

Molekylær og cellulær rationalisering

Den fysiologiske fordel ved at kombinere høj Zone 1-volumen med målrettet Zone 3-arbejde udspringer af komplementære signalveje, der regulerer mitokondriel biogenese [1]:

  • Højvolumen-lavintensitetstræning (Zone 1): Vedvarende muskelkontraktioner ved lav intensitet inducerer et kontinuerligt calcium-influx i myocytterne, hvilket aktiverer calcium/calmodulin-afhængig proteinkinase (CaMK) og nedstrøms transkriptionelle coaktivatorer [1].
  • Højintensiv intervaltræning (Zone 3): Kraftig metabolisk forstyrrelse udtømmer hurtigt cellulært ATP, hvilket øger AMP-til-ATP-forholdet og aktiverer 5' AMP-aktiveret proteinkinase (AMPK) [1].

Samtidig stimulering af både CaMK- og AMPK-signalvejene driver en synergistisk ekspression af peroxisom-proliferator-aktiveret receptor gamma coaktivator 1-alfa (PGC-1alpha), hovedregulatoren af mitokondriel biogenese, kapillarisering og syntese af oxidative enzymer [1].

Periodisering af fordelinger over en sæson

Frem for at fastlåse sig på én statisk TID gennem en hel helårscyklus giver det overlegne resultater at periodisere fordelingerne [5]. I en 16-ugers undersøgelse af veltrænede løbere (gennemsnitlig baseline-VO2max ~68 mL/kg/min) påviste Luca Filipas og kolleger, at en 8-ugers blok med pyramidal træning efterfulgt af en 8-ugers blok med polariseret træning udløste større forbedringer i udholdenhedspræstation og fysiologiske markører end gennemførelse af enten kontinuerlig pyramidal eller kontinuerlig polariseret træning gennem alle 16 uger [5].


Sammenligning af intervalarkitekturer: HIIT, SIT og RST

Højintensivt intervalarbejde kan inddeles i tre primære modaliteter:

  1. High-Intensity Interval Training (HIIT): Submaksimale til næsten-maksimale indsatser udført ved >= 90 % af VO2max eller > 75 % af power-/hastighedsdeltaet mellem VT2 og VO2max, med arbejdsintervaller typisk fra 1 til 5 minutter [10, 12].
  2. Sprint Interval Training (SIT): All-out eller supramaksimale intervaller (>= 100 % VO2max eller maksimal sprinthastighed) af 5 til 30 sekunders varighed, adskilt af lange restitutionsintervaller [10, 13].
  3. Repeated-Sprint Training (RST): Korte all-out sprints (<= 10 sekunder) med korte, ufuldstændige restitutionsintervaller (<= 60 sekunder) [14].
+---------------------------------------------------------------------------------------------------------+
| Modalitet | Typisk arbejdsinterval | Intensitetsdomæne         | Primært mål                                 |
+---------------------------------------------------------------------------------------------------------+
| HIIT      | 60 s til 5 min         | 90-100% VO2max            | Central kardiovaskulær kapacitet, MAP / MAV |
| SIT       | 15 s til 30 s          | All-out (> 150% MAS)      | Neuromuskulær power, perifer iltekstraktion |
| RST       | <= 10 s (f.eks. 30m)   | All-out maksimal sprint   | Gentaget sprintevne, PCr-resyntese          |
+---------------------------------------------------------------------------------------------------------+

Netværksmetaanalytisk hierarki for VO2max

En netværksmetaanalyse fra 2025 af 51 studier med 1.261 atleter analyserede den relative effektivitet af intervalprotokoller sammenlignet med konventionel udholdenhedstræning [9]. Det sandsynlighedsbaserede effektstørrelseshierarki rangerede:

  1. Repeated-Sprint Training (RST): Netværkseffektstørrelse g = 1,04 [9]
  2. High-Intensity Interval Training (HIIT): Netværkseffektstørrelse g = 1,01 [9]
  3. Sprint Interval Training (SIT): Netværkseffektstørrelse g = 0,69 [9]
  4. Konventionel kontinuerlig træning (CT): Netværkseffektstørrelse g = 0,29 [9]

Selvom forskellene mellem RST, HIIT og SIT ikke nåede statistisk signifikans i parvise sammenligninger (p > 0,05), frembragte alle tre intervalparadigmer væsentligt større aerobe forbedringer end moderat kontinuerlig træning [9].

HIIT dosis-respons og arbejds-til-hvile-forhold

En tre-niveaus metaregression identificerede et omvendt U-formet forhold for optimering af HIIT hos atleter [9]:

  • Optimal arbejdsvarighed: HIIT-adaptationer topper ved cirka 140 sekunders arbejdsvarighed [9].
  • Optimalt arbejds-til-hvile-forhold: Adaptationerne topper ved et arbejds-til-hvile-forhold på 0,85 (svarende til 140 sekunders arbejde kombineret med ~165 sekunders restitution) [9].
  • Lange vs. korte HIIT-intervaller: En metaanalyse af Rosenblat et al. i Sports Medicine påviste, at HIIT med lange intervaller (arbejdsintervaller >= 4 minutter) skabte en ~2 % større forbedring i distancebaseret time-trial-præstation sammenlignet med SIT, sideløbende med en moderat effekt til fordel for HIIT over SIT for maksimal aerob power (MAP) og maksimal aerob hastighed (MAV) (effektstørrelse = 0,70) [10]. Langinterval-HIIT gav en 4 % større stigning i MAP/MAV end SIT [10].
  • Minimumstærskel for overlegenhed i forhold til MICT: Et review af 53 studier bekræftede, at mens kortinterval-HIIT (<= 30 s) forbedrer VO2max sammenlignet med inaktive kontroller, er det kun protokoller med intervaller >= 2 minutter, pasvolumener >= 15 minutter og interventionsperioder på 4 til 12 uger, der konsekvent udkonkurrerer moderat kontinuerlig træning (SMD = 0,65–1,07) [11].

Dynamik i sprintintervaltræning (SIT)

SIT-protokoller leverer solide perifere adaptationer, herunder forbedret muskulær oxidativ kapacitet og enzymatisk aktivitet [12]. Hos veltrænede løbere (baseline-VO2max ~67,4 mL/kg/min) forbedrede 6 ugers udendørs SIT bestående af 10 x 30-sekunders maksimale sprinter ved ~175 % af maksimal aerob hastighed (MAS) med 3,5 minutters restitution 3000-meter time-trial-præstationen signifikant (p < 0,01), med effektstørrelser på 0,43 for VO2max, 0,65 for iltkrav og 0,77 for tid til udmattelse [13].

Metaregression viser imidlertid, at effekten af SIT på VO2max aftager, når restitutionsintervallerne overstiger 97 sekunder [9]. Når SIT programmeres med afkortede hvileperioder (f.eks. 15 sekunders hvile eller 1:1-forhold), forbliver iltoptagelsen forhøjet gennem hele sættet, hvilket simulerer den centrale kardiovaskulære belastning fra HIIT ved at fremtvinge en kraftig afhængighed af aerobe energibaner [10].

Akutte krav og adaptation ved gentaget sprinttræning (RST)

En multi-level metaanalyse af 176 studier (908 atletkohorter) karakteriserede den fysiologiske belastning ved RST [14]:

  • Kardiorespiratorisk respons: Gennemsnitlig puls når 163 +/- 9 bpm (~90 % HRmax), maksimal puls når 182 +/- 3 bpm, og gennemsnitligt iltforbrug når 42,4 +/- 10,1 mL/kg/min (~70–80 % VO2max) [14].
  • Metabolisk stress: Blodlaktat ved sætafslutning når 10,7 +/- 0,6 mmol/L, med en sprintdekrement-score (Sdec) på 5,0 +/- 0,3 % [14].
  • Konfigurationsvariable: Standardkonfigurationen er 6 x 30-meters sprinter med 20 sekunders passiv restitution [14]. En forlængelse af hvilen med 10 sekunder reducerer blodlaktat med 1,1 mmol/L og sprintdekrement med 1,4 %, hvorimod tilføjelse af 10 meter pr. repetition øger blodlaktat med 2,7 mmol/L og sprintdekrement med 1,7 % [14].
  • Aktiv vs. passiv hvile: Ordinering af aktiv restitution mellem repetitionerne opretholder højere VO2 og puls, hvilket driver den aerobe belastning, mens passiv hvile kombineret med kortere restitution og længere sprintdistancer maksimerer den neuromuskulære træthed og kravene til anaerob kapacitet [14]. Aerob form styrer direkte restitutionen mellem sprinterne: Højere VO2max fremskynder fosfokreatin-resyntese (PCr) og laktatudskillelse under de korte pauser mellem sprinterne [14].

Dekrementelle intervaller og W' restitutionskinetik

Kritisk power og ikke-steady-state energikrav

Kritisk power (CP) eller kritisk hastighed (CV) definerer den fysiologiske grænse, der adskiller bæredygtigt steady-state-arbejde fra ikke-steady-state-arbejde [19]. Arbejde over CP trækker på en begrænset arbejdskapacitet (W') eller distancekapacitet (D'), hvilket fremskynder udtømning af muskel-fosfokreatin, intracellulær acidose og den hurtige stigning i iltoptagelse mod VO2max [18, 19]. Når intensiteten falder til under CP, undergår W' og D' en rekonstituering [18, 19].

Bi-eksponentiel rekonstituering af W'

Tidlig matematisk modellering af Skiba et al. (2012) beskrev W'-restitution via en mono-eksponentiel ligning baseret på forskellen mellem CP og restitutionspower (DCP) [21]. Nyere eksperimentel evidens viser imidlertid, at rekonstituering af W' og D' følger et bi-eksponentielt forløb [18, 21]:

  • Hurtig komponent (tau_FC): Karakteriseret ved en tidskonstant på cirka 21,5 sekunder, svarende til ~50,7 % af den samlede rekonstitueringsamplitude i den tidlige restitution [21].
  • Langsom komponent (tau_SC): Karakteriseret ved en indledende tidskonstant på ~388 sekunder, svarende til ~49,3 % af rekonstitueringsamplituden [21].
  • Træthedseffekter på tværs af gentagne intervaller: Ved gentagne maksimale indsatser bremses W'-rekonstitueringen signifikant, fordi den langsomme komponents tidskonstant forlænges (tau_SC stiger fra 388 sekunder til 716 sekunder i gruppemodellering), mens den hurtige komponents tidskonstant forbliver stabil [21]. Den samlede W'-rekonstituering falder med 9,1 % ved 180 sekunder og 8,2 % ved 240 sekunder under efterfølgende restitutionscyklusser sammenlignet med det første restitutionsinterval [21].
  • Betydning af aerob form: Atleter med højere VO2peak og højere kritisk power udviser signifikant hurtigere W'-rekonstitueringskinetik (W'rec), hvilket muliggør hurtigere restitution mellem ryk i det højintensive domæne [23].
   W' / D' Rekonstituering (%) 
   100 |                                         ..............---
       |                                 ..---'''
    75 |                          .---''' 
       |                   .----''         [Langsom komponent: tau_SC ~ 388-716s]
    50 |             .---'' 
       |        ..-''                      [Hurtig komponent: tau_FC ~ 21.5s]
    25 |     .-'
       |   .'
     0 +------------------------------------------------------------->
       0s    30s    60s    90s    120s   180s   240s   300s   360s  Tid (s)

Højintensiv dekrementel intervaltræning (HIDIT)

Forståelsen af, at en dybere indledende udtømning af D' eller W' accelererer den indledende restitutionsrate via den hurtige komponent, førte til udviklingen af højintensiv dekrementel intervaltræning (HIDIT) [18, 19]. HIDIT indledes med et langt interval (f.eks. 3 til 5 minutter ved 120 % CV/CP) for hurtigt at drive VO2 mod maksimum og udtømme D'/W' dybt, efterfulgt af gradvist kortere arbejdsintervaller (f.eks. trappet ned fra 3 min til 2 min, 1 min, 45 s og 30 s) og proportionalt faldende hvileperioder [18, 19].

Studier med både løbere og cykelryttere validerer denne tilgang:

  • Tid over 90 % VO2max: Hos veltrænede løbere ved 120 % CV opnåede HIDIT 579 +/- 219 sekunder over 90 % VO2max, sammenlignet med 349 +/- 111 sekunder for standard langinterval-HIIT og kun 167 +/- 188 sekunder for kortinterval-HIIT [18]. Hos cykelryttere frembragte HIDIT signifikant længere tid > 90 % VO2peak (312 +/- 207 s) end korte intervaller (182 +/- 225 s, p = 0,036) eller lange intervaller (179 +/- 145 s, p = 0,027) [19].
  • Samlet tid til udmattelse (Tlim): Løberne gennemførte 998 +/- 129 sekunders samlet arbejde under HIDIT mod 673 +/- 115 sekunder under langinterval-HIIT og 675 +/- 116 sekunder under kortinterval-HIIT [18].

Ved at udnytte den hurtige komponent af W'-genopbygningen og samtidig afkorte intervallængden, inden muskulær acidose forårsager for tidlig udmattelse, maksimerer HIDIT det kardiorespiratoriske træningsstimulus ved intensiteter tæt på VO2max [18, 19].


Praktiske retningslinjer for programmering

Baseret på de sammenfattede metaanalytiske data kan træningsprogrammering struktureres over makro- og mikrocyklusser med henblik på maksimal iltoptagelse og udholdenhedspræstation i konkurrence:

1. Makro- og mesocyklusorganisering

  • Polariseret fundament (grundtræning til før-konkurrence): Strukturer ugentlig volumen omkring 75–80 % Zone 1 (< 2 mmol/L), <= 5 % Zone 2 og 15–20 % Zone 3 over blokke på 3 til 6 uger for at maksimere VO2peak og fysiologiske adaptationer [1, 3, 6].
  • Blokperiodisering: Skift mellem 8-ugers pyramidale mesocyklusser (højere tærskelvolumen) og 8-ugers polariserede mesocyklusser (højere højintensitetsvolumen) for at opnå større sæsonmæssige præstationsforbedringer sammenlignet med statiske fordelinger [5].
  • Frekvens af pas: Begræns hårde højintensive intervalpas til to om ugen i normale træningsfaser, da denne frekvens er tilstrækkelig til at drive maksimal præstationsadaptation uden at fremkalde uhensigtsmæssig overtræthed [8].

2. Højintensive intervalprotokoller (VO2max- og MAP-fokus)

  • Standard langinterval-HIIT: 4 til 6 gentagelser af 2,5 til 4 minutter (toppende omkring ~140 sekunder for optimal dosis-respons) ved 90–95 % HRmax eller ~100–105 % MAS/MAP med et arbejds-til-hvile-forhold på ~0,85 (f.eks. 140 s arbejde / 165 s passiv eller aktiv restitution) [9, 10]. Programmeres i 3 til 6 uger med 3 ugentlige pas for at optimere den aerobe kapacitet [9].
  • HIDIT-protokol: Start med 3 minutter ved 110–120 % CP/CV (2 min hvile), efterfulgt af 2 minutter (80 s hvile), 1 minut (40 s hvile), 45 sekunder (30 s hvile) og 30 sekunder (20 s hvile). Gentag til udmattelse eller fuldførelse af de planlagte sæt for at maksimere akkumuleret tid > 90 % VO2max [18, 19].

3. Anaerobe, neuromuskulære og gentagne sprint-protokoller

  • Sprintintervaltræning (SIT): 6 til 10 x 30-sekunders all-out sprints med restitutionsintervaller <= 97 sekunder (eller 3–3,5 minutter for ren hurtighedsudholdenhed), udført over 4 til 6 uger [9, 13]. Afkortning af pauserne til <= 90 sekunder fremtvinger større aerob belastning og driver VO2max-adaptationer [9, 10].
  • Repeated-Sprint Training (RST): 2 til 3 sæt af 5 til 6 x 30-meters maksimale sprinter med 20 sekunders aktiv restitution (for at maksimere kardiorespiratorisk belastning) eller passiv restitution (for at optimere opretholdelse af tophastighed), med 3 til 4 minutters pause mellem sættene [14]. Programmeres med 3 pas ugentligt over 2-ugers fokusblokke for hurtig forbedring af VO2max og gentaget sprintudholdenhed [9, 14].

Referencer

Webkilder

  1. Comparison of Polarized Versus Other Types of Endurance ...
  2. Polarized vs. Threshold Training Intensity Distribution on ...
  3. The Effect of Polarized Training Intensity Distribution on ...
  4. The effects of polarized training on time trial performance in ...
  5. [Triathlon Science] Polarized vs. Pyramidal Training ...
  6. The training intensity distribution among well-trained and elite ...
  7. A Comparison of 3 Methods of Training-Intensity Analysis
  8. What is best practice for training intensity and duration ...
  9. Comparison of different interval training methods on athletes ...
  10. Effect of High‐Intensity Interval Training Versus ... - Paulo Gentil
  11. Effects of different protocols of high intensity interval ...
  12. Evidence-Based Effects of High-Intensity Interval Training on ...
  13. Effects of 6-week sprint interval training compared to ...
  14. The Acute Demands of Repeated-Sprint Training on ... - PMC
  15. (PDF) The Effects of Repeated-Sprint Training on Physical ...
  16. Repeat-Sprint Ability vs VO₂ Max: How Much Does Your ...
  17. VO2max (VO2peak) in elite athletes under high-intensity ...
  18. The Potential of Decreasing High-Intensity Interval Duration
  19. High-intensity decreasing interval training (HIDIT) increases ...
  20. (PDF) High-intensity decreasing interval training (HIDIT) ...
  21. Bi-exponential modelling of W′ reconstitution kinetics ... - PMC
  22. (PDF) Bi-exponential modelling of W′ reconstitution ...
  23. W′ reconstitution modelling during intermittent exercise ...

Relateret forskning

EnduranceLøb-gang vs. kontinuerligt løb ved genoptagelse af træning

Strukturerede løb-gang-intervaller giver en mekanisk og cellulær fordel i forhold til kontinuerligt løb ved at udnytte cellulære signalvinduer for kollagensyntese, samtidig med at vævsbelastningen holdes under skadelige tærskler. Selvom intermitterende belastning reducerer akut træthed og tidlige skadesstigninger, afhænger langsigtet skadesforebyggelse dog af objektive styrkekriterier og en nøje styret ugentlig progressionsstyring af træningsmængden.

EnduranceSubmaksimale steptests til måling af ændringer i VO₂max

Submaksimale steptests kan estimere overordnede konditionskategorier, men standardestimeringsfejl på 4,4 til 4,7 mL/kg/min begrænser deres præcision til at måle små ændringer i VO₂max over tid. Restitutionspulsen mellem tests påvirkes kraftigt af kadence, kropsholdning efter testen, akut koffeinindtag og udgangsform.

EnduranceCritical Swim Speed: Progression og planlægning af retests

Critical Swim Speed bør retestes hver 8. til 12. uge for at registrere reelle aerobe tilpasninger frem for daglige præstationsudsving. Træningsblokke progredieres ved systematisk at skifte fra grundvolumen eller højintensitetsintervaller mod stævnespecifikke tærskelserier, mens armtagstal og tempo tilpasses målzonerne.

EnduranceKan cykelintervaller bevare løbeform og tærskler?

Højintens intervaltræning på cykel bevarer effektivt den maksimale iltoptagelse, respiratoriske tærskel og løbepræstation på mellemdistancer, når den erstatter hårde løbepas. Men da cykling mangler stødbelastning og excentrisk muskelarbejde, kan fuldstændig erstatning over tid forringe løbeøkonomien og løbsbiomekanikken.

EnduranceNedtrapning til udholdenhed: Varighed, volumen og intensitet

Udholdenhedsatleter opnår topform på løbsdagen ved at reducere træningsvolumen med 41 % til 60 % over en 8- til 14-dages nedtrapning med et eksponentielt fald. For at undgå formtab skal træningsintensitet og -frekvens forblive høj, selvom VO2-max og bevægelsesøkonomi typisk ikke viser nogen målbar ændring.

EnduranceNedtrapning til løb: Optimal varighed, mængde og intensitet

Sportsforskning viser, at en effektiv nedtrapning til løb reducerer den samlede træningsmængde med 41 % til 60 % over 8 til 21 dage, mens intensitet og træningshyppighed fastholdes. Denne progressive strategi giver en præstationsfremgang på 2 % til 3 % ved at fjerne træthed og øge muskelfibrenes power, mens lavere intensitet eller komplet hvile svækker disse fordele.

EnduranceLøb-gå-strategi vs. kontinuerligt løb på langdistancer

En struktureret løb-gå-strategi giver maratontider og gennemsnitspuls, der er sammenlignelige med kontinuerligt løb, samtidig med at den markant reducerer oplevet muskelømhed og tempotab sidst i løbet. Metoden sænker dog ikke biokemiske markører for muskelskade eller hjertebelastning.

EnduranceMatcher pulszoner baseret på pulsreserve de reelle metaboliske tærskler?

Pulsreservezoner beregnet med Karvonens formel stemmer overens med metaboliske tærskler på befolkningsniveau, men individuelle ventilatoriske og laktattærskler varierer betydeligt. Da tærskelpulsen spænder over store intervaller på tværs af køn og formniveauer, fejlklassificerer faste procentzoner ofte den enkeltes træningsintensitet.

Kategorier